ימי הקורונה טשטשו את הגבולות בין השותפים הטבעיים על הלמידה. בארבעת הניוזלטרים הקרובים נדבר על השותפים השונים ועל מעורבותם בלמידה בתקופה זו: צוותי ההוראה, ההורים, הקהילה וכמובן התלמיד עצמו.

והפעם: דרוש כפר שלם כדי לגדל ילד.

השבוע בניוזלטר:

בית הספר הקהילתי בשכונת שפירא | על אחריות קהילתית ותפקידנו כמחנכים | מפגש מגדלורים בגן הבוטני | ליין סביבות ענן למתקדמים בסטודיו של ביתא | הקוד הפתוח של צביה יצירתית – על קהילתיות ויצירתיות | הכירו את ראמי בדארנה – מנהל בית הספר אלבסמה | מחפשים פתרונות בנושא הערכה? דאגנו לכם!

סופשבוע נעים ושבת שלום מביתא מחנכים!

#חדשנות_שצומחת_מהשטח

בית הספר הקהילתי בשכונת שפירא

מי לא שמע על בית הספר הקהילתי בשכונת שפירא, בהובלתו של שחר פיינשטיין גבריאל. ומי שלא – זה הזמן. אז איך מגדיר שחר את בית הספר הקהילתי שלו:

"בית ספר שכונתי הוא, נכון לעכשיו, סך החלומות והפנטזיות שאספתי לעצמי כאיש חינוך והורה. התפיסה הבסיסית שלו אומרת שכל השכונה היא בית ספר. בית ספר זה לא מקום שנכנסים אליו מעבר לגדר, לתוך כיתה, ששם יש תלמידים ומורה ושולחנות וכיסאות. בית ספר הוא כל המרחב הגיאוגרפי שנקרא שכונה ובו ילדים חיים. ולכן הספרייה והגינה הציבורית והמכולת והגנים הבוטניים והמתנ"ס – כל אלו זה בית הספר. וככה גם כל האנשים שנמצאים במרחב הזה הם ההורים המגדלים של הילדים האלו. לא יכולתי יותר לשאת את הפער בין העובדה שאפשר ללמוד בכל מקום, שאין אמיתות ברורות, ושידע ומיומנויות לא רוכשים רק בין קירות בית ספר – לבין התפיסות השולטות של איך נראה בית ספר".

לראיון המלא עם שחר לחצו כאן


>>> להרחבה בנושא מוזמנים לעיין במאמר "התמודדות עם ניתוק ובניית קהילה לומדת בלמידה א-סינכרונית מרחוק" של החברה למתנ"סים. למאמר המלא לחצו כאן

אחריות קהילתית- התפקיד שלנו כמחנכים

במסגרת חודש המודעות לאלימות נגד נשים קיימו בסטודיו של ביתא מפגש עם ירון פריימן, ראש המערך החינוכי של פורום מיכל סלה. במסגרת המפגש שוחחנו על תמרורי האזהרה שחשוב להכיר, ועל אחריות קהילתית ותפקידנו כמחנכים בנתינת כלים חינוכיים להתמודדות ולרגישות לקורה סביבנו.

רוצים לשמוע עוד? מוזמנים לצפות בהקלטת המפגש, ולהוריד את ערכת הפעילות החינוכית של פורום מיכל סלה הכוללת מערכי שיעור עשירים ואף חדר בריחה וירטואלי! להורדת הערכה לחצו כאן

כותרת 7
המגדלורים שלנו נפגשו, קצת על אקדמיה בענן במזרח העיר, וליין סביבות ענן בסטודיו של ביתא:

את החודש הקרוב בסטודיו אנחנו מקדישים לסביבות הענן בהן אתם משתמשים בבית הספר, ונותנים לכם את הכלים הכי טובים כדי לשדרג אותן! 

להרשמה למפגשים לפי סביבת הענן הרלוונטית לכם, לחצו כאן

עדכון חשוב!

אנחנו שומעים שחלקכם לא מקבלים את הקישורים למפגשים או מפספסים את ההזמנות למפגש הבא.

רוצים להתעדכן ראשונים בכל מה שקורה בסטודיו, ולקבל תזכורת ולינק למפגש ישירות לנייד שלכם ביום האירוע?

מוזמנים להצטרף לקבוצת ווטסאפ שקטה בה נשלח את כל ההזמנות למפגשים הקרובים, וכמו כן את הלינקים לפני המפגש, והחומרים שהועברו בו לאחר מכן, כך שלא משנה מה, תרוויחו את כל התוכן של הסטודיו.

להצטרפות לקבוצה לחצו כאן

השבוע עשרה צוותים מבתי ספר בתכנית מגדלור מהחינוך העל יסודי, היסודי, הערבי והחינוך המיוחד בירושלים – הגיעו לגן הבוטני להמשיך ולפתח את תהליך הלמידה של הקהילה.

תכנית מגדלור שנועדה לייצר שפה של קוד פתוח בחינוך ולאפשר אימפקט של מודלים חינוכיים מוצלחים בעזרת הפצה ולמידה בתוך הקהילה המקצועית.

מכל רגעי השיא – הנסיעה ברכבת הגן, האירוח המפנק, התוכן העשיר, ואפילו הגשם שהפתיע – אין ספק שהשיא הוא במפגש הבינאישי החשוב והמרגש בין הצוותים ההטרוגניים, שלא סתם נחשבים "מגדלורים" בחינוך הירושלמי.

לסרטון הפתיחה ולאלבום התמונות המלא לחצו כאן

כותרת 3

הקוד הפתוח של אולפנת צביה יצירתית - על קהילתיות ויצירתיות

רוצים לראות עוד? הציצו בחוברת המלאה של קוד פתוח לומדים קרוב גם מרחוק ולמדו פרקטיקות של בתי ספר ירושלמים שפיצחו את השיטה.

יש לכם פרקטיקות משלכם שהייתם רוצים לשתף? כתבו לנו את הקוד הפתוח שלכם!

ראמי בדארנה – מנהל בית הספר אלבסמה

כשנפגשים הערכים האנושיים עם החדשנות וחוצות את קירות המוסד החינוכי ואת הד הקולות של התלמידים ואפקט המפגש מגיע לאופקים רחוקים בחברה הירושלמית, נוכל להיות בטוחים שמדברים על בית ספר אלבסמה לחינוך מיוחד ועל ראמי בדארנה, מנהל בית הספר:

ראמי בן 44 נשוי לרולא אבא ל 4 ילדים, במקור הוא מעראבה בצפון הארץ, בוגר תואר ראשון בחינוך במכללת דויד ילין ותואר שני בחינוך, ניהול וייעוץ חינוכי באוניברסיטה העברית, בוגר תוכניות מפרש – מרחב ליזמות חינוכית, יחדא – הנבחרת הירושלמית למנהיגות חינוכית, ומנהלים ביחד.

ראמי גדל בשכנות לבית ספר לחינוך מיוחד והצליח לבנות קשר עם האנשים המיוחדים שם. ראמי שאף וחלם להוביל שינוי משמעותי למען אוכלוסיות החינוך המיוחד בחברתו, עבד כמורה בחינוך המיוחד למשך 7 שנים והתמזל מזלו ומונה להיות מנהל לבית הספר הראשון לאוכלסיית ילדים על הספקטרום האוטיסטי במזרח ירושלים ונתן לו את השם "אלבסמה" = "חיוך", ושם התחיל להגשים את החלומות שלו.

אחד הדברים הקרובים ללבו זה לשמח ילדים, ספציפית ילדים בעלי צרכים מיוחדים, ולאפשר להם הזדמנויות לחיות באיכות חיים גבוהה בחברתם. חלומו של ראמי הוא להפיץ מודעות בחברה הירושלמית, להחזיק את ערכי קבלת האחר, הכלה והכבוד.

חלומו של ראמי הייה מאתגר בחברה שכבר יש לה דיעות קדומות על אוכלסיות החינוך המיוחד, הצליח לבנות קהילה מאמינה בחלומו ושמש מגשר בין התלמידים להוריהם ,ושילב אותם בכל מרחבי החברה, העצים את התלמידים, הצוותים וההורים, עודד והכין אותם להיות אנשים מובילים ומנהיגים לפרויקטים ייוחדיים וחדשניים מתקיימים על ידי מפגשים עם כל שכבות החברה, ובכל מקום, ולהיות שותפים אפקטיביים תורמים לחברה שלהם בכל מיני אירועים ויוזמות קהילתית. והוסיף על כך שילוב הורים בעשייה החינוכית היומיומית, עסק רבות עם ההורים על מנת שיקבלו את בניהם ולהתיחס אליהם בצורה מקצועית, ראמי חזק והאיץ את העמיתים שלו ללמוד ולהתפתח ולהעלות על עצמם.

"הד המפגש" הוא השם של המודל הפידגוגי הקהילתי החדשני שפתח אותו ראמי למען שילובם של תלמידים על הספקטרום האוטסטי עם הקהילה, על ידי הקמת מרחבים חדשניים מזמינים את הקהילה לבוא לפגוש את תלמידי בית הספר ללמוד ביחד ולחוות חוויות למידה משמעותית ומעמיקה שלא מצלחים לחוות אותה בכל מקום, תוך המרחבים אלו יתקיימו מפגשים שמפעילים סדנאות יוצרת קשר חיובי חזק בין המשתתפים מכל האוכלסיות, מאפשרת להם לחשוב ולראות התלמידים עם הצרכים המיוחדים כאנשים אפקטיביים , חזקים מובילים ומנהיגים בצדים שונים בחברה. מנצל את המרחב העממי בשכונה כמרחב למידה משמעותית וחוויתית.

כיום הצליח ראמי לצור גשר מפוצל עם מוסדות חינוכית, מוסדות בריאות, שכנים, סבות וסבתות, מקומות תעסוקה, אוניברסיטות בארץ ובחו"ל כדי להפיץ את המודל שלו בכל מקום על ידי שליחות ותיירות חינוכית הדדית. ומזמין אותכם לבקר בבית הספר אצלו ולחוות את "הד המפגש".

הפינה הדיגיטלית (1)
הערכה מעצבת והערכה מסכמת בעידן הלמידה מרחוק והלמידה הדיגיטלית
השבוע הועברה במסגרת #הסטודיו_של_ביתא הרצאתו המרתקת של עמוס רבן על הערכה מעצבת והערכה מסכמת בעידן הלמידה מרחוק והלמידה הדיגיטלית.
 
בסבלנות, הומור ועם תרגום סימולטני לאורך כל האירוע, 230 מורות ומורים ממזרח ומערב העיר קיבלו כלים טכנולוגיים, פרקטיקות ישומיות, ובעיקר תחושת ביטחון מחודשת לדרכים הנפלאות בהן הערכה נכונה, מדויקת ורלוונטית יכולה לעצב את הדרך בה אנו בוחנים, וגם רואים – את תלמידנו בתקופה הזו.
השתתפתם ואתם חייבים לצפות שוב? פספסתם ואתם רוצים להשלים? כתבו לנו ונשלח לכם את ההקלטה והמצגת המלווה.
כותרת 6

זו השנה הרביעית שהחטיבה לקידום נוער וצעירים בירושלים מובילה מאיץ יזמות לפיתוח מענים לצרכים בצורה חדשנית עבור נוער וצעירים בסיכון.

המאיץ שואף לקדם חשיבה משותפת למענים ולצרכים העולים מהשטח – אלה שהעובדים עם הנוער והצעירים מכירים הכי טוב. 

אז אם יש לכם רעיון שיושב במגירה ולא יצא לפועל עד עכשיו זה הזמן להציע אותו ולהצטרף למאיץ!

3 המיזמים שייבחרו בסוף התהליך יזכו במענק פיתוח על סך 40,000 ₪
ובליווי להטמעת המיזם בעיר. הרשמו כאן, ההרשמה נסגרת ב20/12!

  1. אליפות הנוער לסטארטאפ של EDSTART יוצאת לדרך! נפתחה ההרשמה לשנה הרביעית. לחצו כאן לפרטים נוספים
  2. מנהלים? נפתחו קורסים נוספים במכון אבני ראשה. שווה להציץ כאן
  3. הפרויקט "She Space International" ממשיך לפרוץ גבולות! הזמינו את התלמידות שלכן למיונים ואולי הן יצטרפו לצוות חוקרות בינלאומי.
  4.  אירועי יום המורה עתידים להיחגג בכל הארץ בתאריך 9/12. רוצים לפרגן למורה אהוב או לקבל רעיון לפינוק עבור צוותי החינוך? הכנסו לאתר "יום המורה"