ימי הקורונה טשטשו את הגבולות בין השותפים הטבעיים על הלמידה. בארבעת הניוזלטרים הקרובים נדבר על השותפים השונים ועל מעורבותם בלמידה בתקופה זו: צוותי ההוראה, ההורים, הקהילה וכמובן התלמיד עצמו.

 והפעם: שמים את התלמידים במרכז. איך נאפשר להם מרחב ואטונומיה ללמידה בדרכם, וגם להם יש מה ללמד אותנו:

השבוע בניוזלטר:

אוטונומיה בחינוך –תומר אושרי על ניהול עצמי | הקוד הפתוח של רמות אלון שם את התלמידים במרכז | קטגוריה חדשה באוסקר החינוך הירושלמי! | המפגש הבא בסטודיו של ביתא – הערכה מעצבת | תלמידים לומדים אחרת בחטיבת הביניים אורט גבעת רם | הכירו את ענבל סיון מסמינר שושנים | ובפינה הדיגיטלית תגלו שאפשר ללמוד דרך וואטסאפ!

סופשבוע נעים ושבת שלום מביתא מחנכים!

#חדשנות_שצומחת_מהשטח

אוטונומיה בחינוך - מודל מרחבים בניהול עצמי | תומר אושרי

דרכו החינוכית של תומר אושרי הובילה אותו לפתח את מודל "מרחבים בניהול עצמי", המציב מסגרת שמאפשרת אוטונומיה בבית הספר.
"נראה כי כדי לשנות את פני המציאות הקיימת קיים צורך בשינוי עמוק ויסודי שיוכל להוביל לשינוי התודעתי והארגוני הנדרש. חוקרים רבים מזהים את הפוטנציאל הגלום באוטונומיה ובניהול עצמי, היכולים לאפשר גמישות ויצירתיות בבית הספר.

אם נרצה לחנך ולפתח תלמיד אוטונומי ללמוד מתוך סקרנות ומוטיבציה פנימית, עלינו להכשיר מורים ומנהלים להוביל למידה המאפשרת מרחבים אוטונומיים לתלמידים וללוות אותם בהם."

למאמר המלא לחצו כאן

הקוד הפתוח של רמות אלון: הנהגה צעירה - תלמידים מלמדים תלמידים

רוצים לראות עוד? הציצו בחוברת המלאה של קוד פתוח מעורבות תלמידים ולמדו פרקטיקות של בתי ספר ירושלמים שפיצחו את השיטה.

יש לכם פרקטיקות משלכם שהייתם רוצים לשתף? כתבו לנו את הקוד הפתוח שלכם!

כותרת 7
השתלמות הסטודיו נפתחה עם 55 משתתפים, ואנחנו מזמינים אתכם להמשיך להגיע לסטודיו השוטף!

משבר הקורונה הביא עימו אתגרים רבים ובינהם גם התמודדויות נפשיות ורגשיות מורכבות. את המענה להתמודדויות האלו נותנים מספר גורמים בבתי הספר ובתוכם גם העובדים הסוציאלים והמטפלים בתחומים השונים. לכן, בחרנו השנה להוסיף קטגוריה מיוחדת באוסקר החינוך הירושלמי: מטפלים/ות ועובדות/ים סוציאליים.

עזרו לנו להוקיר תודה לאותם אנשים שדואגים לכולם, כדי שאנחנו נוכל לדאוג קצת פחות! המליצו עליהם או על נשות ואנשי חינוך נוספים בלינק

כותרת 3

בחטיבת הביניים מכללת אורט גבעת רם - התלמידים מובילים את הלמידה

בלב קמפוס גבעת רם צומחת ומתפתחת כבר השנה השלישית חטיבת ביניים, בית חינוך חדש פורץ דרך ,שמשהו בו מרגיש אחרת הן עבור התלמיד והן עבור המורה. 

בית הספר שם לו לדגש בראש ובראשונה  ליצור  בית עבור התלמידים, ההורים והצוות החינוכי,  חטיבה קטנה, משפחתית וקהילתית. אנשי החינוך שלנו משמשים כמנטורים המלווים אישית את התלמידים  בצומת המעבר מביה"ס היסודי לחטיבת הביניים, לאורך כל תקופת הלימודים  ובמעבר לחטיבה העליונה. בחטיבה מדגישים בעיקר את הלמידה החברתית- רגשית החשובה כל כך בגיל ההתבגרות. 

 מסלול הלימודים בחטיבה הוא חגיגה של ממש עבור התלמידים . החזון הפדגוגי התגבש כבר בחודשיים הראשונים של החטיבה, כצורך שנבע מהשונות וההטרוגניות הגדולה בין תלמידינו. המטרה היתה  ליצור חטיבה שתענה על מגוון רחב של סגנונות של תלמידים.  תהליכי הלמידה בחטיבה מתבססים על למידה  מבוזרת , מכוונת  מיומנויות,  המדגישים בעיקר איך לומדים? כל שיעור שונה מקודמו ובכל יחידת הוראה שמים דגש על תהליכי למידה מבוססים חקר, פיתוח יצירתיות ויזמות, שיתוף, תקשורת והצגה. לתלמידים המובילים בעצמם את תהליך הלמידה יש קשת רחבה של בחירות המבוססות על למידה  תוך כדי התנסות – בניית דגמים, עבודה יצירתית,  למידה בצוות, שימוש ותרגול במיומנות פרזנטציות מול קהל, למידה דיגטלית, למידה חוץ כיתתית ועוד. 

כבר השנה כחלק מפרויקט של מנהל החינוך הירושלמי הסביבה הפיזית של הכיתה תשתנה ותתכתב בהלימה לתפיסה הפדגוגית. זוהי התרגשות גדולה עבורנו שפנים ביה"ס יפגוש את חוץ ביה"ס. 

אנחנו מאמינים " שלמידה אינה תוצאה של הוראה אלא של סקרנותו ופעילותו של הלומד"/ ג'ון הולט 

האם הלמידה מרחוק והקורונה בלמו את סגנון הלמידה? התשובה היא חד משמעית לא . הכיתה המבוזרת הפכה לזום המבוזר. כמובן שיש אתגרים אחרים אבל גם מהמשבר נוצרו הזדמנויות נפלאות של למידה.  

בוגר החטיבה ימשיך את לימודיו בתיכון גבעת רם כחלק מתפיסה שש שנתית, במגוון מסלולי לימוד, ברמה גבוהה ובסביבה פורצת דרך. 

ליצירת קשר

טלפון 02-6754648 מייל-  Michald@.gram.ort.org.il  

מיכל דלאל 

ענבל סיון | מחנכת כיתה י"א ומורה לתנ"ך בסמינר שושנים

לאחר לימודי תואר ראשון בחנוך וסוציולוגיה, עסקתי כמחנכת מס' שנים וכאחת שאוהבת מאוד ללמוד ולהתפתח המשכתי ללימודי תואר שני בפסיכודרמה. ההתאהבות ב"כלי" טיפולי זה הביא אותי להסב את מקצוע ההוראה למטפלת רגשית בפזיכודרמה. לאחר עיסוק של מספר שנים בארגון "עזר מציון" ועבודה עם מתבגרים ונוער בסיכון, התוודעתי לרעיון הקמת תיכון חרדי לבנות, ראשון מסוגו לאומנויות ומדעים המשלב לימודי קודש ויהדות לצד בגרות מלאה ברמה גבוהה.

אני מאמינה שבדור הזה מה שתלמידים צריכים זה לא (רק) ידע, אלא בעיקר יחס אישי הרואה אותם באמת ומבין לנפשם.
לכל אחד מאיתנו (אני מקווה) , יש לפחות מורה אחד שנחרט בליבו.
כל מורה צריך לשאוף להיות המורה הזה.

חזונו המיוחד של התיכון החדש הוביל אותי להצטרף לצוות ההקמה ולמעשה לשוב חזרה לעבודת החינוך, מתוך תחושת שליחות שבמסגרת זו אוכל להשפיע ולהנחיל את ערכיי, תפיסותיי וקנייני הרוחניים בהם אני מאמינה.
בעולם של ידע זמין, הערך המוסף של שעור הוא זמן השיחה המשותפת. דווקא בתנ"ך שזה מקצוע שתלמידות לומדות אותו כמשהו יבש, מיושן ולעיתים אף מאיים, האתגר שלי כמורה הוא לגרום לכך שהתנ"ך יהפוך רלוונטי והתלמידות יזדהו עם התכנים העולים. 

זה לא מספיק שהתלמידה מגיעה ממשפחה חרדית שומרת מצוות. היא שואלת ומקשה, היא רוצה להבין ובשביל זה אני שם! זה דור חכם, זה דור לא פראייר…רק מורה שבליבה/ו פועמת אהבת המקצוע והאמונה בו, תוך מחוייבות ועבודה קשה על הכנת השיעור, תוכל להגיע ולגעת בנפשן של התלמידות ולעורר גם בהן את התשוקה והרצון ללמוד ולהעמיק מתוך מוטיבציה עצמית המניעה אותן להבנה והפנמת תוכן הנלמד. ובמקרה שלי, לימוד מקצועות הקודש שהינם מהות חיינו ובסיס ערכינו.

הפינה הדיגיטלית (1)
וואטסאם ביזנס מציע לכם מרחב עבודה עם התלמידים שלכם! מור קנדי עם כל הטיפים

שנת הלימודים התחילה ולפעמים מרוב הודעות וואטסאפ ומשימות אנחנו לפעמים הולכים לאיבוד. 

1. הורידו את וואטסאפ ביזנס (Whatsapp business – חינמי) והשתמשו בפונקציות שלו לניהול.

למה זה טוב?

א. אתם מגבילים את השעות שההורים יכולים לתקשר אתכם? בוואטסאפ ביזנס תוכלו להשאיר הודעה אוטומטית בשעות מסוימות. כך, ההורים יתרגלו לפנות אליכם רק בשעות שקבעתם. אתם תקבלו בכל זאת את ההודעה שלהם, אבל ממש לא תרגישו חובה לענות להם. עם הזמן, כמות ההודעות תפחת. אגב, אתם יכולים להגביל את ההודעה רק לאנשים מסוימים, כך שלא כל אנשי הקשר שלכם יקבלו את ההודעה, אלא רק הורי התלמידים.

למאמר המלא לחצו כאן

כותרת 6