עם הרבה מוטיבציה, רצון טוב וכוחות התחלנו את השנה – אך מצאנו את עצמנו נאלצים להסתגל למציאות המשתנה במהירות.

סגר או לא סגר- יהיה בסדר! והפעם: כל הכלים שמנח"י יכולה להציע לכם בתקופה הקרובה.

השבוע בניוזלטר:
הכירו את המיזם החשוב חממה לא.נשים, והפסיכולוגית מרים באר מהשפ"ח על מענה רגשי למחנכים | אתר למורים, אתר למנהלים ואתר להורים – כל מה שאתם צריכים בלחיצת כפתור | תוכנית תכל'ס פותחת שנה רביעית! | איך התחילו את השנה בבית הספר יובלים | אשת החינוך שלנו השבוע היא יעל אביטל, מנהלת המעיין | וגם – פינה חדשה > הפינה הדיגיטלית! בכל שבוע טעימה מכלי דיגיטלי שיקל על הלמידה מרחוק. מתחילים עם כל הסודות על ZOOM.

סופשבוע נעים ושבת שלום מביתא מחנכים! 

#חדשנות_שצומחת_מהשטח

הפסיכולוגית מרים באר משפ"ח ירושלים על מענה רגשי למורים, והכירו את חממה לא.נשים:
WhatsApp Image 2020-09-23 at 14.10.59

"אתן בטח מכירות את ההנחיה של נתינת חמצן בנחיתת חירום של מטוס… מה שחזק בהנחיה הזו, זה שהיא לגמרי מציאות. בשעת משבר, לפני שאת נחלצת לעזור לילד שלידך, את צריכה לדאוג לעצמך. לדאוג לתוספת חמצן אישית.

קל לומר, קשה לעשות. בתקופה בה המשאבים הטבעיים שלנו בצמצום, בתקופה שהילדים בבית ושאנחנו מתחלקות בין המחויבות למשפחה לבין המחויבות לעבודה – איפה נשארים זמן ואנרגיה לדאוג לעצמנו?…" (המשך דבריה של מרים, בלשונית הנפתחת)

בדיוק בגלל זה, דעו שאתם לא לבד: כחלק מ'מודל ירושלים לחינוך שלם', הושקה החממה לא.נשים– המרחב לשְלוֹמוּת צוותי החינוך. מדובר במערך המציע למורות ומורים טיפולים פסיכולוגיים אישיים, סדנאות טיפוליות לצוותים ואנשי טיפול הזמינים לצוותי הניהול.
בתקופה הנוכחית, רבות ורבים פונים לתמיכה נפשית, ובחינוך הירושלמי – אף מורה לא נשאר/ת לבד. לפרטים נוספים הכנסו לאתר

ובאותו עניין, את ערכת החוסן של אבני ראשה תמצאו כאן

בעולם המדיטציה יש אמירה שאומרת: מתי חייבים לעשות מדיטציה? כשאין זמן לעשות מדיטציה.

נראה לי שהכוונה היא שכשאנחנו מרגישות שהעולם מציף אותנו במידע ובדרישות, אז אנחנו צריכות יותר מתמיד להתחבר פנימה ולהקשיב לעצמנו. להקשיב ולשאול את השאלה הבאה: מה העיקר בשבילנו כעת? במה אשקיע את האנרגיה שלי וממה אני ארפה?

לעצור לעיתים כדי להתחבר פנימה. לשאוב אנרגיה מהמשאבים שלנו. להשקיע בעיקר ולהרפות מהטפל. אלו האיחולים שלי לשנה זו, עבורנו, אנשי החינוך ששמו כנר לרגלינו את רווחת הילדים.

השנה הולכת להיות מורכבת מהרגיל, ויותר מתמיד אתן, המורות והמורים, זקוקות לחוסן ולמשאבים. בחוסן אני לא מתכוונת רק לחוסן האישי (כל אחת עם הנוסחה המנצחת שלה – אומנות, מקלחת חמה, שינה, תפילה, בגדים יפים, ספורט ועוד ועוד, כיד הדמיון). ישנו גם דבר כזה שנקרא חוסן חברתי. מעצם השתייכותי למעגלי חיים שונים (המשפחה, העבודה, הקהילה…) אני מקבלת תחושה של כוח, תמיכה ומשמעות. לקורונה יש נטייה אחת בעייתית – היא מפרקת מבנים חברתיים קיימים. היא גורמת לאנשים רבים להיפלט ממעגלי השייכות שלהם. מבוגרים וילדים, כולם עשויים להרגיש, לרגעים קצרים או לתקופות ארוכות, שקופים יותר, חריגים יותר, לבד יותר.

בואו נשקיע השנה בחוסן האישי ובחוסן החברתי שלנו. הלוואי שהשנה כל מורה שנכנס לחדר מורים –פיזי או וירטואלי- ירגיש מחובר, שייך, מוערך ומשמעותי. זה תלוי בכל אחד מאתנו, שנשים לב אחד לשני, שניקח את הזמן להתעניין אחד בשני, שנכבד אחד את השני.

כשמורה מחובר לחוסן האישי שלו, הוא יכול לחשוב חוסן, לשדר חוסן ולעורר חוסן אצל התלמידים שלו. כשהוא חש חוסן חברתי, הוא גם יכול לתת את התחושה לכתה שהם קבוצה ושיש בהם את הכוח להשפיע על טיב היחסים ביניהם, ועל האווירה הכיתתית.

כמו אור שמתפשט מאחד לשני. כמו חיוך מדבק. שנה טובה!

 

מרים באר

פסיכולוגית חינוכית מומחית

רכזת מניעת אובדנות

שרות-פסיכולוגי ירושלים

אתר למנהלים, אתר למורים ואתר להורים - כל מה שאתם צריכים בלחיצת כפתור

1. מנהלות ומנהלים יקרים, כדי להקל את העומס ריכזנו עבורכם משאבים רבים לקראת תחילת השנה במקום אחד.

2. גופי הפדגוגיה והחדשנות של מנח"י עמלו בשבועות האחרונים על אתר המורים והמורות הירושלמי: כל מה שאתם צריכים נמצא במקום אחד, מדויק ומושקע: כלים לבניית תהליך למידה היברידי, "הסטודיו" – מרחב העבודה המשותף, חוזר ובגדול. מקבץ רעיונות לפתיחת שנה ואסיפת הורים ומאגר כלים דיגיטליים. 

3. יחידת ההורות של מנח"י העלתה לאוויר אתר ייעודי להורים וילדים לתקופת חגי תשרי. באתר פעילויות משותפות וחוויתיות שיסייעו לנו לעבור את התקופה הקרובה ולקרב בין הורים וילדים מתוך שיח פורה ומצמיח.

WhatsApp Image 2020-08-27 at 20.18.41
כלים ללמידה מרחוק - אז איך בעצם עושים את זה?
עקרונות הלמידה מרחוק
 
  • מומחי חינוך טוענים שלמידה רק דרך הזום אינה אפקטיבית – ואף מזיקה. אז מה צריך לעשות? לשם התחלה, לשחרר סמכויות למורים ומנהלים, ללמד את התלמידים עצמאות – ולזכור: בית ספר לא נועד רק להעביר ידע. לכתבה המלאה בTHEmarker לחצו כאן
  • שני גולדשטיין, מדריכת תקשוב ורכזת פדגוגית דיגיטלית לפיתוח מקצועי בפסג"ה, ריכזה בבלוג שלה את "המדריך למשחוק בלמידה"תוכלו לראות אותו כאן
  • שאלת השאלות – איך מלמדים חינוך גופני בלמידה מרחוק?
    מורות.ים אלופים שמשתמשים בטכנולוגיה כדי לקדם תנועה וספורט בלמידה מרחוק – אך כל מורה יכול לקבל מהם השראה ורעיונות, ומחקר מעניין שנעשה בספרד בתקופת הסגר: הכל בבלוג של היברידית – עירית מרחב.
כותרת 7
תכל'ס, תוכנית החדשנות בחינוך העל יסודי - פותחת שנה רביעית!

 

גם בתקופת רווית אתגרים, אי וודאות, חשש בריאותי והמון עבודה מרחוק.. בתי הספר הירושלמים עובדים, מפתחים וחולמים: 

שמחים לשתף כי בהובלת האגף הכללי במנח"י ובשיתוף ״ביתא מחנכים״ מתחילים את השנה עם שני מחזורים בתכנית החדשנות תכל'ס בנושא למידה מבוזרת ויזמות חינוכית במענה לאתגרי העבודה במציאות המשתנה. לאחר שבקיץ בתי הספר השתתפו במאיץ ויצאו עם ההחלטה האמיצה הקשורה ללמידה מבוזרת ועיצוב מרחבי הלמידה אנחנו יוצאים לדרך!  

שתהיה לנו ולבתי הספר שנה מלאה בהזדמנויות ושנדע לנצל אותן להתחדשות!

עוד על תוכנית תכל'ס באתר שלנו

כותרת 3
בית ספר הכוללני יובלים

בית ספר יובלים הינו בית ספר חינוך מיוחד כוללני עבור תלמידות עם קשיים רגשיים ונפשיים. בבית הספר לומדות כ50 תלמידות שמגיעות אלינו מירושלים והסביבה, המגיעות ממגוון משפחות הן מבחינת מצב סוציו-אקונומי והן מבחינת מעטפת תמיכה משפחתית. 

בית ספר יובלים מהווה עבורן ועבור הצוות בית לכל דבר. התלמידות, המשפחות והצוות מקבלות פה מעטפת חמה ודואגת לכל צרכיהם כולל צרכים בסיסיים רגשיים ולימודיים. בתקופה המאתגרת הזו שווירוס הקורונה משתולל ומשפיע על תפקודים בכל תחומי היום יום של כל אזרח בישראל- בית ספר יובלים מפעיל מערכים שונים על מנת לשמור על תלמידות בית הספר, משפחותיהן וגם אנשי צוות בית הספר.

בימים אלו שצועדים אל הלא נודע- אנו מנסים לשמר את מעט הנודע, את השגרה ואת הרגשת השייכות ובריאות הנפש אצל התלמידות וכל משפחת יובלים.

המערכים שמופעלים היום כוללים:
– כבר מתחילת השנה צוות החינוכי ביצעו את כל המיפויים הנדרשים על מנת להכיר את היכולות והצרכים של כל התלמידות בכדי להתאים לכל אחת חומר אינדיבידואלי במקרה של למידה מהבית.
– תלמידות והצוות כאחד עברו הכשרה פרטנית על מנת ללמוד להשתמש בתוכנות הטכנולוגית ללימוד מרחוק.
– תכנית הלימודים בעברית הותאמה לצרכים העוסקים בעולם הרגשי ובשפה רגשית.
– בסוף שנה שעברה הצוות עבר סדנאות של חוסן על מנת להיות מוכנים בעצמם לימים מאתגרים ולתקופה של אי וודאות.
כל תלמידה בבידוד מקבלת הביתה ערכות של חומרי למידה, יצירה, פנאי וגם צרכים בסיסיים כגון שמלה לחג, פיג'מה לימי בידוד, ביקורי בית למאה אחוז של התלמידות, אמצעים טכנולוגיים ללמידה מרחוק וסלי מזון למי שזקוק.
– בזמן סגר התלמידות מקבלות לפחות טלפון אחד- ביום לבדוק בשלומן וכמו כן טיפולים רגשיים ושיעורים לימודים ממשיכים כסדרם.
בבית ספר יובלים דואגים לא רק לתלמידות אלא גם לצוות בית הספר. המענה לצוות כולל:
– הפעלת שמרטפיה לילדי הצוות בזמן סגר
– הכנת ערכה של כרטיסי ניווט עם מערכי שיעורי והפעלות להעברה בלמידה מרחוק.
– שיחות אישיות ואף טיפול פרטני לצוות שזקוק לכך.

אשת
יעל אביטל | מנהלת בית הספר המעיין

מנהלת בית ספר המעיין – בית ספר לחינוך מיוחד, לתלמידים עם מכלול מוגבלויות פיזיות ושכליות/קשות עמוקות. בעלת תואר ראשון בחינוך מיוחד, עם התמחות אוכלוסיות מורכבות ובעלת תואר שני במקרא.

"אני נמצאת במערכת החינוך 30 שנים, ביצעתי תפקידים רבים ובכל אחד מהם חיפשתי את הדרך הלא שגרתית לבצע את עבודתי ולקדם את העשייה מתוך תשוקה לחינוך ומתוך אמונה שהחינוך הוא הכלי המשמעותי ביותר לגעת באנשים ולקדם את החברה.

אני רואה בתקופה זו הזדמנות לכל מנהל לעבוד בצורה יצירתית, לראות בתקופה זו הזדמנויות חדשות, עבודה אוטונומית, תחילתה של מערכת חינוך חדשה, מגוונת ואולי אף טובה יותר.

התלמידים שלנו נלחמים על הזכות ללמוד ועושים זאת באומץ ובהשקעה ענקית מצידם. הייחוד של תלמידנו הופך אותנו למורים מיוחדים, כאלו שחושבים ימים ולילות מחוץ לקופסא, כיצד לפרוץ מחסומים רבים. הצוות והתלמידים לומדים ומגלים כל יום דברים חדשים אחד על השני, לא מוותרים אף פעם ואף בימי הקורונה ותמיד משוכנעים שהבלתי אפשרי, אפשרי."

מעבר מסיום שנת לימודים לפתיחת שנת לימודים בנשימה אחת, עם שבריר קטן של מנוחה, כך פתחנו את השנה. 

ההתארגנות לקראת פתיחת שנה"ל תשפ"א בשגרת הקורונה, אתגרה אותנו במיוחד.

שומרים באדיקות על קפסולה…..

יום היערכות התקיים בקפסולות כמודל עבודה לתקופה מאתגרת זו, על כן מצאנו דרכים יצירתיות, מעניינות, חווייתיות ומפתיעות לתכנון, עבודה ולמידה והנה רק טעימה מהמתרחש עד לרגע זה.

היה עלינו למצוא מקום אשר יכיל 100 אנשי צוות, מבצע מאתגר ולא פשוט אך חשבתי מה יותר מתאים מלהישאר בסביבה המוכרת של בית הספר וליהנות מהטבע .

ירדנו לבוסתן עין כרם,  בהתרגשות רבה נפגשנו כל צוות בית הספר ו – 10 סטודנטיות "אקדמיה כיתה". התחלקנו לקבוצות, התפנקנו בסלסלת פיקניק אישית לכל קבוצה והצגנו את מערך הלמידה השנתי.

שמנו זרקור על  פרויקטים מיוחדים לדוגמא תחום האומנות:  מגשימים חלומות בצל הקורונה!!

חלומה של חני, מורה לאומנות בבית ספרנו, לחשוף את תלמידנו למיצגים וליצירות במוזיאון ישראל. מידי יום רביעי יצאו קבוצת תלמידים ליום סיור במוזיאון ישראל ויבקרו בין המיצגים השונים.

לפני כשבועיים יצאו לראשונה נרגשים ושמחים. התלמידים ביקרו באגף הארכיאולוגיה, התחילו במבט לעבר גן המוזיאון, עברו בשערים עתיקים והגיעו לשרידים ממקומות עתיקים וקדושים ליהודים, למוסלמים ולנוצרים.

"אין לי דרך להסביר את ההתרגשות לראות את התלמידים מסתובבים במוזיאון בין המיצגים והיצירות, מביטים במבט מלא עניין וסקרנות סביבם. הלב שלי מתרחב ומתמלא באושר עילאי"

מחכה בציפייה לקראת המפגש הבא במוזיאון ישראל. מודה ומעריכה את יעל, מנהלת בית הספר שמאמינה שהכל אפשרי ועוזרת להפך חלום למציאות".

"יומולדת חגיגה נחמדת…. " וגם קצת אחרת

השנה קלטנו תלמידים חדשים לתוך מציאות הקורונה. ילדת גן חדשה חגגה יומולדת בשבוע שעבר, היא רק בת ארבע ונמצאת בהשגחה ביתית לאור המצב. בהתרגשות רבה ההורים הגיעו לבית הספר, הביאו עוגה ומתנות לכל התלמידים ובשעה היעודה פתחו משפחתה של התלמידה וצוות הכיתה את המסכים על מנת לחגוג לה יום הולדת. הילדה חגגה בבית עם משפחתה ותלמידי וצוות הכיתה חגגו בכיתה עם שירי יום הולדת, בלונים ועוגה ממנה נהנו משני צידי המסך, השמחה הייתה גדולה ותחושת השייכות והקירבה ריגשו את כולנו גם מרחוק.

הפינה הדיגיטלית (1)
פינה חדשה! בכל שבוע תקבלו טעימה על כלי דיגיטלי פרקטי. והפעם - איך לייצר מפגשי ZOOM מיטביים
כותרת 6
  1. חט"ב תורה ומדע יצרו אתר המשמש מרחב וירטואלי לתלמידים, בו הם מקבלים כלים וטיפים לניהול עצמי, הרגלי למידה נכונים, עצות מיועצת החטיבה ועוד.
  2. בית הספר ישראלי בית הכרם הצטרפו לעמותת יובילה באיסוף מצרכי מזון למשפחות ויצרו סרטון מקסים על היוזמה.
  3. האתר של "מקום" בית החינוך הוירטואלי, עלה לאוויר ואתם מוזמנים להציץ בו כאן
  4. אגף המו"פ הוציא את הספר השלישי בסדרת "פדגוגיה מוטת עתיד 2030". תוכלו לראות את הספר המלא כאן