בית הספר: דרכא - רנה קסין

האתגר / הצורך

ראינו שהתלמידים בבית הספר חווים תחושת ניכור גדולה מאוד מהמדיום של הלמידה מרחוק, ומרגישים שהם אינם יכולים לראות ולהראות כפי שהם היו רגילים ורוצים. הלמידה אינה תחליף למפגש האנושי והיומיומי והלמידה מרחוק אינה מספיקה. ניסינו לחשוב כיצד ליצור תחושה של שותפות ואחריות על הלמידה והמפגש.

הפתרון / המודל להתמודדות עם האתגר

הקמת ה'חממה' – יצירת קבוצות, מפגשים, פרלמנטים ושיעורים של קהילת בית הספר. תלמידים, מורים, הורים ובוגרים מוזמנים להעביר מפגשים בכל נושא שאותו הם יבחרו.

רשמו את המתכון שלכם – מה הם השלבים / הצעדים שמרכיבים את הפתרון? 

  1. בשלב הראשון ניהלנו שיח בשעת חינוך שעסק במושג נוכחות וכיצד הוא בא לידי ביטוי בלמידה מרחוק. בחנו את המושג לאור המצב הקיים והבנו שהנוכחות אינה יכולה להסתכם בהגעה לזום , הדלקת מצלמה והעברת התוכן רק על ידי המורה.
  2. לאחר מכן ערכנו חשיבה משותפת עם התלמידים כיצד ניתן להגדיל את הנוכחות על ידי עשייה פעילה וחשיבה יצירתית כיצד ניתן ליזום פתרונות למצב הקיים.
  3. מתוך הצעות שחשבנו עליהם בחרנו את פרוייקט ה'חממה', הקמת קבוצות על ידי תלמידי ומורי בית הספר. לדוגמא 'פרלמנט הספורט' נפגש מספר פעמים בשבוע על מנת לדון, לנתח את אירועי השבוע בספורט.
  4. הוצאת קול קורא לקהילת בית הספר- תלמידים, מורים, הורים ובוגרים על מנת שכל אחד יוכל לקחת חלק בפרוייקט המשותף.
  5. הקמת צוות משותף של מורים ותלמידים שתקפידו לבחון כיצד ניתן לקחת רכיבים מהלמידה של ה'חממה' אל תוך שגרת הלמידה ולחיי בית הספר.

 

מה המתכון דורש – מהם המרכיבים ההכרחיים, המשאבים הנדרשים, השותפים לדרך?

  1. שיח עם התלמידים
  2. גיוס כל קהילת בית הספר
  3. לעשות חינוך כמו שאנחנו חולמים עליו- חינוך שבו כלל הנוכחים לוקחים אחריות על המעשה החינוכי.

המלצות למי שמשתמש ב"קוד" שלכם – מה הטיפ הכי חשוב כדי לשכפל את ההצלחה?

לדבר עם התלמידים, להקשיב להם ולתת בהם את האמונה שהם יכולים לשנות את המציאות.

להשתדל לא לסנן את הנושאים, תלמיד שידע להסביר מה חשיבותו של נושא מסוים ידע ללמד מתוך תשוקה והבנה גם אנשים אחרים. תלמיד זה הוא המודל לבוגר שהיינו רוצים להצמיח בבית הספר.

מה הרווחתם מהפתרון?

תלמידים פעילים שמרגישים חלק מהמעשה החינוכי, למידה מתוך תשוקה ועניין ובעיקר התחושה שהמצב הקיים אינו גזרת גורל ושיש לנו כלים רבים על מנת לייצר מציאות אחרת.

 

פרטים ליצירת קשר עבור מורים נוספים שירצו להתייעץ: 

שגיא כהן- מנהל בית הספר, אסף עוז ואורי ליבנה סגני מנהל בית הספר, אודי מזרחי רכז פדגוגי, עידית מייטוס יועצת ועמית דפני רכז שכבה AMIT.DAFNI@RENECASSIN.CO.IL