האתגר / הצורך

איך לשמור על הקשר האישי, הטוב והמיטיב כל כך (מבחינה אישית ולימודית) עם התלמידים שלי. איך אצליח לוודא שהם לא הולכים לאיבוד בחלל הריק של זמן חופשי ונטול מסגרת. הרגשתי צורך עמוק במציאת פיתרון לשימור הקשר הישיר מול כל אחד מהם.

הפתרון / המודל להתמודדות עם האתגר

יצירת יומן – יומן קורונה – המתעד באופן שוטף את חוויות התלמידים ותחושותיהם על הבדידות, הסגר, החגים השונים, הלמידה מרחוק, הקושי החברתי ועוד. פעמיים בשבוע אני מקבלת את קטע היומן למייל ומגיבה להם בחזרה. את היומן של שנה שעברה איגדתי לכדי יומן אחד יפה שיהווה אבן דרך וזיכרון לתקופה.

רשמו את המתכון שלכם – מה הם השלבים / הצעדים שמרכיבים את הפתרון? 

  1. התלמידים קיבלו ממני דף הוראות ברור, המסביר על יומן הקורונה.
  2. פעמיים בשבוע, בימים קבועים התלמידים שלחו לי קטע שמסכם את הימים שעברו. לפעמים הנחתי אותם מעט, אך לא תמיד (לדוגמא: שיר אהוב שתואם למצב הרוח שלכם, ראיון עם אחד ההורים, מכתב לילד שלכם שיקרא את היומן בעוד כמה שנים וכמובן חוויות יומיומיות, תחושות, אתגרים ועוד).
  3. עניתי והגבתי לכל אחד מהתלמידים, פעמיים בשבוע.
  4. בסוף שנה איגדתי את כל קטעי היומן של כל אחד מהילדים ליומן אישי שמסכם תקופה מיוחדת.
  5. השנה מתחילים שוב לצבור חוויות ליומן חדש.

מה המתכון דורש – מהם המרכיבים ההכרחיים, המשאבים הנדרשים, השותפים לדרך?

  1. כתיבת יומן קורונה דורשת בעיקר השקעה של זמן ותשומת לב מיוחדת לכל מכתב מכל תלמיד.
  2. מילים טובות ואמונה בדרך.
  3. שותפות למסע ביני לבין התלמידים.

המלצות למי שמשתמש ב"קוד" שלכם – מה הטיפ הכי חשוב כדי לשכפל את ההצלחה?

חשוב להיות ברורים מאד בהנחיות. קל "להתפזר" במטלות כאלו. וחשוב להבין שזו מטלה שלא קלה כלל וכלל לנוער היום. לקחת פסק זמן ולכתוב, להתבונן. חוויה נדירה ומספקת. ממליצה בחום.

מה הרווחתם מהפתרון?

בנוסף לקשר האישי הרווחנו דרך היומן תרגול כתיבת טקסטים וסיכומים. הרחבנו את אוצר המילים ומילות הקישור, למדנו יותר על סימני פיסוק. כל זה בעקיפין כבונוס, אך המתנה האמיתית והגדולה, היא כתיבה של תמלול הרגשות היומיומי שכבר לא קורה כמעט היום. התלמידים, שלא לכולם היה קל בהתחלה, נאלצו לקחת פסק זמן בכל יום, לעצור הכל ולחשוב: מה עובר עלי? על המשפחה שלי? על המדינה שלי? על העם שלי? איך אני מרגיש? מה חסר לי? אילו תובנות קיבלתי?

פרטים ליצירת קשר עבור מורים נוספים שירצו להתייעץ: 

הדסה שורבה 0542695659