דטאתון 2019 - בית הספר של העתיד

איך יראה הבוקר של 2035? אפשר לחכות לו ואפשר ליצור אותו:

בפעם השלישית, ה-DataThon החינוכי יוצא לדרך בירושלים!

תחרות פיתוח בת 24 שעות במוזיאון המדע בירושלים.

האקתון שבו נפתח ביחד פתרונות חדשניים שיתאימו את בית הספר היום לאתגרים הגדולים של המחר בארבע המגמות המרכזיות של העתיד – למידה שיתופית, למידה מותאמת אישית, הכנה למקצועות העתיד ופיתוח עולם הנפש והרגש.

בימי חמישי ושישי, 17-18 לינואר 2019, במשך 24 שעות מופלאות פיתחו עשרות קבוצות של מורים, תלמידים ויזמים את הפתרונות שישאירו את בית הספר רלוונטי גם לבוקר, הלא נודע, של 2035.

דטאתון ירושלים 2019: המקום בו צומחת מערכת החינוך של מחר

הדאטתון במספרים: 693 משתתפים, 79 קבוצות, 135 מנטורים ושופטים, 24 שעות, 10 צוותים שעלו שלב, 3 מנצחים, ארבעה מסלולים וגם הכרזה משותפת שלנו, מינהל חינוך ירושלים וביתא מחנכים, עם מאס-צ׳אלנג' על הקמת מסלול האד–טק לסטארטאפים הראשון בעולם של MC בירושלים. תוסיפו לזה הקלטה של פודקאסט חדשנות חינוכית בלב האירוע, מסיבת אוזניות משוגעת לתוך הלילה ואת מיטב ההרצאות על מגמות עתידיות בעולם החינוך ותקבלו את פסטיבל החדשנות הגדול בישראל.

עבורנו, דאטתון 2019 הוא הזדמנות נהדרת להרחיב את הקהילה שלנו שגדלה משנה לשנה, ואת התנועה שלא מסתפקת בשיפור הקיים אלא פועלת ומתנסה בדרכים לייצר שינוי עמוק ויסודי באופן בו לומדים ומלמדים בבתי הספר בבירת החינוך של מדינת ישראל. בחודשים הקרובים נשלב כוחות עם הצוותים במטרה להטמיע את הרעיונות שהתגבשו בדטאתון בעשרות בתי ספר נוספים ברחבי העיר.

כבר באירוע הדטאתון עצמו, שלוש מתוך עשרת הקבוצות הזוכות נבחרו להמשיך בתהליך ולקבל ליווי לפיתוח והטעמת היוזמות שלהן בירושלים! 

בהמשך, התכנסו שבע הקבוצות הנותרות ליום מיון מתוכו יבחרו המיזמים עמם נמשיך את תהליך הליווי של הדטאתון הגיעו שמונה מהקבוצות הזוכות בצוותים מגוונים של מורים, תלמידים, הורים ומומחים לאכסניית רבין בירושלים, שם התקיימו שיח וסדנאות במגוון תחומים: טכנולוגי, פיתוח מוצר, פיתוח עסקי, יזמות ופדגוגיה, והכל תוך מחשבה על בית הספר העתידי-

צוות המומחים של חברת Gr8Minds, ביחד עם צוות ביתא מחנכים, בחנו את 8 המיזמים במטרה לאתר מתוכם 2 מיזמים בעלי פוטנציאל היישום הגבוה ביותר, על מנת לצרף לחממת הפיתוח:

בסיום הציגו כל הקבוצות את הפיצים הסופיים שלהם במעמד מרגש במיוחד, וכל שנותר להם הוא לחכות לתשובה מי מהם יזכה בתהליך פיתוח מעמיק. אבל זה לא נגמר בזה – כל קבוצה תקבל תיק מיזם עם פידבק על היוזמה שלה והצעות לדיוקים לקראת הפיתוח והמשך התהליך גם שלא כחלק מחממת הפיתוח שלנו, בתקווה ואמונה שכל שמונה היוזמות הללו ישנו את 2035 – כבר השנה!

עם חמשת הקבוצות הטובות ביותר אנחנו ממשיכים לתהליך הפיתוח אשר בסופו – יוטמעו היוזמות בבתי הספר הירושלמים.

המיזמים שנבחנו על ידי צוותי המומחים הם :

בית ספר נוף צורים (מצור יגאל) – פלטפורמה מקוונת שתאפשר לתלמידים ללמד וללמוד בעזרת מגוון של מודלים פדגוגיים חדשניים.

תיכון ליד"ה – אפליקציה שתאפשר למורים ולתלמידים לחלק את המשימות הלימודיות באופן מיטבי ולהפחית העומס הלימודי על תלמידים.

ממ"ד הרובע – אפליקציה לתקשורת חיובית בין אנשי הוראה,תלמידים והורים.

אורט בית הערבה – פלטפורמה טכנולוגית שתאפשר לתלמידים להעמיק את ההבנה לגבי הערכים והחוויות החברתיות שהם מקבלים בבית הספר מעבר ללמידה וציונים תוך יצירת "סיפור אישי" .

היחידה לקידום נוער וצעירים – מערכת טכנולוגית שתאפשר זיהוי ומניעה של נשירה של תלמידים באמצעות איגום נתונים על תפקוד התלמיד בהקשרים שונים.

בית ספר עבדאללה בן חוסין מקיף לבנות – פיתוח "חדר שקט" טכנולוגי למענה לצרכים רגשיים של תלמידות במצוקה.

מקיף ע"ש זיו ומרקס – מבחן איתור מיומנויות המוביל ללמידה מכוונת מיומנויות המאה 21 להעלאת רמת הרלוונטיות של בית הספר להצלחה בחיים 

אלבסמה חינוך מיוחד – אפליקציה לניהול זמן ומשימות באופן ויזואלי, טקסטואלי וווקלי לילדים עם צרכים מיוחדים.

והקבוצות שזכו הן:

  1. ממ"ד הרובע
  2. אלבסמה
  3. קידום נוער
  4. תיכון דרור
  5. רוואד אל קודס
  6. קשת תלפז