רגע אחרי החזרה לבית הספר, ורגע לפני היציאה לחגים: איך משמרים את ההתרגשות של פתיחת השנה, ולמרות התקופה המאתגרת מגבירים מוטיבציה ללמידה שתישאר גם ביום שאחרי?
 
השבוע בניוזלטר:
 
אז למה מוטיבציה כל כך חשובה, ואיך עושים את זה? פרופסור דן אריאלי  | מוטיבציה כבר בדרך לבית הספר -הכירו את מיזם סקולבס במערך ההסעות | השבוע בסטודיו של ביתא – מוטיבציה למורים! הרמת כוסית וקפיצה לניו יורק | בית הספר 'שחרית' עושה חשק ללמוד | ושירה הראל אלבז היא אשת החינוך השבוע|
 

סופשבוע נעים ושבת שלום מביתא מחנכים! 

#חדשנות_שצומחת_מהשטח

מדוע מוטיבציה כל כך חשובה ואיך יוצרים אותה אצל תלמידים | סרטון עם מסר מפרופ' דן אריאלי
סקולבס - העלאת המוטיבציה כבר בדרך לבית הספר

מערך ההסעות במנהל חינוך ירושלים מציג: מיזם ראשון מסוגו לחיזוק תחושת הביטחון ולשיפור חוויית הנסיעה בהסעות תלמידי החינוך המיוחד.  הדרך לבית הספר היא דלת הפתיחה של התלמיד לכל היום שלו, ובמיזם סקולבס דואגים להגביר את המוטיבציה ואת תחושת הביטחון של התלמידים, תוך כדי חיזוק מערך המלווים והוספת פרויקט קרפול חדשני בשיתוף תלמידי התיכון. רוצים לשמוע יותר? עוד פרטים כאן.

כותרת 7
הסטודיו של ביתא מציג - מוטיבציה לתלמידים וגם... למורים!
beta_ad_090920

המפגש הקודם בסטודיו עסק בכלים לפיתוח מוטיבציה אצל הלומדים, מוזמנים לצפות בהקלטת המפגש כאן.

את המפגש הבא החלטנו להקדיש להגברת מוטיבציה >> אצלכם!!!

הצטרפו אלינו להרמת כוסית חגיגית ותפוח בדבש לכבוד פתיחת השנה ובואו נדבר על איך עושים את זה בתפוח הגדול.

להרשמה לחצו כאן

שירה הראל-אלבז | מיזם "יום בשבוע" - החממה ברוח הטוב שבאדם

יזמת חינוכית, מפתחת התכנית "ילדים מייצרים מציאות" להעצמה באמצעות פיתוח חשיבה יצירתית, מחברת ספר הילדים "חיפושינה מחפשת חבר" ואמא לשלושה בנים. בעשור האחרון מנהלת את התכניות החינוכיות של המרכז האמריקאי של שגרירות ארה"ב בישראל. בחודשים האחרונים הקימה יחד עם קבוצת הורים ואנשי חינוך במבשרת-ציון את מרחב "יום בשבוע" ברוח 'הטוב שבאדם': מרחב חוץ בית-ספרי ובו מתכנסים יחד ילדים וילדות, בוקר אחד קבוע בשבוע ונפגשים ללמידה אחרת, משמעותית, מבוססת בחירה, סקרנות, חקר ועניין תוך פיתוח מיומנויות חברתיות, אישיות ורגשיות.  הפעילות נעשית בשיתוף קהילה צומחת של הורים ואנשי חינוך אשר הפסיקו לחכות לשינוי ופותחים מרחבים בכל רחבי הארץ מתוך בחירה לייצר מציאות חדשה בעבור ילדיהם ומתוך ההבנה כי כל ילד זקוק וזכאי למרחב משמעותי להתפתחות אישית וחברתית בעולם משתנה.

לאחר חודשים של חשיבה משותפת על כל פרט ופרט ויצירת שיתופי פעולה מגוונים, נפתח בהתרגשות גדולה מרחב "יום בשבוע" במבשרת ציון בשבוע שעבר והילדים (והוריהם!) מאושרים. לשמחתי זכיתי לא רק להיות שותפה להקמת המרחב במבשרת-ציון אלא גם להוביל אותו בפועל יחד עם ישי קמחי, איש חינוך שהוא שותף אמיתי לדרך. הילדים נפגשים מדי יום חמישי בקבוצה רב-גילית, חווים שיח מבוסס דילמה, שיתוף ובחירה, עובדים על פרויקטים משני מציאות המחזקים חיבור קהילתי ותחושת מסוגלות אישית לשינוי המציאות ועובדים בצוותים במרחב מבוסס שיתוף מהותי, תוך פיתוח קשר משמעותי עם המנטורים המובילים את המרחב ועם ההורים ששותפים לבניית התכנית ואף לתפעולה.

לצד ההקמה של המרחב במבשרת זכיתי להכיר את ארז לבקוביץ, איש חינוך מעורר השראה, אשר הקים יחד עם שותפים נוספים את מרחב עמית בכפר ויתקין, מרחב של יום בשבוע המבוסס על גישת 'הטוב שבאדם' אותה פיתח ארז במשך 15 שנים ואשר בבסיסה התפיסה כי על מנת להסתדר בעולם, ילד צריך קודם כל לדעת להסתדר עם עצמו. המטרה שלנו כעת היא לבסס את המיזם ולהרחיב אותו וכבר בתקופה הקרובה צפויים להיפתח מרחבים דומים בחוף אשקלון, כפר סבא, תל אביב ועוד.

 

כותרת 3
בית הספר "שחרית" | המנהלת רני חזון-וייס

בואו נתחיל מהסוף – הלמידה חוץ בית ספרית – היא לחיות את החלום. היא האפשרות לנוע בין מרחבי למידה. חשיפה לעושר הירושלמי. כזו למידה שמאפשר בחירה. כזו למידה שאני מאחלת לכל תלמיד ותלמידה. לכל מורה ומורה. 

אחד מעקרונות הלמידה בשחרית – תיכון ניסויי דתי לבנים ולבנות ברוח HTH )הייטק היי) שפתחנו השנה בהתרגשות רבה בשכונת גוננים, הוא למידה חוץ בית ספרית ובמילים אחרות – אנחנו חיות וחיים את החלום! 

הפדגוגיה בתיכון שחרית היא בית מדרשית ומבוססת פרויקטים. הלמידה החוץ בית ספרית היא חלק בלתי נפרד מהלב של הלמידה והיא מתרחשת במגוון המוסדות הירושלמים מתוך אמונה כי למידה מתרחשת בכל מקום וכי ירושלים היא עיר של שפע אנושי, תרבותי שמקיף אותנו במרחב הציבורי ובמוסדות השונים הנמצאים בה ומה יותר מתאים מאשר ללמוד בתוך השפע שמקיף אותנו. 

 

תחשבו על זה – תלמידות ותלמידים מטיילים ברחובה של עיר, במוסדותיה של עיר, נפגשות ונפגשים עם דמויות ממגוון תחומים. 

את היום בשחרית אנחנו פותחות ופותחים עם "שיר של יום" – מגוון דרכים לפתוח את היום בהכרת הטוב ותודה דרך הגוף והנפש, דרך כתיבה אומנות ושירה, דרך הידיים והלב ולאחר מכן בתפילה.  

הלמידה בשחרית היא למידה בית מדרשית מבוססת פרויקטים. 

אחת לשבוע – בימי שלישי – הלמידה מתקיימת בחוץ בליווי ובהנחיית המרכז לחדשנות בגוננים ולאורך השנה התלמידות והתלמידים עובדים על פרויקטים במגוון תחומים ונושאים דרך חקר ועבודה עצמית וקבוצתית. 

במסגרת המפגשים במוזיאון הטבע, התחלנו לחקור יחד מהי קהילה וסביב השאלה ליצור יחד את הפרויקט שלנו.

את הלמידה מלווה שאלה ובסיומה פרויקטים הנעשים בחברותות ובחבורות. שילוב בין למידה מסורתית וחדשנית, פיתוח מגוון מוומנויות  ובעיקר לומדות ולומדים עצמאיים וחברתיים. 

הקורונה הביאה איתה גם הזדמנות להעמיק את הלמידה החוץ בית ספרית ולהפוך מגוון מרחבים לכיתות הלימוד של המאה ה 21 ולהגדיר מחדש את המושג 'כיתה'. 

וברמה האישית – התרגשתי לפגוש את התלמידות והתלמידים שלנו בחצר של מוזיאון הטבע בלמידה, בתנועה, בשמחה, בסקרנות ובהתלהבות ומתוך התנסות. 

מרגש היה לראות את הצוות של מרכז חדשנות גוננים שהכשיר את הקרקע עם שתיה קרה, אמצעי למידה, ליווי והנחיה ורוח טובה. 

יום שלישי הוא יום למידה החוץ בית ספרי שלנו ואני מזמינה לעקוב אחרי התהליך שנולד מתוך חלום. 

ובינתיים אאחל שתהיה שנה טובה טובה ומבורכת!  

רני חזון-וייס מנהלת תיכון שחרית – ניסויי דתי ברוח HTH מבית האגודה לקידום החינוך.

כותרת 6
  1. לאתר המורים והמורות הירושלמים כבר נכנסתם? כנסו עכשיו וקבלו כלים ולליווי ללמידה מרחוק – www.cloudschool.co.il

  2. "ספריא" משיקה שתי תוכניות חדשות המתאימות ללמידה היברידית במקצועות היהדות. כל הפרטים כאן

  3. פרופ' מייקל פולן, חוקר החינוך הנודע, הוא אולי המומחה בהא הידיעה לאופן שבו מערכות חינוך מתארגנות כדי להיות רלבנטיות לתלמידים בעידן הנוכחי. פולן הוזמן על-ידי חברת מייקרוסופט לכתוב ניתוח מקיף על השפעת משבר קורונה על החינוך. הדו"ח המלא כאן