" קהילה מקצועית לומדת הוא מונח עדכני המתאר את בית הספר כארגון לומד ומאפיין את עבודת הצוותים בתוכו בלמידה מקצועית מתמדת של המורים" [מכון ברנקו וייס]

רוצים לראות מה זו קהילה מקצועית לומדת בשטח? בואו לירושלים!

השבוע בניוזלטר:

עו"ד רות עדן על קהילה בעולם המודרני | קהילה לומדת – הכירו את "אקדמיה בענן" | השקנו את תוכניות החדשנות שלנו | השתלמות בסטודיו של ביתא! | ארבעה בתי ספר ירושלמים מציגים פרקטיקות בחוברת הראשונה של קוד פתוח  | איש החינוך שלנו הוא המנהל בן לב-קדש  | ובפינה הדיגיטלית – הסטודיו של ביתא מזמין אתכם למפגש על סביבות ענן GOOGLE

סופשבוע נעים ושבת שלום מביתא מחנכים! 

#חדשנות_שצומחת_מהשטח

פרקטיקות של האטה בחינוך | מיקה דפני ועמית נויפלד, מייסד תנועת ההאטה בישראל

למאמרה של מיקה דפני על האטה בחינוך לחצו כאן. למיטיבי לכת: אתר "מאטים בחינוך" מתעדכן אחת לתקופה ואפשר לעיין בו כאן.

קהילה מקצועית לומדת - הושקה פלטפורמת "אקדמיה בענן" במזרח ירושלים

12 בתי ספר ממזרח העיר השיקו השבוע את אקדמיה בענן: 

פלטפורמה דיגיטלית המאפשרת מרחב למידה שיתופית שמטרתו לתת למשתתפים כלים של הוראה היברידית, כדי להכשיר אותם להיות מומחים בעולם החדש ולרכוש מיומנויות של לומד עצמאי בלמידה מתמדת, ואז להעביר את הידע הזה הלאה, לחבריהם לצוות ואף לצוותים מבתי ספר אחרים, וכך לייעל את זמן המורים ולחסוך במשאבים הבית ספריים.

במסגרת 'האקדמיה בענן', מבית האגף הערבי במנח"י וביתא מחנכים, 1,500 תלמידים ו50 מורים ממזרח ירושלים ייהנו ממגוון קורסי הכשרה מקצועיים המחולקים לפי נושא וכיתה, בנוסף ללמידה מבוססת אתגרים ופרויקטים, וייצרו יחד רשת של למידה בין בתי ספר העושה שימוש משותף בידע ומשאבים לטובת העיר כולה.

כותרת 7
פתחנו את תוכניות החדשנות שלנו! | וגם - אנחנו פותחים השתלמות בסטודיו של ביתא ואתם חייבים להיות שם:

פתיחת תוכניות החדשנות של מינהל חינוך ירושלים:

317 מורים ומורות מ-56 בתי ספר ירושלמיים מכל המגזרים ושלבי החינוך, קיבלו השבוע משלוח הביתה: ערכה חגיגית מלאת הפתעות ועזרים לכבוד אירועי הפתיחה של תוכניות החדשנות והיזמות שלנו: תכל'ס – חדשנות בחינוך העל יסודי, פרפרים – חדשנות בחינוך המיוחד, ומגדלור – התוכנית היוקרתית לבוגרים שמפיצים מודלים פדגוגיים מוצלחים בירושלים.

זה סיפור על קהילה מקצועית לומדת. קהילה של אנשים שמאמינים בחינוך, בחדשנות, ביזמות, ובעצמם. קהילה שתמיד, אך בעיקר השנה, פועלת יחד כדי לייצר חינוך רלוונטי, מיומנויות חדשות ומענה לאתגרי השעה המשתנים במהירות. קהילה שרואה באתגר הזדמנות, לוקחת אותו בשתי ידיים, ולא מבזבזת משבר טוב.

מודים לשותפים הטבעיים שלנו על הזכות להגשים חלומות ביחד: אגפי החינוך העל יסודי, החינוך היסודי, החינוך המיוחד והאגף הערבי, לגופים המלווים שלנו הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות וקוואטרו וכמובן – לכל המורים.ות והמנהלות.ים שנותנים לכולנו השראה וקמים מדי בבוקר ליצור מציאות אחרת, טובה ורלוונטית יותר עבור תלמידי העיר ירושלים.

כותרת 3
והפעם: בית הספר צביה יצירתית על חיבור לקהילה

מה היה האתגר או הצורך המרכזי שלכם?

איך לשמור על קשר עם הבנות בסגר, איך אפשר לדעת מה קורה איתן מבחינת הלמידה ומבחינה אישית ורגשית כשהן כולן בבתים שלהן מרחוק?


מה הפתרון או המודל שלכם להתמודדות עם האתגר:

החלטנו לפנות יום שלם, ללא למידה, שכולו מוקדש לשיחות אישיות של המחנכת עם התלמידות. המטרה הייתה לפנות זמן עבור המחנכות שבשגרת הלימודים העמוסה לא מספיקות להגיע לזה.

מה הם השלבים / הצעדים שמרכיבים את הפתרון? 

 1. פינוי יום בית ספרי במערכת לטובת העניין.
 2. כל מחנכת בונה לו"ז שיחות אישיות בטלפון או בזום.
 3. ניהול השיחות בנחת בלי לחץ של לימודים והספקים.
 4. לאחר השיחות – כתיבת טבלת מיפוי של כל הצרכים שעלו מהתלמידות.
 5. מענה נקודתי של המחנכת לצרכים שעלו. לדוגמא: תלמידה שהתקשתה בתפעול טכני של הזום, קיבלה הדרכה פרטנית בנושא.
 6. דיווח למנהלת על צרכים חוזרים, ומיפוי צרכים ברמה בית ספרית.

מה המתכון דורש – מהם המרכיבים ההכרחיים, המשאבים הנדרשים, השותפים לדרך?

המשאב היחידי שנדרש הוא זמן משמעותי במערכת.

המלצות למי שמשתמש ב"קוד" שלכם – מה הטיפ הכי חשוב כדי לשכפל את ההצלחה?

גם אם זה נראה מופרך לבטל יום לימודים שלם, זה אפשרי, והרווחנו מכך הרבה יותר מאשר ביטול שיעור כזה או אחר.

מה הרווחתם מהפתרון?

 1. מיפוי צרכים ברמה הבית ספרית ואפשרות לעשות בעקבות כך שינויים משמעותיים.
 2. הזדמנות עבור המחנכת לקבל תמונה מלאה של הכיתה ואיפה כל אחת מהתלמידות נמצאת. אחרת שיחות אישיות לוקחות כמה שבועות, והמחנכת אף פעם לא רואה תמונה מלאה של הכיתה. 
 3. אמירה של בית הספר כלפי הבנות שרואים אותן ושהתמיכה הרגשית והאישית חשובה.

פרטים ליצירת קשר עבור מורים נוספים שירצו להתייעץ: 

מאירה קנול: meirakn@gmail.com

נועה בן סעדות | בית הספר ע"ש זיו ומרקס

ירושלמי, אבא לשלושה ילדים ואוהד הפועל קטמון. בעל תואר ראשון בהיסטוריה ובחינוך, תואר שני בחקר סכסוכים ובוגר בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית. עוסק בחינוך מאז גיל 15: קודם בתנועת הנוער, אח"כ בהוסטל לנערות בסיכון, ואז – במשך 12 שנים, בשלל תפקידים בתיכון לאומנויות. במקביל לכל אלו עובד כמורה דרך ופעיל בעולם החברה האזרחית. בקיץ האחרון נכנסתי לתפקיד מנהל חט"ב של הניסויי.

מערכת החינוך עוסקת בכמעט כל תחום אפשרי והכל חשוב. טוב שצוותים חינוכיים מורכבים מאנשים מגוונים, שמונעים מתשוקות חינוכיות שונות. אני אדם של אנשים, ערכים וספרים. הכוח המניע אותי הוא הכמיהה הערכית לחברה טובה יותר ולכן אני עסוק בטיפוח מערכת חינוך שבה – לא רק שלילד טוב, אלא שגם מחנכת את הילד להיות טוב.

אני חולם על חברה, שבה יש שוני ומגוון, אבל גם דבק מלכד. חברה שבה יש לאזרח ייחוד וחירות, אבל שהוא מנצל אותם כדי להתחבר לאחר ולעשות למען הכלל. אני מוטרד מהתפוררות הממלכתיות ומהמתקפה על הדמוקרטיה, מחברה שמנהלת משיכות חבל בין שבטים, בעומדה על רפסודה מתנדנדת בנהר שוצף.

 

ההתמחות שלי היא בחינוך פוליטי, משמע בהצמחה של אזרחים בעלי מודעות לנעשה סביבם, מחוייבות למקום בו הם חיים, ומוטיבציה וכלים למעורבות במקום זה. במהלך לימודיי במכון מנדל פיתחתי מודל של בית ספר שמעמיד במרכז את החינוך הפוליטי ושם לו למטרה לגדל אזרחים בעלי תפישת עולם רפובליקנית (ממלכתית), כלומר כזו שנשענת על יסודות הדמוקרטיה ושיש בה מחוייבות לפעילות אזרחית למען טוב משותף. אני איש של ספרים ושל אנשים, ורואה בלמידה, השכלה, עיון ודיון, כדרכי חיים, שמאפשרות לטוות חלומות אישיים וחברתיים.

בסוף הקיץ זכיתי להתמנות למנהל בית ספר מדהים ומיוחד, חטיבת הביניים של הניסויי. עוד לפני שהכרתי את כל הצוות, כבר פוזרנו לסגר ולמידה מרחוק (דרך מבאסת מאוד להתחיל תפקיד חדש). עם זאת, הספקתי –  לזכות בקבלת פנים מחממת לב, להכיר צוות אדיר (!!!) ולראות מעט מהאווירה הנעימה. ביה"ס מתפקד היטב גם מרחוק, אבל אני מחכה לחזור למפגש הפיזי, שהרי אין תחליף לאותו קסם שנוצר כשהמורה סוגרת את דלת הכיתה ופוגשת את תלמידיה….

הפינה הדיגיטלית (1)
והפעם - מפגש שכולו סביבת ענן GOOGLE במסגרת הסטודיו של ביתא!


המפגש הבא בסטודיו של ביתא – מה שלא ידעתם על סביבות הענן שלכם:

קרן הראל-גורדון מתיכון הרטמן בנות מגיעה כדי לחשוף את כל הסודות על 

Jamboard – הלוח השיתופי של GOOGLE.

במפגש נפתח יחד את היישום, נלמד אותו , נבדוק את האפשרויות השונות שהוא מציע וכמובן – נתנסה על אמת.

יום רביעי | 21/10 | 20:30 | ZOOM

לפרטים נוספים והרשמה לחצו כאן

כותרת 6

כותרת אלמנט

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית סילט אגמטן.
לחץ כאן

כותרת אלמנט

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית סילט אגמטן.
לחץ כאן
 1. ה"אקוטיזם" – הקאתון לפיתוח פתרונות לילדים עם הספקטרום האוטיסטי. זה קורה ב2-3/12 וכל הפרטים כאן 
 2. אל תפספסו את פלייליסט הלמידה של שי גרשון, על חינוך, למידה, קורונה ומה שבינהם.
 3. מרכז מחוזי שמע ירושלים מזמין אתכם/ן למפגש מקוון "מלמדים מרחוק-מרגישים קרוב: דגשים לעבודה עם תלמידי כו"ח". לחצו להרשמה למפגש.