2021, חיכינו לך!
נפרדים מ2020 ומנצלים את ההזדמנות לסכם מה היה לנו, לדייק מה למדנו וניקח איתנו, ולשאול לאן הולכים מכאן:

השבוע בניוזלטר:
קים סיגל פולקמן, מנהלת פדגוגיה בחינוך העל יסודי בביתא מחנכים, עם 3 מסקנות ליום שאחרי החיסון | סיכום שנה אזרחית בביתא – מה היה לנו? | רוצים לדעת לאן העולם הולך? אל תפספסו את המפגש הבא בסטודיו | הכירו את בתי הספר שהצטרפו לתוכניות החדשנות שלנו! | מרימים לאנשי החינוך הנבחרים של אוסקר החינוך הירושלמי | ובפינה הדיגיטלית – לפסג"ה ירושלים יש הצעה שלא תוכלו לסרב לה

סופשבוע נעים, שבת שלום ושנה אזרחית טובה מביתא מחנכים!

#חדשנות_שצומחת_מהשטח

סיכום שנת קורונה ושלוש מסקנות שכדאי שניקח איתנו גם ליום שאחרי החיסון |
קים סיגל פולקמן, מנהלת פדגוגית לחינוך העל יסודי בביתא מחנכים
קים

אם יש מתנה אחת לקחת משנת הקורונה 2020 היא מראה בגודל מלא שהוצבה לנו אנשי החינוך מול העיניים. שנת הקורונה שיקפה לנו את כל מה שכבר ידענו על מה שלא עובד בחינוך הישראלי. אבל לצד הכשלים, היא גם הביאה הזדמנויות ופתחה אפיקים חדשים. אנשי חינוך רבים ומופלאים לקחו אוטונומיה, הובילו יוזמות, התפתחו מקצועית ופרצו את גבולות המערכת. לכן, יותר מכל, אסור לנו לחזור אחורנית. אסור לנו להסתפק בבינוניות ואסור לנו להישען ולהתנחם באיים של מצוינות. אנחנו חייבים להסתכל לעצמנו בלבן של העיניים, לנצל את השיבוש הרב מערכתי שחווינו לאבחון אמיתי ומעמיק ולראות איך אנחנו לא חוזרים שוב לנקודות ההתחלה עם בוא החיסון עלינו לטובה.

החוויות הקשות של ייאוש מהזומים שלא נגמרים, מנשירה סמויה וגלויה, מריבוי משימות וג'אגלינג בלתי אפשרי בין הבית שנכנס לכיתה והכיתה שנכנסה הביתה, היו הבסיס לקשיים של כולנו. אז נכון, הם לא היו כאן לפני שנה ולכאורה בדצמבר 2019 הכל היה בסדר, אבל החינוך שלנו גם אז לא היה מה שחלמנו.

אם חלמנו על שוויון הזדמנויות בחינוך, הקורונה לימדה אותנו איך ברגע נפתחים פערים חברתיים. אם פעם מדדנו פערים דרך שיעורים פרטיים או מוטיבציה לגיוס, היום אנחנו יכולים למדוד אותם דרך שימוש באמצעי קצה ואפילו גישה למרחב למידה שקט בזמן הזום.

אם חלמנו על הוראה טכנולוגית ובתי ספר מתוקשבים, אז הקורונה לימדה אותנו שגם כשהטכנולוגיה בשיאה אין תחליף לרלוונטיות של הלמידה לעולם התלמידים וששיעור משעמם נשאר משעמם גם אם הוא מועבר דרך בוטים וגיפים.

אם חלמנו על הישגים ותוצאות מרשימות של תלמידים הניגשים לחמש יחידות במתמטיקה, הקורונה הבהירה לנו שלפני הכל תלמידי ישראל צריכים ללמוד איך ללמוד, איך לשאול שאלות, איך להקשיב ולקיים דיאלוג. השתקה של כיתה בזום אולי הייתה מה שחלמנו לפני הזום אבל עכשיו כשהוא פה אנחנו מבינים שהשיעור האמיתי הוא כשכל המיקרופונים פתוחים ובכל זאת יש הקשבה ושקט.

מעל הכל, הקורונה לימדה אותנו שלמידה היא קודם כל תהליך ריגשי וחברתי, אין תחליף למורה שרואה אותך, אין תחליף לקבוצת השווים ובלי תהליכים מסוג אלה אין לבתי הספר שלנו זכות קיום.

אך לצד כל רעידת אדמה הזו צמחו גם הזדמנויות מרגשות. בתי ספר שלמים המציאו את עצמם מחדש, הוציאו את כל היצירתיות שלהם מהארון וניסו הכל! כל מה שיכול לעזור לשמור על הבריאות הנפשית של הצוות והתלמידים וכל מה שיכול לשמור על רצף של למידה ושגרה היה שווה לנסות, מה כבר יש לנו להפסיד? 

תלמידים בוגרים שולבו בהוראה והפכו לכוח עזר אמיתי בהוראה או בניהול הכיתה. אחרים גילו סולידריות לחבריהם והתחברו ללמידה עצמאית משותפת. מורים פתחו את דלת הכיתה (או הלינק לזום) והזמינו קולגות לצפות, לייעץ ולהחליף רשמים. מקצועות אוחדו ואחרים התרחבו. צוותי ההוראה מתחו את היכולות הפדגוגיות שלהם ואם לא מצאו מענה בתוך בית הספר הם יצאו החוצה וחיפשו תשובות. מורים קיבלו מוטיבציה אדירה להתפתח מקצועית ורצון כנה להיות רלוונטים עבור התלמידים שלהם בעת הזו. הם השתתפו באין סוף של וובינרים, השלמויות, סדנאות וחוברות און ליין של מערכי שיעור ופעילויות חברתיות צצו כמו פטריות אחרי הגשם.

אני יכולה להמשיך ככה לנצח עם אין סוף של דוגמאות לאומץ לב, חוכמה ורגישות אבל מה שמשותף לכל הדוגמאות המוצלחות הללו הם שני עקרונות על – חוסן וגמישות.

בתי הספר ואנשי החינוך המופלאים שלנו התאימו את עצמם לתנאים המורכבים והסכימו להשתנות, להתגמש ולהתפתח. חוסנם התבטא במרחב הטעות שהם איפשרו לעצמם והאומץ שהם הפגינו כשניסו משהו חדש גם אם מה שניסו אתמול נכשל. מנהלים הפגינו אמון, חיזקו יוזמות, אפשרו גמישות והגדילו עוד את חוסנם של המורים. בתי הספר שלנו צריכים היום יותר מתמיד חוסן מנהיגותי שיכול לזהות הזדמנויות לאוטונומיה ושמרשה לעצמו להיות רלוונטי גם אם זה דורש ממנו להשתנות.

 המשימה שלנו עכשיו היא לשמור על החינוך שלנו רלוונטי, גמיש וחסין ולשם כך אנחנו מציעים שלושה צעדים ליישום:

1. למידה רלוונטית ומעמיקה. פחות פריסה של מקצועות, יותר העמקה וחקר. פחות הספק של חומר ויותר חיבור לעולמו המשתנה של הלומד. פחות מרוץ שמבוסס על הספקים ובגרויות, יותר מסע המעריך תהליך ופיתוח מיומנויות.

2. למידה גמישה. אפשר ורצוי ללמוד יום בשבוע מהבית, תלמידינו צריכים לתרגל למידה עצמאית ולפתח מיומנויות של סקרנות וחקר. מורים צריכים לקבל (וגם לקחת לעצמם) אוטונומיה ומרחבים לניהול עצמי של הלמידה. יש מקום ליצירתיות בלמידה, יש מקום להתנסות בלמידה, יש מקום לשאילת שאלות ויש מרחב לטעות.

3. תהליכי הערכה מגוונים. אנחנו רוצים לתת מקום בתהליכי הערכה לדיאלוג בין המורה לתלמיד, לפיתוח של מיומנויות הערכה עצמית ויכולות רפלקטיביות.  צמצום בחינות הבגרות בקצה לצד הרחבה של תהליכי חקר והערכה חלופית יפנו את המורים והלומדים לתהליכי הלמידה ויתנו ביטוי לאינטליגנציות מרובות לצד מימדים חברתיים וריגשיים. הקורונה הוכיחה לנו שהם חשובים לא פחות מהידע, אם לא יותר.


שנת הקורונה גם ניפצה לנו את אשליית השליטה שמערכת החינוך הישראלית מחזיקה כבר שנים רבות. כאילו שאם נחזיק את הקלפים קרוב קרוב לחזה ונגדיר לכולם מה מלמדים, כמה ואיך – נראה הצלחות. ההפך הוא הנכון או כמו שאומרים אצלנו ב"ביתא מחנכים" – "חדשנות צומחת מהשטח" ושנת הקורונה 2020 הייתה שטח מעולה לחדשנות! אז שלום ולא להתראות לך שנת הקורונה בתקווה שהחיסונים יביאו על כולנו שלום ובריאות. אבל אם כבר הפכנו את האדמה השנה וזרענו זרעים של חדשנות, מי יתן ובשנת 2021 נקצור את הפירות. 
 

אז מה היה לנו? מסכמים שנה אזרחית עם הרבה עשייה, ומתרגשים לקראת ההמשך!
כותרת 7
לאן העולם הולך? המפגש הבא בסטודיו של ביתא: יהלי אדמתי

מה אם היינו צופים את הקורונה? האם היינו נערכים אחרת? האם מערכת החינוך היתה מתכוננת טוב יותר?


הסטודיו של ביתא פותח שנה חדשה ומסתכל קדימה: בואו לפגוש לשיחה פתוחה את יהלי אדמתי, חוקרת עתידים, שתענה לכם על כל השאלות ובעיקר על השאלה המרכזית: לאן העולם הולך, ואיך נערכים לכך טוב יותר?

הצטרפו אלינו למפגש שכולו עתיד, ונגיע מוכנים יותר לדבר הגדול הבא:

יום שני | 4/1/21 | 20:00 – הקרנת ההרצאה, 20:30 – תחילת השיח | ZOOM

להרשמה לחצו כאן

רוצים לשמוע עוד מיהלי? לצפייה בהרצאה הקודמת שלה: "לאן העולם הולך, וכיצד נוכל להתכונן טוב יותר לעתיד?" לחצו על הקישור >>

כותרת 3
הכירו את בתי הספר שהצטרפו השנה לתוכניות החדשנות של ביתא מחנכים!
אנשי החינוך של ל2020: אתם בחרתם! כל המועמדים הנבחרים באוסקר החינוך הירושלמי
הפינה הדיגיטלית (1)
ינואר דיגיטלי- חודש של סדנאות מתוקשבות במרכז פסג"ה

1. התוכנית הלאומית למצוינות באנגלית (תלמ"א) יצרו ארגז כלים ללמידה מקוונת. רוצים להציץ? לחצו על הקישור >>

2. מרכז יוזמה בשיתוף עם קהילת חינוך 2020 יצרו כנס מקוון על חינוך דרך ה-zoom בתאריך 12.1. להרשמה לחצו >>

3. בית ספר מדרסה ועמותת ליסאן פתחו הרשמה להכשרה מתקדמת עבור מורים לעברית ולערבית בירושלים.