אל תפספסו את ההסעה

עבור תלמידים רבים יום הלימודים מתחיל בדלת ההסעה ולא בדלת הכיתה. אנחנו מזמינים אתכם לא לפספס את ההסעה, ולשמוע איך בירושלים הופכים את המרחב הזה לזירה חינוכית:

השבוע בניוזלטר: הכל על הסעות התלמידים

אבי גיספאן על מערך ההסעות הירושלמי | מתנאל לב ארי מציג: מיזם סקולבס  | אביב קינן, ראש מנח"י, בהודעה מרגשת: ירושלים זכתה בפרס החינוך! בואו לראות את זה בשטח | אשת החינוך שלנו היא מלוות ההסעות בתאל גנם | ובפינה הדיגיטלית: רואדיו: טריוויה על הדרך

סופשבוע נעים ושבת שלום ממינהל חינוך ירושלים!

למידה חוץ כיתתית
מיכל צור | מנהלת תחום רישות וקהילות, מינהל חינוך ירושלים

אף פעם לא נסעתי בהסעה לבית הספר. את 12 שנות הלימוד שלי העברתי במרחק רבע שעה הליכה מהבית, מרחק הקפצה של ההורים ולפעמים, כשנחה עלי הרוח, באופניים.

 אני זוכרת איך הייתי עומדת ברחבת ההסעות של בית הספר, מסתכלת בערגה בילדים העומדים בתור, נדחפים קצת, והגיבורים שבהם מגיעים אל פסגת השאיפות: המושב האחורי. 

כמה רציתי גם לנסוע בהסעות! דמיינתי שזה כמו טיול שנתי בכל יום, שהרי בטיול השנתי החלק הכי כיף הוא ההסעה- להגיע אליה אחרי המסלול, מזיעים וכמהים למזגן, ולפתוח את החטיפים שהבאנו בתיק.

היום, כאמא לילדות, אני מסתכלת על החוויה הזאת קצת אחרת, ומבינה יותר את ההורים שמעדיפים להתעכב בכל בוקר ברבע שעה כדי להביא את הילד שלהם ברכב הפרטי, עד לדלת הכיתה.
 
כאנשי חינוך אנחנו רגילים להסתכל על גבולות בית הספר כאלו שמתחילים בשער הכניסה, והסעות התלמידים תמיד נחשבו כשטח אפור. אך האם באמת אנחנו יכולים לנתק בין מה שקורה בהסעה לבין המתרחש בגבולות הכיתה, או שאפשר להסתכל גם עליהם כמרחב חינוכי מלא בצבע?
 
בחרנו הפעם להתמקד בסיפור שלהם: הילדים שנוסעים בהסעות, המלווים שאיתם, ההורים שמחכים בבית לעדכון שהגיעו בשלום, ומערך ההסעות הירושלמי שהחליט לעלות על ההסעה, ולייצר בה חווית נסיעה אחרת.
 

מחדשים את מערך ההסעות | אבי גיספאן

מערך ההסעות בעיריית ירושלים הינו הגדול והמורכב בארץ. העיריה הציבה לעצמה מטרה להיות חלוצה ומובילה בשדרוג מערך ההסעות לרווחת תושביה באמצעות הצבת יעדים חדשים באופן קבוע. בין התהליכים שהובלנו: יצירת מערך מלווים, מרכז שליטה ובקרה הכוללת שימוש באפליקציית דיווח בזמן אמת, ותוכן מקצועי-ערכי שמועבר לתלמידים לאורך הדרך.

מערך ההסעות בעיריית ירושלים מסיע מידי יום למעלה מ18,500 תלמידים, פעוטות ובוגרים למוסדות שונים ברחבי העיר עבור מינהל החינוך ועבור מינהל קהילה ורווחה. השירות ניתן בהיקף תקציב שנתי של כ-250 מיליון ₪. בכל יום מתבצעים כ- 3,000 מסלולי איסוף ופיזור. ההסעות מתבצעות באמצעות 12 חברות הסעה שנבחרו בהליכי מכרז עירוניים. תכנון מערך ההיסעים מתבצע לפי כללי המכרז ועל פי הנחיות משרד החינוך תוך שימוש בכלים טכנולוגיים למיקסום יעילות ההפעלה.

ניתן לחלק את המוסעים הזכאים ל 3 קטגוריות:

  1. חינוך מיוחד– ילדים בעלי צרכים מיוחדים הלומדים במוסדות חינוך המרוחקים ממקום מגוריהם ונזקקים להסעה מאורגנת. (מוסדות חינוך מיוחד כוללני, כיתות משולבות בחינוך רגיל, שילוב פרטני).
  2. חינוך רגיל – אזורים ושכונות בהם לא קיים מוסד חינוך רגיל ויש הכרח לקיים הסעה מאורגנת. (בעיקר שכונות במזרח העיר).
  3. מעונות יום שיקומיים – ילדים בגילאי 0-3 הזכאים לסידור במעונות יום שיקומי ובוגרים מעל גיל 21 המוסעים למסגרות תעסוקה שיקומית.

במסגרת השירות מקיפים את הילדים בעלי תפקידים שעברו הכשרה מקצועית מיוחדת: בפתיחתו של כל יום  – מקדימים בקרי שטח לבצע בקרות לאורך המסלולים ובמוסדות החינוך. באחריותם הקפדה על עמידה במועדי הנסיעות, ניקיון, תחזוקה ובטיחות הנוסעים ברכבי ההסעה, שקיפות מלאה, בקרה על שלום הילדים במהלך הנסיעה ודיווח אונליין למרכז השליטה והבקרה.

מערך המלווים: בראש ובראשונה העירייה ביצעה ארגון מחדש של מערך הליווי בהסעות והעבירה את הפעלת הליווי מחברות ההסעה להפעלה באמצעות העמותה העירונית "לביא" שבאחריותה העסקת המלווים בהסעות והכשרתם החל משלב האיתור, ההכשרה והשיבוץ במסלולים בהתאם ללקויות השונות.

מרכז שליטה ובקרה: גולת הכותרת ב-3 השנים האחרונות הינה הקמת מרכז שליטה ובקרה המופעל ע"י חברת מ.ג.ע.ר המתמחה בין היתר בתחום ניהול ופיקוח על הסעות. מרכז השליטה מאגד בתוכו את כל צורכי ההסעות והתפעול השוטף של ההסעות החל מטיוב נתוני מוסעים, מוקד  פניות, בדיקה ואישור מסלולים, הפעלת בקרה ואכיפה משמעותיים, ביקורת חשבונות ותשלומים לספקים והכל במערכת פרופיל הסעות לניהול מערך זה על כל מורכבויותיו. במקביל בימים אלה אנו ממשיכים בהטמעת אפליקציית דיווח בקרב המלווים. דיווח זה מאפשר שליטה ובקרה על ההסעה בזמן אמת.

מיזם סקולבס: לאחרונה סיימנו בהצלחה פיילוט להפעלת תכנית "סקולבס". המיזם הינו ייחודי בארץ ואף בעולם. מיזם זה מאפשר שילוב תכנים מקצועיים וערכיים בעת השהות בהסעה בשיתוף מלווה/מדריך/מתנדב בהסעה ומעורבות מוסד הלימודים. המשוב שקיבלנו מההורים והמנהלים חיובי מאוד ומיזם זה תורם באופן משמעותי לכך שהתלמיד מגיע רגוע יותר ללימודים והזמן בהסעה מנוצל לטובה. בעתיד נרחיב את פעילות ה"כיתה מוסעת" [סקול בס] עם  תכנים איכותיים וחדשניים למסלולים נוספים.

מערך ההסעות דורש סנכרון מלא ומדויק בין גורמים שונים ובטווחי זמן קצרים. מורכבות זו אף גורמת מעת לעת לתקלות בלתי צפויות והכלים שבנינו מסייעים לנו להפחית אירועים חריגים באופן משמעותי, וכשהם מתרחשים הדרך שלנו לטפל בהם קלה ויעילה יותר.

אנו במערך ההסעות מקפידים על עדכונים שוטפים בהתאם לשינויים, חסימות או עיכובים. עיריית ירושלים חלוצה בענף מורכב זה ומהווה מרכז למידה לרשויות רבות ברחבי הארץ.

מיזם סקולבס | מתנאל לב-ארי

דלת הכניסה למערכת החינוך עבור כ 18,000 תלמידים בעיר ירושלים, אינה שער בית הספר אלא דלת הכניסה להסעה. כ 8500 מתוכם הינם תלמידי חינוך מיוחד אשר יתחילו את יום הלימודים בעלייה להסעה סביב השעה 7:00 בבוקר. הילד הממוצע ייסע כ 45 דק' לכל כיוון ובמצטבר כ 9 שעות בכל שבוע.

מה קורה עם אותו ילד בזמן המשמעותי הזה? האם הוא מגיע רענן, סקרן ומוכן ליום למידה? האם הציקו לו? תפסו לו את המקום? דברו אליו בצורה לא מכבדת? כיצד יראה יום הלימודים שלו כעת?

חלק לא מבוטל מילדי ההסעות חווים מתח, חשופים להתנהגות שלילית ולעיתים אף לאלימות פיזית ומילולית בזמן הנסיעה. בסקר שקיימנו השנה בהשתתפות  450 הורים לילדי חינוך מיוחד בעיר נמצא כי 63% מהם כי ילדם חווה קושי בהיבט התנהגות הילדים אחד לשני בהסעה. זאת בשיעור דומה לקושי כתוצאה מזמן הנסיעה הממושך. כך גם עולה מסקרים שקיימנו במסגרת מחקר שירות בקרב מנהלי בתי ספר, מלווים ואחראי הסעות בבתי הספר השונים.

המסקנה פשוטה ומתבקשת- יש להקדיש למערך ההסעות לא רק תשומת לב תפעולית אלא גם פדגוגית ולראות בהסעה מרכיב בלתי נפרד מ'שרשרת הערך' החינוכית.

מערך ההסעות במנהל חינוך ירושלים פורץ דרך ומוביל בשנים האחרונות מהלך חינוכי וטכנולוגי המהווה מודל לחיקוי לרשויות ולמערכת החינוך במדינת ישראל. בהמשך לדברים שכתב אבי גיספאן בחלק הקודם, אחד הצעדים שנקט מנהל החינוך בשנתיים האחרונות הינו הקמת מיזם סקולבס.

ראשית, נתייחס לשאלה זו ברמה הפרקטית-  אם נרצה או לא, נשות ואנשי חינוך עוסקים בהסעות המון זמן! אם את מנהלת שמטפלת בתלונות של הורים ובשינויים תכופים בהסעות, אם אתה מחנך או מורה שמקבל את התלמיד לשיעור הראשון שאחרי ההסעה ונדרש להרגיע תלמיד שירד טעון מההסעה, או סייעת שמחכה עם התלמידים בסוף היום לבואה ולא יודעת למי לפנות.

אנחנו כבר מבינים שהשאלה האמיתית היא לא האם לעסוק בנושא אלא איך וכיצד נכון לעסוק בו.

האם בית הספר פועל באופן ריאקטיבי בלבד, מגיב לבלתמי"ם ובעיות ומוצא עצמו בעיקר מתוסכל? או פועל באופן יזום ופרואקטיבי על מנת לשפר את אקלים ההסעה ולמנוע מראש היווצרות של בעיות?

הטענה שלנו בסקולבס היא שעם ארגז כלים ומספר פעולות פשוטות בית הספר יכול למנוע את רוב בעיות ההתנהגות והתפעול בהסעות עוד לפני שהן נוצרות.

שנית, וחשוב מכך, נתייחס כעת ברמה העקרונית- לאור ההנחה שנדרשת תשומת לב פדגוגית להסעה, אנו סבורים כי נדרש שינוי תפיסתי בשתי רמות. בתפיסת תפקיד המלווה בהסעה – עלינו לראות בו "מלווה חינוכי" ולחתור לכך ברמת הציפיות, ההכשרה והתנאים. שנית, מערכת החינוך ובתי הספר צריכים להוות שחקן פעיל כמשפיע מרכזי על האקלים בהסעה תוך תפיסת ההסעה כמעגל שייכות נוסף. במילים אחרות עלינו "להרחיב את הכיתה להסעה" (באנגלית במקור זה נשמע הרבה יותר טוב- Extension the classroom to the school bus). הצפייה מחברות ההסעה ומערכות התפעול הינה שיתמכו בתהליכים הפדגוגיים אבל המעורבות צריכה להיות קודם כל של המוסד החינוכי.

יתרה מזאת, ניתן לראות בהסעה גם הזדמנות להעשרה, לאינטראקציה חיובית והטמעה של נורמות התנהגות. הגדיל לעשות משרד הבריאות והשירותים האנושיים בארצות הברית אשר רואה במרחב ההסעה הזדמנות ללמידה חוץ כיתתית, וכדבריהם: "בתוכנית Head Start, האוטובוס אינו רק כלי להסעת ילדים. זו גם סביבת למידה על גלגלים. זו הזדמנות לבנות באופן יצירתי הרחבה של הכיתה עם פעילויות התומכות בתכנית הלימודים הרגילה". אחת הדרכים במסגרת התכנית המוצעת על ידם הינה קשר ישיר בין הצוות החינוכי וצוות ההסעה וכזה שיאפשר תרגול חווייתי בהסעה של החומר שנלמד בכיתה (להרחבה לחצ.י כאן). אנחנו אומנם עוד לא נמצאים שם אבל בהחלט יכולים לשרטט את המגמה.

דרכי הפעולה שלנו בסקולבס

במטרה להפחית בעיות התנהגות ולחזק את תחושת הביטחון והאקלים בהסעה אנו פועלים בשלוש דרכים:

  1. הטמעת ומתן כלים לבית הספר במטרה להשפיע באופן פרו אקטיבי על האקלים בהסעה ועל והשירות אותו הוא מקבל. זאת באמצעות תקן אחראי הסעות, שלושה מפגשים בין צוות ההסעה והמוסד (היכרות, פתרון בעיות, שייכות והוקרה), תקנונים פשוטים, מנגנון השעיה מהסעה ועוד.
  2. הטמעת תוכן בהסעה, משחק אינטראקטיבי תחרותי ליצירת תקשורת חיובית, הטמעת נורמות וכללי התנהגות וחיזוק הקשר בין ההסעה לבית הספר. התוכן הינו בפיתוח חברת מ.ג.ע.ר ויונגש כחלק ממערכת PRO-FILL ובאמצעות אפליקציית מלווה ההסעה ופורטל ההסעים בבתי הספר.
  3. חיזוק ההון האנושי בהסעות מאתגרות באמצעות בנות שירות של בתי הספר המצטרפות פעמיים בשבוע להסעה בשיתוף האגודה להתנדבות ועמינדב, וכן באמצעות קארפול מתנדבי מעורבות חברתית המצטרפים להסעות הבוקר כמעיין אחים בוגרים, יוצרים קשר אישי ופעילויות.

בשנה החולפת פעל המיזם ב 25 בתי ספר בהסעות המאופיינות בלקות התנהגותית רגשית במערב העיר. בשנת הלימודים הבאה יתרחב לכ 50 בתי ספר בכיתות תקשורת ובמזרח העיר. שותפים במיזם מערך ההסעות במנהל חינוך ירושלים, מערך המלווים- בעמותת לביא, אגף החינוך המיוחד, אגף החינוך היסודי, יחידת החדשנות ביתא מחנכים.

לסיכום, תחשבו על זה לרגע, כמעט כל תחומי התחבורה בחיים שלנו עברו שינוי דרמטי בשנים האחרונות. אנחנו מנווטים בנסיעה עם Waze, מזמינים מונית עם Gett, מחכים לאוטובוס עם Moovit, ובקרוב נתרגל להזמין מונית שירות עם תיק-תק. הזמנת קורקינט באמצעות אפליקציה עוד תקועה בעליות לירושלים וכנראה גם היא רק עניין של זמן. הגיע הזמן שהחדשנות והסטארט אפ ניישן הישראלי יהפכו גם למנת חלקם של תלמידי החינוך המיוחד בהסעות. במערך ההסעות במנהל החינוך בירושלים מבינים את זה.

לפרטים ויצירת קשר:

מתנאל לב-ארי  0503523420  |   שני גרוסי  0526993221   |   יארא טהה  0527005495

לאתר שלנו >>

כותרת 7

פרס החינוך לירושלים! | סקולבס על המפה | פרפרים פורשים כנפיים | גננות מדא מתרגשות

מתרגשים מאד בידיעה שירושלים זכתה בפרס החינוך הארצי לרשויות ומועצות מצטיינות יחד עם עוד 6 מועצות ורשויות מצטיינות.

אביב קינן, ראש מינהל חינוך ירושלים, בהודעה מרגשת:

"שלום לכולם ולכולן,

זכינו בפרס חינוך ארצי.

זה דבר ענק, מרגש. 

וזו הזדמנות לספר לכם למה זכינו.

1. כי יש לנו את אנשי ונשות ההוראה הכי טובים בישראל: מנהלי ומנהלות בתי הספר, גננות, מורים ומורות, סייעות ועוד ועוד.

2. כי האנשים והנשים שעובדים במינהל חינוך ירושלים הם המנהלי חינוך הכי טובים שקיימים, נדמה לי שגם מחוץ לגבולות המדינה.

3. כי לפני 5 שנים למדו סטודנטים בודדים ממזרח ירושלים באקדמיה הישראלית. היום יש מאות.

4. כי הקמנו בשכונות 3 מרכזי חדשנות יחידים במינם בעולם שנותנים מענה לאלפי תלמידים ותלמידות כל אחד. ועוד מרכז סימולציה ראשון מסוגו למורים ומורות. 

5. כי אנחנו בונים כל שנה מאות כיתות לימוד לעשרות אלפי תלמידים ותלמידות מכל המגזרים.

6. כי אנחנו מאמינים באנשי ונשות החינוך שלנו, כ"כ הרבה, שאנחנו אומרים להם "שימו חלום על השולחן", ובמידה והחלום הזה עושה שינוי במציאות אנחנו מתקצבים אותו.

7. כי אנחנו מאמינים בחינוך שלם שרואה כל אחד ואחת: תלמיד ותלמידה, מורים ומורות, מנהלים ומנהלות. לכל אחד ואחת יש תכנית מותאמת אישית, אוזן קשבת וכתף לבכות עליה כשצריך. אנחנו מקדמים שיוויון הזדמנויות וצמצום פערים בבתי הספר:   הוספנו עובדים סוציאלים ופסיכולוגים, יש לנו סלי סיוע, ועוד ועוד.

8. כי הקמנו בשנים האחרונות עשרות בתי ספר חדשים, וייחודים: כמו בית הספר הראשון לאומנויות במזרח ירושלים.

9. כי אנחנו קשובים לרחשי הלב של ציבור ההורים ופועלים בהתאם לביקושים: פותחים מסגרות חינוך עבור ההורים והתלמידים, בהתאם לצרכיהם ולטובתם.

10. כי אין על החינוך הירושלמי. באמת. אני כ"כ גאה.

שלכם,

אביב קינן, ראש מינהל חינוך ירושלים'

סקולבס על המפה!

ביום רביעי האחרון התקיים הכנס השנתי למנהלי החינוך ברשויות המקומיות בים המלח. במהלך הכנס צוות סקולבס בהובלת מתנאל לב-ארי הגיעו להציג את המיזם, שעורר התלהבות רבה בקהל. למעלה מ 10 רשויות יצרו קשר אחרי האירוע כדי לשמוע וללמוד עוד על הדרך לשנות את הדרך. לפיצ' המלא של מתנאל >>

תהליכים ארוכים קשה לארוז, ובכל זאת נפגשנו השבוע לאירוע הסיום של תוכנית פרפרים מבית חינוך המיוחד במנח"י וביתא מחנכים .
24 בתי ספר מיוחדים עם צוותים אמיצים שיחד לומדים לפרוש כנפיים ולחלום חינוך בכל הכוח.
תודה לאגף החינוך המיוחד – נועה פחימה ומיכל לויט על השותפות בהובלת התכנית ולקרן לעידוד יוזמות על המקצועיות, ולחברים שלנו ממרכז איפכא על ארגזי כלים יפיפיים!

 וכמובן, לצוותי החינוך המיוחד המופלאים שלנו תודה ענקית על הרחבת הלב והעשייה ללא פשרות גם במציאות המשתנה שהציבה בפנינו השנה הזו.

סוף סוף יש הזדמנות להגשים חלומות:

"אף פעם לא הרגשתי שמכבדים אותי ככה", היא אמרה לנו עם דמעות בעיניים, וריגשה אותנו עד דמעות.

17 שנה היא עובדת כגננת במזרח העיר. מסורה, מנוסה, משפרת עוד ועוד את הגן שלה, כדי שיהיה בית חלומות לילדים הקטנים. 

זה קרה בסיום אירוע השקת מהלך תוכנית "מדא", מהלך החדשנות של מנח"י במזרח העיר, בו השתתפה יחד עם עוד 60 גננות וסייעות מ25 גנים במזרח, ובמסגרתו פגשו גננות מארצות הברית ואוסטרליה לשיחת השראה בזום, עברו סדנת היכרות ונהנו ממשחקי מיומנויות שגם קיבלו במתנה, כל אחת עבור הגן שלה.

במסגרת התהליך, יעברו הגננות ליווי קבוצתי ופרטני עם ארגון "ילדותא", ויזכו להגשים את החלומות הפדגוגיים שלהם, אלו שעד היום לא העזו לחלום בקול.

שמחים לצאת לדרך ולהניף את דגל החדשנות גם בגני הילדיםבמזרח העיר ירושלים, בעבור דור חדש של חולמי חלומות.

לכל התמונות מהאירוע לחצו כאן

# עדיין מחפשים את האחד או האחת והיחידה שתצטרף אלינו לצוות. דרוש.ה רכז.ת ניו מדיה. לפרטים נוספים >>

כותרת 3
עלו איתנו על ההסעה - צפו איך זה נראה בשטח:
אשת
בתאל גנם | מלוות הסעות במערך ההסעות ירושלים
בתאל גנם

שמי בתאל גנם ואני מלווה במערך ההסעות ב"חינוך מיוחד" בירושלים.

אני בת 35, אמא במשרה מלאה לשלושה ילדים, והעבודה שלי מאתגרת אותי כל יום מחדש.

להסעה יש תפקיד חשוב מאד במהלך היום של התלמידים. אני והנהג הם אלו שפותחים לכל ילד וילד את היום. מה שאנחנו משדרים לתלמידים משפיע מאד על איך שהתלמידים יתנהגו. לכן, חשוב לנו מאד לייצר אוירה נעימה של שיתוף ושיחה בהסעה.

יש לי הכרות של שנים עם הילדים שעולים וחוזרים איתי, למעשה אנחנו כמו משפחה קטנה.

אני מתעוררת כל יום ב6 בבוקר, מתארגנת, מכינה את הילדה הקטנה שלי לגן, ויוצאת לעבודה ב-6:45.

אני עולה להסעה, ויחד עם הנהג מתחילה סבב של איסוף התלמידים. חלק גדול מהאיסוף סובב סביב הקשר עם ההורים. יש הורים שאני בקשר איתם מראש וככה אני יודעת איזה מהתלמידים באים, איזה נעדרים ואיזה מאחרים. בנוסף אני נעזרת באפליקציה שמדווחת לי מי מהתלמידים מגיע ומדווחת חזרה לתלמידים, ההורים ובית הספר איפה ההסעה נמצאת בכל רגע נתון ומתי כל ילד אמור להגיע למסגרת שלו. 

אחרי הפיזור לבתי הספר אני חוזרת הביתה, ויש לי זמן לסידורים הקטנים שלי עד לצהרים, לאיסוף חזרה מבתי הספר. 

בשעה 12:00 אני מתחילה את מסלול הצהרים. הסיבוב שלי מתחיל באיסוף של 8 ילדים מרמת שרת ומפזרת אותם בקריית מנחם. אחרי זה, אני ממשיכה עם הנהג לבית הספר גואטמלה, ומשם ממשיכה איסופים בבית ספר היובל ובית הספר השלום במלחה.

בהסעה אחת יש בדרך כלל כ-16 ילדים מבתי ספר שונים. לא תמיד רגוע ושליו בהסעה. מילה אחת של ילד יכולה לפעמים להתפתח לריב שלם, ואחד התפקידים שלי הוא למנוע את זה, ולשמור על אווירה טובה ונעימה.

המיזם מחזק את הקשר בינינו המלווים לבין בתי הספר. הרעיון של המיזם הוא שההסעה היא חלק בלתי נפרד משגרת היום הלימודית של הילד והיום של הילד מתחיל ונגמר בהסעה.

במשך השנה נערכו שני מפגשים בין המלווים לצוות החינוכי בבית הספר. במפגשים פגשנו את אחראית ההסעות מבית הספר, מנהלת בית הספר ונציג מטעם צוות סקולבס. הכניסה לבית הספר הפכה אותנו, המלווים, לחלק מהצוות החינוכי של בית הספר. במפגש הראשון שהיה בתחילת השנה דיברנו על אתגרי השנה וערכנו תיאום ציפיות לקראת השנה הקרובה. במפגש השני, שהיה לקראת סוף השנה, קיבלנו מבתי הספר שי ותעודת הוקרה כאות תודה. היה אפשר להרגיש את האכפתיות והערכה באוויר. המפגש חיזק את האמון והתחושה שאנחנו אנשי חינוך וחלק מצוות בית הספר.

בנוסף למפגשים, השתתפתי בפיילוט של תוכן בהסעה. פעם בשבוע, בנסיעת צהריים, מתקיים טורניר באפליקציה מיוחדת שבו ההסעה שלנו מתחרה מול הסעות אחרות. אני נותנת לילדים קוד והם נכנסים למשחק. המשחק בנוי ממשימות של ידע, צילום, שירה, ותקשורת בין הילדים. אני והנהג לוקחים חלק במשחק ועוזרים לתלמידים שמתקשים. בכל משחק אנחנו צוברים נקודות, זכינו במקום הראשון כמה פעמים, בעיקר בזכות שיתוף הפעולה והאחדות בהסעה. הילדים זכו באוזניות ושובר לקצפת. הילדים מחכים למשחק ומאוד נהנים לשחק, מקווה שזה ימשיך בשנה הבאה!

בירושלים יש הסעות רבות מבתי ספר שונים. לא בכל ההסעות יש נהג ומלווה קבוע כמו בהסעה שלנו.  הנהג ואני מתחשבים בתלמידים ויודעים לטפל במריבות בין תלמידים בזכות הקשר שיצרתי עם התלמידים ועם בית הספר. יש אצלנו הרמוניה טובה בהסעה וכולנו נוסעים כמשפחה אחת.

אני עושה את עבודתי במסירות רבה. להיות מלווה זה לא קל, בכל יום אני צריכה לעמוד בלוח זמנים מסוים, לנסוע בתחבורה ציבורית לתחנת האיסוף, לצאת בשעות הבוקר המוקדמות בקור הירושלמי וחזרה בחום הצהריים.

הייתי שמחה שההורים יזכרו שמאחורי שיחת טלפון נמצא בן אדם. תזכרו לכבד אותנו ולדבר אלינו בכבוד כמו שמדברים אל אנשי חינוך. בסופו של דבר המלווה הוא האדם הפותח את יומו של הילד ומסיים אות יום הלימודים שלו. מיזם סקולבס שינה את את המעמד שלי ואת הדרך בה אני מסתכלת על התפקיד. אני לא רק מלווה בהסעה אלא גם אשת חינוך המשפיעה על עולמו של התלמיד.

הפינה הדיגיטלית (1)

רוצים גם אתם להנות מהדרך? נוסעים עם תלמידים לטיול שנתי? רוצים להפוך את הנסיעה עם הילדים ללימודית?

באפליקצייה רואדיו מתחברים למקומות שעוברים לידם במהלך הנסיעה, שואלים אתכם שאלות, ומספרים לכם עובדות מעניינות, כך שהנסיעה הרגילה שלכם תהפוך לחוויה משחקית תחרותית ומעשירה!
כותרת 6
  • מוזמנים לאירוע סיום של מגה לאב של הפדרציה החינוכית. אירוע שיהיה בלונה פארק דיגיטלי! בואו לראות מודלים חינוכיים עליהם עבדו השנה רשתות החינוך הגדולות ברנקו וייס, אורט, אמית, ועוד. וכמובן את בתי הספר הירושלמים מתוכנית ביתא לאב. לפרטים >>
  • החוגים לילדים סקרנים מחפשים נער/ה להקמה וניהול ערוץ הטיקטוק שלנו. דרושה היכרות עם הטיקטוק אבל ניתן ללמוד תוך כדי. לפרטים >>

  • לרגל יום האוקיינוסים הבין – לאומי אנו מזמינים אתכם לשעשועון מקוון "חכמים שומרים על הים". יום חמישי, 17.6, בשעה 11:00. מיד לאחריו יתקיימו פעילויות מגוונות בחשיבה מחשובית ורובוטיקה. לפרטים >>

  • תכנית בית ספר סגול מזמינה אתכם לטפח בבית ספר מרחב של התפתחות ושגשוג באמצעות כלים וגישות של מיינדפולנס ולמידה חברתית-רגשית, על בסיס ידע אקדמי מתחום חקר המוח. הצטרפו לתוכנית >>

רוצים לומר לנו משהו? כאן מגיבים לנו: