סוגרים את עונת ההערכה עם הכלים הדיגיטליים שישרתו את מהלכי ההערכה שלכם, ולכבוד יום האישה – ניוזלטר שמבוסס על הנשים שיכירו לכם את הפרקטיקות הטכנולוגיות הכי טובות שיש.

השבוע בניוזלטר:

מסכמים שישה שבועות של הערכה | ורוניקה ירון, המנהלת הפדגוגית של ביתא מחנכים, עם כל ההמלצות | טיפים לכלים שאסור לפספס | מהלך החדשנות של 'מדא' יצא לדרך ופרפרים נפגשו לראשונה! | חורב בנות טכנולוגיות | אשת החינוך שלנו השבוע היא עירית מרחב | ובפינה הדיגיטלית: Nearpod זה הכלי הכי חם כרגע להערכה.

סופשבוע נעים ושבת שלום ממינהל חינוך ירושלים

מסכמים שישה שבועות של הערכה

שישה שבועות של הערכה הגיעו לסיומם, אז מה היה לנו?

בסטודיו של ביתא, עמוס רבן האחד והיחיד פתח לנו את העונה ואת הראש עם השאלה הגדולה על "למה בכלל הערכה מסכמת?" ואתגר אותנו במחשבות על הערכה, איך ומה. תוכלו לצפות בזה כאן >> ודיברנו על זה גם בניוזלטר שיצא באותו השבוע באותו נושא בקישור הבא >>

המשכנו לארבעה שבועות של הערכה לפי תחומי דעת שונים: יעל שפיגלמן המדהימה הגיעה עם מפגש מדויק על הערכה בהומניסטיקה, ונתנה טיפים שרלוונטים גם לכל תחום אחר. לצפייה במפגש >>, מרים מנדלוביץ שינתה את כל מה שחשבנו על הערכה במדעים עם דוגמאות מטריפות, והגיעה לבושה בחולצה עם ציור של מערכת העיכול שהכינו במסגרת הערכה שעשתה בכיתה שלה. להקלטת המפגש של מרים מנדלוביץ >>. אנדרו הלוי כבש את הבמה כשחזר להופעת אורח בסטודיו (אחרי ההצלחה המסחררת עם סדרת מפגשי האנגלית בשנה שעברה) ודיבר על הערכה באנגלית, פרקטיקות ומחוון מדויק לאיך תכל'ס עושים את זה. אנדרו הלוי >>. יעל נזר חתמה את המהלך עם מפגש על הערכה בלשון ברמה הכי גבוהה שיש. להקלטת המפגש >>

במקביל, דיברנו בניוזלטרים השונים על עוד היבטים של ההערכה. הערכה באמנויות, יצירתיות זה כאן: לקריאת הניוזלטר לחצו >>, כמובן שהכי הרבה אפשר ללמוד מהמומחים בחינוך היסודי בניוזלטר הבא >> ודיברנו על מה שכולנו היינו רוצים לעשות באמת – הערכה דיאלוגית, כי הרי מה שבעצם היינו רוצים זה לדעת איך התלמידים שלנו מעריכים את עצמם. לקריאה לחצו >>

אקורד הסיום שלנו הוא בפרקטיקות: השבוע עירית מרחב האלמותית נתנה על קצה המזלג את עשרות הטיפים שלה להערכה בכלים דיגיטליים, ההקלטה המלאה מופיעה גם בגוף הניוזלטר הזה וגם בלחיצה כאן >> 

אז עכשיו, אחרי שדיברנו על הערכה, קצת על כלים דיגיטליים כדי להוציא את כל זה לפועל….

אז איך עושים את זה? | ורוניקה ירון, המנהלת הפדגוגית של ביתא מחנכים, עם כל ההמלצות:

ישנם יתרונות רבים לשימוש בכלים דיגיטליים בהערכה:
חלק מהכלים נותנים משוב מיידי לתלמיד על התקדמותו ולמורה על התקדמות התלמידים באופן פשוט ונוח ובכך חוסכים זמן בדיקה. בנוסף כלים דיגיטליים רבים מזמנים אפשרויות של חקר ועיצוב נעים וכייפי ואף משחקי כך שהוא הרבה יותר נגיש לתלמידים ומגביר מוטיבציה:

1. אפרת מעטוף משתפת בבלוג שלה "כלים קטנים גדולים" את התרגום לעברית של "גלגל הפדגוגיה": אלן קרינגטון מאפשר לכל מורה לבחון את השימוש שהוא עושה בכלים הדיגיטליים ולהפוך אותו למשמעותי ותורם לתהליך הלמידה.

2. "27 דרכים לוודא למידה" יכול לשמש אתכם לבניית משימות בשיעור וגם ככלי להערכה מעצבת או מכוונת תוצר. שיר שוורץ תרגמה את האינפוגרפיקה שהגתה מיאה מקמיקין המכילה 27 דרכים להערכת הלמידה בקרב תלמידים.

3. את עמותת סנונית אתם בטח מכירים, אבל אם לא, זה ה-מקום למצוא כלים דיגיטליים לבתי ספר יסודיים.

4. פלטפורמת Eton.News מאמצת את גישת OECD Education 2030 לגבי מיומנויות להן ידרשו הילדים בעתיד, בינהן חשיבה יצירתית, חשיבה ביקורתית, יצירת אמפתיה ועבודת צוות. לזה התווסף באתר נדבך ה-StoryTelling לעידוד הבעה.
הפלטפורמה מדמה מערכת עיתון. קלה ונוחה מאוד לעבודה. היא מתאימה למגוון שכבות גיל – יסודי, חטיבת ביניים ותיכון.

5. רבקה אלקובי פיתחה את מערכת B-friend שם באמצעות שאלונים אישיים – דיגיטלים המורה מקבל תמונת מצב חברתית של כל תלמיד ושל כיתת החינוך שלו. על אלה מבוססים המלצות מותאמות וממוקדות לכל תלמיד הכוללות תכנים, הפעלות ומשחקים.

6אתר ויקי קידס מאפשר לתלמידים לכתוב ערכים שונים ובדרך זו לעשות הערכה של הבעה בכתב, חקר ברש, הערכת מידע ומיומנויות המידענות.

כותרת 7
השקת מהלך החדשנות של תוכנית 'מדא'

מעל 250 מובילי מוסדות חינוך, מנהלות בתי ספר, גננות ורכזים פדגוגיים התאספו השבוע לאירוע ההשקה של מדא – מהלך החדשנות במזרח העיר.
את האירוע הובילו לארא, ראש האגף הערבי, ואביב קינן, ראש מינהל החינוך. לאחר פתיחה מרגשת והסבר על התהליך התפזרו המשתתפים לחדרים שונים לפי שלבי החינוך ושמעו על ההתאמות הייחודיות עבורם. לאחר מכן הוזמנו להרשם למהלך ולצאת לדרך של למידה מבוזרת, ריהוט חדשני ובעיקר- חינוך רלוונטי ומרגש.

מוזמנים לצפות בסרטון המקסים שפתח את האירוע והרחיב לנו את הלב.
יאללה להגשים חלומות!

תוכנית 'פרפרים 4' בפגישה מרגשת

 

השבוע 'פרפרים 4' נפגשו לראשונה פנים אל פנים לפעילות חגיגית בגן הבוטני. מפגש זה עסק ב'ראש ונפש', כמו שאנחנו חולמים שתיראה מערכת החינוך כולה. היו לנו קופסאות בריחה כאתגר למוח ומופע וסדנה של שירה מדוברת כפתיחה לנפש וללב.

כותרת 3
בית הספר ממ"ד חורב יסודי בנות | פדגוגיה חדשנית ואיכותית ותכניות רגשיות חברתיות מעצימות

שנת הקורונה, עם כל האתגרים שבה, היוותה עבורנו הזדמנות פז למימוש נוסף של החזון הבית ספרי בלמידה אחרת ומשמעותית. בחרנו להוסיף שימוש בכלים דיגיטליים שישדרגו את הלמידה שלנו ללמידה חווייתית, משמעותית ומעשירה, תוך חשיבה גם על ההעצמה הרגשית של התלמידות.

בין היתר, השתמשנו במדפסות תלת מימד:

בשלב ראשון התלמידות הכירו את המדפסות ואת התוכנה המפעילה אותן למרות החששות הראשוניים. לאחר ההתנסות ביצירת דגמי תלת-מימד, התלמידות התחברו לכלי והמוטיבציה שלהן לשימוש במדפסות התגברה.

לאחר מכן בחרנו תחום דעת מתוכנית הלימודים בו נרצה להתעסק. לאחר למידת הנושא, התלמידות קיימו דיון עם שימוש בכלים מטה-קוגניטיבים של המללה, סיכום ואירגון החומר הנלמד. לצורך סיכום מהלך הלמידה – כל תלמידה בחרה מושג אשר מסמל תוכן משמעותי מהחומר שלמדה ויצרה דגם בתלת-מימד. רוב התהליך שלנו התרחש תוך כדי למידה מרחוק, ולמרות הקשיים הצלחנו להגיע ללמידה משמעותית ולחוויה ייחודית.

בתהליך הלימודי נתנו ביטוי לשיח רגשי, להידוק הקשרים החברתיים ולהעצמה של התלמידות.

בתמונה: דגם שהכינו התלמידות למנהלת לאה במשלוח המנות שנתנו לה בפורים האחרון.

עירית מרחב | מורה בבית הספר זיו ובית הספר ענבר, מנחה ומרצה בנושאי פדגוגיה

עירית מרחב, אמא לאביגיל וכפיר, בעלת תואר שני במינהל ומנהיגות בחינוך, מנחת מורות/ים ומורה בבתי הספר העל יסודיים זיו וענבר – במסלול חדשני לתלמידות.
מאחוריה 15 שנים בעולם ההדרכה, מתוכן 11 שנים במערכת החינוך כמורה לאנגלית וספרות וכמחנכת, רכזת תקשוב ופדגוגיה בבית ספר על יסודיים, מדריכה ומורת מורים. שימשה בעבר כמנהלת הפדגוגית בביתא מחנכים במשך וחברה בקהילת המורים של Google.
בעלת הבלוגים 'היברידית' ו- Web2English שעוסקים בחדשנות פדגוגית וטכנו פדגוגיה. מנחה סדנאות והשתלמויות בתחום החדשנות הפדגוגית, הלמידה הפעילה והפדגוגיה הדיגיטלית.

"בעשרת החודשים האחרונים החלפתי מעבודה אחת לשלוש (כל אחת היא עולם שלם בפני עצמו, מלא בא/נשים יקרים, קשרים ישנים ובעיקר חדשים), ביליתי כמויות עצומות של זמן עם הילדים שלי, לפעמים איכותי יותר והרבה פעמים פחות – אבל יחד, הכרתי עשרות תלמידות ותלמידים מדהימים שפגשתי בעיקר דרך המסך והם נעשו קרובים ללבי ולהווייתי, פגשתי אין ספור צוותי מורים וא/נשי חינוך למפגשים סופר משמעותיים, חלקם השתלמויות שלמות, ופיתחתי כמויות מטורפות של תוכן, קראתי מאות מאמרים ואיתגרתי את עצמי ואת התלמידים שלי בלמידה היברידית-מקרוב-מרחוק-חוץ כיתתית ומה לא… למדתי מלא מקולגות ומנהלות/ים. תחזקתי קשרים קרובים אבל לפעמים גם נעלמתי, התמודדתי עם אתגרים ייחודיים בפעם הראשונה והצלחתי להיות שם עבור מי שהיו צריכות/ים אותי הכי בעולם.
למדתי כלים דיגיטליים חדשים והעמקתי בישנים (כאלה שעד לפני שנתיים רק מורות/ים חולי טכנולוגיה כמוני בכלל הכירו ועכשיו הם נחלת הכלל), יצרתי לוגו וחידשתי את הבלוג. 

יש לי עוד הרבה מה ללמוד בין אם הקורונה תישאר עוד ובין אם תלך….
ולפעמים כדאי לעצור ולהסתכל על עצמך (הכי מביך בעולם – והכי מפנק), ופשוט לחייך.
אני בטוחה שהרבה קוראות וגם קוראים והסיפור הזה מוכר להן/ם. כי כולנו ברכבת הרים משוגעת שהתחילה אי שם במרץ 2020 ואספנו כל כך הרבה בדרך מבלי להסתכל לאחור ולעכל (איפה יש זמן, הילדים כל הזמן בבית). אז תרימו לעצמכן/ם, גם אתן/ם!"

השבוע, עירית הגיעה לסטודיו של ביתא כדי לסכם את עונת ההערכה במפגש מרתק בנושא כלים דיגיטליים להערכה. אל תפספסו, הקלטת המפגש כבר זמינה לצפייה בקישור הבא:

הפינה הדיגיטלית (1)
Nearpod הוא הכלי שכולם חייבים להכיר!

השתתפתם במפגש הסטודיו של עירית מרחב ואתם חייבים להתנסות בכלי המגניב הזה שהיא הציגה? הכירו את Nearpod.

Nearpod הוא כלי דיגיטלי המאפשר שיתוף תכנים ומתן משימות לתלמידים. הכלי עובד בכל המכשירים הדיגיטלים: מחשב, סמארטפון וטאבלט.
התלמידים מתחברים למצגת של המורה על ידי קוד שהמורה מפיק וצופים במצגת בה באמצעות אמצעי הקצה שלהם.

לסרטון הסבר של משרד החינוך על השימוש בכלי לחצו כאן >>

1. הכנס השנתי של המחלקה להתחנכות ולמידה בחברה למתנ"סים יוצא לדרך! לפרטים נוספים ולהרשמה >>

2. האקוטיזם, מיזם המקדם פתרונות חדשניים לאתגרי האוטיזם, בכנס חשיפה! לפרטים לחצו >>

3. מרכז TEC משיק את יום "העומדים מן הצד", בו נלמד בין היתר על התמודדות עם דילמות מוסריות בכיתה. להרשמה >>