עוד גל מגיע ומטלטל את השגרה היציבה החדשה שניסינו לייצב סוף סוף. גם את הגל הזה אנחנו רוצים לעבור ביחד, בחשיבה יצירתית משותפת וחיובית. אספנו עבורכם מגוון פרקטיקות שיעזרו לעשות את התקופה הזו לטובה, בריאה ויציבה יותר.    

השבוע בניוזלטר: צולחים את הגל ביחד

אורית דולב ראש אגף פדגוגיה במסר ממנח"י | הכנו עבורכם חבילת סיוע לאתגרי התקופה | נזכרים בפתרונות מהעבר | איך להפחית בעיות התנהגות? בסטודיו של ביתא | משיקים את תוכנית הסיורים | בתי הספר אוולינה יסודי ותיכון משתפים פעולה מול אתגרי התקופה | נוי טמיר מזמינה אותנו לצאת ללמד בחוץ | ובפינה הדיגיטלית: תזכורת לכלים להערכה דיגיטלית

סופשבוע נעים ושבת שלום ממינהל חינוך ירושלים!

למידה חוץ כיתתית
מיכל צור | מנהלת תחום רישות וקהילות, מינהל חינוך ירושלים

קהילה יקרה,

בהתרגשות מלווה בעצב, משתפת שזו הפעם האחרונה שניפגש בפלטפורמה זו.
בסוף החודש אסיים את תפקידי בביתא מחנכים ובמינהל חינוך ירושלים.

סיום העבודה הביא אותי לחשוב איך הגעתי לכאן.
בחרתי בחינוך בגלל המורה שלי, סמדר.
באחת משיחות המשמעת שניהלו מעל לראשי המנהל, היועצת, הפסיכולוגית, המחנכת וההורים שלי, נכנסה המחנכת של הכיתה השניה.
היא הסתכלה לי בעיניים – (הראשונה בחדר לאותו בוקר) – ואז במנהל, ואמרה לו: היא ממש לא עוברת בית ספר, היא עוברת אלי.
אז עברתי כיתה וסיימתי תיכון והלכתי לאוניברסיטה ולמדתי חינוך. וכששאלו אותי למה, אמרתי – בגללה.

מאז, גיליתי שכמעט כל מורה שפגשתי הגיע למערכת החינוך עם חוויה דומה. השראה ממורה משמעותי, או רצון עז לשנות ולתקן, כי לא היה לו מורה כזה. ולא משנה באיזו נקודה אתם על הרצף, נקודת המוצא המשותפת היא שחינוך משנה.

ארבע שנים במנח"י, וכל רגע בהם הוכיח לי שזה אכן משנה. כל מורה עוצמתי שפגשתי, כל מנהלת מרשימה, כל יוזמה שנחשפתי אליה, ובטח שהשנתיים האחרונות, עם הקורונה וחוסר הוודאות, והרצון הפשוט הזה, ללמד. להיות עם התלמידים. לעשות בשביל זה מה שצריך – לצאת החוצה, ללמד בזום, לחלק לקפסולות, לעשות שיחות אישיות על המדרגות של הבית. מה שצריך כדי לגרום לזה לעבוד, כדי להמשיך, כדי לשמור על התפקיד החשוב הזה, כמחנכים.

בארבע השנים האחרונות שימשתי כמנהלת הקהילה של ביתא מחנכים. המשימה שלי היתה לייצר את המרחב הפיזי והוירטואלי של הקהילה הזו ולחבר בין צרכים לבין פתרונות, ותמיד האמנתי שהפתרונות נמצאים בשטח. כמנהלת קהילה ידעתי שהמרחב המשותף שנוצר, יהיה חסר משמעות אם התוכן שבו לא יגיע מכם ולולא הנושאים יענו על הצרכים שמעסיקים אתכם. לולא האירועים, המפגשים, הסיורים, הניוזלטרים, יתנו לכם השראה שנשאבת מהקולגות שלכם, או מפרקטיקות מעולות שנעשות במקום אחר – שלא היתה לכם דרך אחרת להכיר. וכל הכלים שקיבלתם חייבים להיות ישימים ורלוונטים כבר ליום המחרת בכיתה. 
ידעתי שהמשימה שלי צריכה להיות כזו שבה תמיד יהיו השראה, העשרה ותוכן שיגרמו לכם להרגיש את מה שאני ראיתי בכם: גיבורי על. אני מקווה שהצלחתי.

הניוזלטר הזה מנסה לעשות את אותו הדבר. לחבר בין הצרכים לבין הפתרונות – אלו הקיימים בשטח, ואלו שיצרנו עבורכם, כדי לצלוח בצורה טובה יותר את התקופה הזו.
כתמיד, כשהתלבטנו לגבי הנושא של החודש, המשימה שלי היתה לחשוב מה מעסיק אתכם ואיך ניתן עליו את המענה הטוב ביותר.
בהתחלה בחרנו בהערכה, ואחר כך באקלים בית ספרי. ואז הגיע הגל החמישי והכריח אותנו לזרום איתו, ולכן, הניוזלטר הפעם עוסק בפרקטיקות וכלים להתמודדות עם הגל הנוכחי.

* * *

רגע לפני פרידה, מנצלת את ההזדמנות לומר תודה: תודה על ההשראה שהייתם אתם עבורי. תודה על האמון, תודה על חוויות שלא יישכחו – על 700 משתתפים בדטאתון, עשרות מפגשים בסטודיו של ביתא, סיורי למידה משותפים, הזדמנויות לשיחות מלב אל לב על חינוך, על אנשים ועל מה שבינהם. על אור בעיניים, על אומץ ותשוקה. יום יום הייתם מנוע עבורי כדי לשמוח כל כך במה שאני עושה.
ותודה גדולה לשותפים שלי לדרך – הצוות המופלא שלי בביתא מחנכים, חבריי ממרכזי החדשנות בשכונות, ואנשי החינוך במנח"י, שעובדים ללא לאות ומובילים בגאון, יחד איתכם, את מערכת החינוך הירושלמית שאין כמוהה.

מאחלת הצלחה גדולה בהמשך, עם האתגרים היומיומיים והאתגרים שהמציאות מזמנת לנו, ושתמיד יזהר בכם הכח הפנימי, זה שמבוסס על המורה המעולה ההוא שהיה לכם, או על החלום לייצר שינוי. יש תלמיד או תלמידה אחת בכיתה שלכם, אני מבטיחה, שזה ממש משנה להם.
אשמח מאד לשמוע מכם, וכמובן להפרד אישית ממי שירצו, גם בהמשך.
מוזמנים תמיד להרים טלפון, לחשוב ביחד, להתייעץ ולשתף.

מיכל

רוצים לומר לנו משהו? כאן מגיבים לנו:
עושים את זה יחד | אורית דולב מנהלת אגף פדגוגיה

בשבועות האחרונים כולנו פועלים תחת מציאות מאוד מורכבת.

אם בסבבים הקודמים הקושי היה בתקופות ארוכות של למידה מרחוק, ריחוק חברתי וחרדה מהמגפה, היום, לכאורה, הכול פתוח והמערכת חותרת לקיום סביר של שגרה אבל שום דבר לא שגרתי, חוץ מדבר אחד, הסיכוי לקבל הודעה שנפתחת בזו הלשון: "הורים יקרים/צוות יקר… בכיתתנו/בית ספרנו התגלה תלמיד/מורה מאומת".

רבים בסביבתנו מבודדים, חלק מהתלמידים לומדים בכיתה וחלק בזום, מחסור במורים ובגננות, עמידה בתורים אינסופיים כדי להיבדק ואווירה כללית של חוסר וודאות.

אם עד עתה לימדתם בזום או באופן פרונטלי, עתה חלק גדול מהכיתות מפוצלות וכל יום אתם מגלים בעצמכם יכולות, גמישות ויצירתיות לצד קושי, עייפות ותסכול.

אנו חווים מקרוב כל כיתה שעוברת ללמידה מרחוק, כל גן שמתמודד עם סכנת סגירה, כל הסעה בה מתאמצים למצוא מלווה מחליף. המציאות עמה כלל צוותי החינוך מתמודדים כיום מעוררת ללא הרף אתגרים חדשים. צוותי החינוך בירושלים מגלים מדי יום פתרונות יצירתיים, חדשנות, הגדלת ראש. אנו רואים התמודדות מעוררת השראה זו – ומעריכים אותה מדי יום.

אנחנו מבקשים לצמצם את חוסר הוודאות שלכם ולראות יחד אתכם מה האתגרים המרכזיים שאתם והמערכת מתמודדים אתם. בימים האחרונים יצאנו עם חבילת סיוע לבתי הספר בתחומים שונים ומגוונים. לצד זאת, ברור לנו שהמציאות היומיומית דורשת מכולנו גמישות וסתגלנות.

בכל עת אנו מדברים על הלומד העצמאי כמיומנות חשובה. עכשיו, יותר מתמיד, זו העת לעודד ולממש עצמאות של תלמידים בלמידה. לתת להם משימות חקר שיעשו בבית, עם קבוצות חברים, שיתקשרו ביניהם על המשימה, עם הוריהם. נפנה אותם לאתרים מעניינים. ניתן להם משימות שלא תלויות במקום ואפשר לנהל גם בבית הספר וגם מהבית או מהחוץ. הכי חשוב, בקבוצות או בזוגות. שידברו ביניהם, שיחשבו יחד, יחקרו. שלא יהיו לבד. גם אם מבידוד, שיתקשרו סביב משימה. משימות שאפשר לעשות בהמשכים.

גם אם המערכת קפדנית להספק של החומר, זו העת להרפות מעט. בואו ונסייע לתלמידים לשמור על הבריאות הנפשית, נעודד אותם, נשוחח איתם באופן אישי, ניתן להם תשומת לב וחיזוקים. נאתר את מי שקשה לו קצת יותר, נעזור לו להרגיש פחות לבד.

נשאף לצאת החוצה כמה שיותר, לאוויר, למרחבים הפתוחים, לחוויה בלתי פורמאלית, לחיזוק הקשרים, ללמידה קצת אחרת. אפשר בפעילות של גוף ונפש, אפשר ללמוד, אפשר לשחק.

ניתן להם חידות, תחרויות, משחקים, אתגרים. אפשר באופן כיתתי, שכבתי, בית ספרי, בין בתי ספר. זו דרך נהדרת להכניס קלילות, גיבוש וגם למידה. אפשר לעשות את זה בכל מקום ובכל דרך.

ואנחנו? נעבוד בצוות, נתייעץ אחד עם השני, נשאל, נעזר, נשתף, נחלוק תסכולים, תהיות. מסביבנו יש מומחים רבים; מי ללמידה היברידית, מי לנושאים חברתיים רגשיים, מי להנחיות קורונה. נעזר בהם. קשר עם קולגות חשוב בכל עת אבל עכשיו יותר מתמיד. מה שנכון לתלמידים שלנו, נכון גם לנו.

הדבר החשוב ביותר הוא שתדייקו ותתאימו את המענים למה שנכון לכם, לקצב שלכם.

למרות התקופה המאתגרת, מערכת החינוך הירושלמית מתגלה מדי יום כמצוינת וחדשנית בארץ. אני מחזקת את ידיכם בתקופה זו, ומקווה שתמצאו מענים אלה כמתאימים ומחזקים.

פה בשבילכם | חבילת סיוע לבתי הספר

"כמו בכל משבר יש להיאחז בענף הקרוב … ולגלות בסופו שאת גזע" (עידית ברק)

כחלק מהרצון לתת מענה רחב ככל הניתן לצרכים ולמורכבות הגדולה בבתי הספר בימים אלו, אנו משתפים איתכם יחד את חבילת הסיוע לבתי הספר. החבילה כוללת ריכוז של כלל הגורמים במנחי ובמשרד החינוך בעיר שישמחו להציע מענים וסוגי פתרונות לצרכים של בתי הספר.
החבילה כוללת תמיכה פדגוגית (לצוותים ולמורים בודדים) הן בלמידה מרחוק, הן בלמידה מקרוב והן בלמידת חוץ, תמיכה טכנית, מענים לסוגים של תמיכה רגשית, ועוד סוגי מענים לוגיסטיים בהסעות, בכוח אדם ועוד.

אנחנו מזמינים אתכם לעיין במענים השונים המוצעים בחבילה ולהירשם או ליצור קשר עם כל גוף או מרכז ממנו תשמחו לקבל תמיכה. חשוב לנו להדגיש, אתם לא לבד! הממונים, המדריכות, מרכזי החדשנות והמלווים הבית ספריים ישמחו לתת לכם מענה וסיוע ככל שתצטרכו.

החבילה למנהלים נמצאת בחנות המשאבים בכוכב הצפון >>

החבילה למורים מוטמעת באתר המורים הירושלמי >>

עברתם ללמד מהבית? כנסו להיזכר איך לעבוד עם סביבות הענן והכלים מתוקשבים >>

אתם עם ילדים מבודדים בבית, קורסים תחת העומס וזקוקים לעזרה בבניית השיעורים? כנסנו עבורכם מאגרי כלים חומרים >>

חצי כיתה בבית, חצי כיתה איתכם פיזית ומתלבטים איך לתת מענה לכולם? הכנו עבורכם מערכת שיעורי זום של מיטב המורים שלנו, הזמינו את התלמידים המבודדים להצטרף, וכך תוכלו אתם להשאר עם אלו שבכיתה בלי דאגה. למערכת שיעורי הזום >>

מרגישים שעדיף להניח ללימודים בתקופה חסרת היציבות הזו ולהתמקד בהיבטים חברתיים ורגשיים? יחידות הוראה לשעות חינוך ביסודי >>

רוצים להמשיך ללמד פרונטלית אבל להקטין את הסיכוי להידבק? מזמינים אתכם להצטרף לעשרות מורים ירושלמים שכבר התחילו השנה ללמד בחוץ. אנחנו פה לעזור לכם לעשות את זה >>

אספנו בשבילכם תזכורות למגוון פתרונות מהגלים הקודמים
  • נאלצים לעבור ללמידה מרחוק, אבל, יודעים שאין סיכוי לחזור למערכת מקבילה בזום? שחררו לכמה ימים את מערכת השעות והמקצועות והכריזו על שבוע למידה ייחודי. בואו להזכר ב"מסעות הלמידה" שבית הספר תבל רמון אלון קיים באחד הסגרים הקודמים במקום החזרה לזום. יובל נבו על שבוע "מסעות למידה" בתבל >>

  • חוזרים ללמד בזום? בואו נזכר איך לעשות את זה נכון. המאמר שכתבה ד"ר יעל קשתן על למידה היברידית עצמאית ותכנון נכון של שיעור בזום. למאמר המלא >>  

  • איך שומרים על קשר מרחוק ודואגים למצב הרגשי של התלמידים? הדסה שורבה מחט"ב אורט גבעת רם בפתרון יצירתי לשמירת קשר עם התלמידים מאחד הסגרים הראשונים. לפיצוח של הדסה >>

  • כשהכל מסביב מתערער חוזרים להעמיד את החוסן במרכז. השפ"ח עם תזכורת למגוון כלים לחיזוק החוסן של התלמידים וצוותי החינוך. תזכורת ל"זמן חוסן" >>

  • מגוון הצעות, הזדמנויות, תובנות, והרהורים על למידה מרחוק בפלייליסט למידה מרחוק של שי גרשון >>

כותרת 7
הצטרפו אלינו למפגש הסטודיו הקרוב!

דווקא בתקופה המאתגרת הזאת חשוב לנו להמשיך לתת מענים לצרכים שמחכים לנו ביום שאחרי הגל הנוכחי. התמודדות עם אלימות הייתה תמיד חלק מסל ההתמודדויות איתם אנחנו כאנשי חינוך נאלצים להתמודד, אבל אין ספק שהסגרים והבידודים שחווינו בשנתיים האחרונות הגבירו את הבעיה.

הצטרפו אלינו למפגש סטודיו בנושא הפחתת בעיות התנהגות עם מיכל קיהן.

"החללית של ביתא" יוצאת לדרך!

"החללית של ביתא", תוכנית הסיורים של ביתא מחנכים, מטרתה להוות השראה ולמידה מתוך חשיפה לעולמות פדגוגיים חדשים. הסיורים מיועדים לאנשי ונשות חינוך ירושלמיים והם מהווים הזדמנות אמיתית ללמידה מחוברת וישימה. 

הסיורים יכללו מפגש בבתי הספר עם אנשי ההנהלה, צוות המורים ותלמידים. בסוף כל מפגש תתקיים סדנת עיבוד שמטרתה להפוך את הרחוק והלא מושג לפרקטיקות ישימות שתוכלו להכניס לכיתות שלכם. 

כל הסיורים מקנים 4 ש"ש צבירה עבור גמול השתלמות בכל אחת מהתוכניות שלנו.

הסתקרנתם? לחצו כאן לכל הפרטים והרשמה >> 

כותרת 3
אוולינה יסודי ותיכון | צולחים את הגל ביחד

אחד האתגרים של הגל הנוכחי הוא החוסר הגדול בכוח האדם. מורות שנכנסות לבידוד ומשאירות כיתות שלמות ללא מענה, כיתות מפוצלות כשחצי מהתלמידים איתנו פיזית בכיתה והחצי השני בלמידה מרחוק. הפתרון של בית ספר יסודי אוולינה היה שיתוף פעולה מרגש עם תלמידות התיכון מבית הספר הסמוך.

לפני כחודש בית הספר שלנו היה בכותרות. בית הספר הראשון שהתמודד עם גלי תחלואה כה גבוהים ובנות שחלו באומיקרון. שתי הבנות הראשונות בעיר, עוד כשהנגיף הזה היה בחיתוליו. 

מידי בוקר היינו מוציאים עוד מספר כיתות לבידודים אך המחלימות והמחוסנות היו מגיעות כרגיל. צוות ביה"ס לימד מרחוק וחיפשנו מענה לתלמידות שהגיעו לביה"ס כדי לחבר אותם בחלק מהשעות לחברות שלהן בלמידה מרחוק.

שתפתי את עמנואל, נחמן ושירה אייזלר על הקושי שלנו לתת מענה ולחבר 19 קבוצות כל יום לזום הכתתי בחלק משעות המערכת.
חשבנו יחד שבוגרות בית הספר בחטיבות הביניים יוכלו לסייע לנו. ואכן, שירה יזמה פנייה לשולי המקסימה, מנהלת תיכון אוולינה, ומידי בוקר התייצבו 4-5 תיכוניסטיות בכיתות בית הספר שלנו שחיברו לזום הכתתי את הבנות שהגיעו פיזית.
הבנות הגיעו כל בוקר בשעה 8:00 עם מחשבים ניידים שלהן והתחברו דרך המרחבים הכיתתים כך שהבנות המחלימות הרגישו חלק מבנות הכתה וקיבלו מענה חברתי ורגשי מלבד שעות הלמידה הפרונטליות בביה"ס.
מלבד הוויתור שלהן על הלימודים בכתתן הן היו צריכות להתגבר על אווירת הפחד בהגעה למקום בו מספר החולות גבוה, ולשכנע גם את הוריהם שהן מוכנות לשליחות הזו.
זו ההזדמנות להודות לגדעון שעזר בהשאלת מחשבים ניידים נוספים כך שיכולנו לתת מענה יחד עם סייעות בנות שרות ומורות לכל הכתות.
התמיכה שקבלנו בראשית הגל מצוות מנח"י היתה מעודדת ומחזקת וראויה להערכה.

אשת
נוי טמיר | מורה בממ"ד ארנונה

גם אצלכם הנוכחות ירדה פלאים בעקבות גל הקורונה הנוכחי? ולא רק בגלל החולים, תלמידים רבים מחליטים שלא להגיע לבית הספר מחשש להדבקה. זה הזמן לצאת עם התלמידים החוצה. בתי ספר ירושלמיים רבים הצטרפו השנה למהלך למידת חוץ, מוזמנים לנצל את ההזדמנות ולהצטרף גם! נוי טמיר ממ"ד ארנונה מספרת על החוויות שלה מהלמידה בחוץ.  

שמי נוי טמיר, אני מורה בממ"ד ארנונה, בית ספר חדש וצומח בשכונת ארנונה. אשמח לשתף על החוויה המדהימה שאני עוברת השנה בלימודי החוץ.

אני מורה 11 שנים. חינכתי בעיקר כיתות א-ב, ביניהם כיתות מקדמות בחינוך המיוחד וגם כיתות בחינוך הרגיל.

השנה הצטרפתי לביה"ס ממ"ד ארנונה בהובלת המנהלת קרן סאייג. כבר בחופש הגדול קרן הציעה שנרשם יחד להשתלמות שעוסקת בלמידת חוץ והסכמתי. בשלב הזה, לא הבנתי בכלל מה זה אומר ודורש ללמד בחוץ. אף פעם לא התנסתי בכך. מבחינתי זה היה ברור למשל שלמידת הקריאה צריכה להעשות בתוך הכיתה עם הלוח, החוברות, המשחקים והספרים שיש לנו.

כבית ספר צומח, אנחנו מקבלים ליווי פדגוגי משלושה מלווים מקסימים: רועי, גילי ושירה. כשרועי הגיע אלינו למפגש ראשון והסביר על למידת החוץ, דיברנו על כך שאנסה ללמד קריאה בחוץ. אני זוכרת איך פתחתי עיניים ואמרתי "לא לא! אי אפשר ללמד קריאה בחוץ!" התגובה הראשונה שלי הייתה לחץ. איך אני אמורה ללמד בחוץ, ברעש, עם כל ההסחות, מקצוע כל כך קריטי וחשוב בכיתה א'?! יש לי אחריות! המשימה הזו ראתה לי ממש בלתי אפשרית.

החלטנו להתחיל עם שיעור חשבון שיהיה משהו יותר קל שאהיה בטוחה בו. לא היה לי מושג איך השיעור יראה בחוץ. בניתי אותו בסיעור מוחות עם רועי והמנהלת קרן. כמו שלמדתי בהשתלמות עשיתי עם התלמידים הסכם-חוזה לפני היציאה לפארק ארנונה. החוזה הוא מעין תיאום ציפיות לגבי ההליכה לשם וכללי ההתנהגות. חששתי ופחדתי כל כך. אני אמנם מורה עם ניסיון אך לא עם ניסיון בלמידה בפארק… זו הייתה הפעם הראשונה שלי.

השיעור התנהל בצורה מקסימה, התלמידים אספו חפצים לפי המספר שלמדנו, הדביקו, גזרו, וחזרנו בשלום ב"ה. אני עוד הייתי צריכה לעכל את מה שעברנו וכבר התלמידים שאלו יום למחרת "מתי יוצאים לפארק ארנונה ללמוד שוב חשבון?". בנקודה הזו הבנתי שהתלמידים נהנו וזה פשוט לא אותו הדבר כמו הלמידה בכיתה. עם השנים אני רואה כמה קשה לתלמידים לשבת יום שלם בכיתה וללמוד. הריכוז לא אותו ריכוז והחוברות העמוסות מתסכלות. שילוב למידת חוץ בהחלט מאפשר התרעננות ופתרון לילדים שלא מצליחים ללמוד בכיתה.

עברתי מחסום שני ובניתי שיעור בקריאה יחד עם רועי והמנהלת. לא היה לי מושג איך הוא יתנהל, אבל שוב התלמידים כל כך נהנו וביקשו עוד שיעורים כאלו. זה היה שיעור של תרגול החומר ולא של הקנייה.

בעקבות ההצלחה החלטנו על יום קבוע ללמידת חוץ אצלנו בימי ראשון. חוזרים עייפים משבת ואין כמו לפתוח את השבוע עם הפעלת כל האיברים בגוף בחוץ. הצטרפה אלי מורה מקסימה מביה"ס בשם ליאורה שפותחת את הלמידה שלנו בשיעור יוגה. התלמידים נושמים עמוק, יוצרים עם הגוף שלהם אותיות ובעיקר מתחילים עם התכנסות נעימה בחוץ. בהתחלה התלמידים צחקו ולא הבינו מה עושים אבל עכשיו כמעט כל הילדים משתפים פעולה בצורה מדהימה והם רק בני שש. בהמשך הצטרפו מדריכות פדגוגיות בשם גילי ושירה,  שעזרו לי לבנות שיעורים, לימדו מיומנויות והצלחנו להעביר את הרעיונות גם לבחוץ.

אני חוזרת עם אנרגיות ומוטיבציה מדהימה משיעורים אלו. משהו בתלמידים נפתח, העיניים שלהם בורקות, ווני פתאום מאמינה שזה אפשרי. אני שמה לב שיש אפילו פחות בעיות התנהגות מאשר בכיתה. הם עסוקים בדברים שמאתגרים אותם ושפותחים את הלב.

בשבוע האחרון הקנתי אות חדשה בקריאה בפארק, מי היה מאמין שאלמד קריאה ואפילו אעבור להקנייה ולא רק תרגול. אני בטוחה שאת האות "ע" התלמידים יזכרו הכי טוב. כי זה היה מלווה להם בחוויה מדהימה בפארק.

רוצים לנסות ללמד בחוץ גם? כמה טיפים שלי:

  1. לא להיבהל, לנסות. אנחנו אומרים לתלמידים ללמוד ולנסות וכך גם אנו המורים צריכים ללמוד ולנסות דברים חדשים כי הדברים משתנים משנה לשנה.

  2. להתייעץ וללמוד מכל איש צוות, מכל מדריך שיש לביה"ס. יש להם ניסיון. ואני זכיתי בתמיכה מדהימה.

  3. דבר שלישי, לייצר כללים ללמידת חוץ ולהעביר אותם לתלמידים: סדר יום, כללי התנהגות, כללי כינוס וכו'. הכנה לפני משפיעה על הלמידה ועושה סדר.

מי היה מאמין שאני מורה אחרי 11 שנים שרגילה למשהו מסוים אכתוב לכם שאני כבר ממש אבל ממש מחכה ליום ראשון.

לסיום, אני רוצה להודות לרועי מביתא מחנכים שמלווה אותנו כמעט כל שבוע מחדש, גם בתכנון וגם בלמידה עצמה. נותן טיפים מצויינים ויש לו ידע וניסיון רב. 

לגילי ושירה על הליווי הפדגוגי, בניית השיעורים והחדשנות כל פעם מחדש.  וכמובן למנהלת קרן שתומכת, מאפשרת ונותנת לנו גב כדי שנצליח. זה לא היה קורה בלעדיהם, תודה!

הפינה הדיגיטלית (1)

תקופת ההערכות בשיאה, כתיבת התעודות ממש בפתח, ודווקא עכשיו בידודים, חיסורים, ומעבר ללמידה מרחוק. שולחים לכם תזכורת ממפגש הסטודיו של עירית מרחב על ההזדמנויות האדירות שיש בכלים דיגיטלים שונים להערכה מרחוק.

כותרת 6