אם יש משהו שהשנה האחרונה עשתה מצוין, זה להביא את הכלים הדיגיטליים לתוך עולמות החינוך בדרך שלא ראינו בעבר. בין הכלים האלה, אחד הבולטים ביותר הוא הפודקאסט, שסחף את התלמידים וצוותי החינוך.

השבוע בניוזלטר: למידה קצת אחרת – חינוך VS פודקאסט

הילי זוורו מסבירה איך משתמשים בפודקאסט בכיתה | כל הטיפים על פודקאסטים ככלי חינוכי | שפע אירועים במנהל חינוך ירושלים | ביה"ס בויאר מתארחים בפודקאסט | נשות החינוך שלנו הן מירי עטר והדסה שורבה | ובפינה הדיגיטלית: לערוך כמו מקצוענים!

סופשבוע נעים ושבת שלום ממינהל חינוך ירושלים!

למידה חוץ כיתתית
מיכל צור | מנהלת רשת הקהילות של ביתא מחנכים

זו השנה הרביעית בה אני עורכת את הניוזלטר של ביתא מחנכים. מודה ומתרגשת בכל שבוע מהזכות לחשוב יחד עם שותפים רבים על הנושאים, התכנים והחומרים הכי רלוונטים עבורכם, קהילת אנשי החינוך האהובה שלנו.
הוספנו את הפינה הזו כדי לאפשר לכם הצצה אל מאחורי הקלעים, אל בחירות הנושאים, הרציונאל העומד מאחוריהן וכדי לאפשר לכם מקום להגיב, לשאול, להאיר ולבקש, כדי שנדע טוב יותר מה הכי מעניין אתכם!

אז מה זו סדרת 'למידה קצת אחרת'?
החזרה מחופשת הפסח היתה חגיגית יותר השנה, עם החזרה המלאה לבתי הספר.
לאחר שנה של למידה היברידית, של מציאות משתנה המחייבת מענים מידיים, מערכות שעות שמתחלפות אחת לשבוע והרבה ניסיון להמציא את עצמנו מחדש, מתאפשרת רגיעה מסוימת, יצירת שגרה חדשה, והזדמנות להסתכל על תמות שגרתיות בעולמנו בהיבט חינוכי: יצירה, גינון, הקשבה לפודקאסטים, וטיזר קטן להמשך – גם משחקים ועולם הגיימינג.

רבות כבר דובר על פודאקסט ככלי חינוכי, אבל בואו רגע נדבר עליו ככלי התפתחותי בעולם החדש. שנאמר, אם אתה לא שם, אתה לא קיים. הקלטת פודקאסט משלך או השתתפות באחד כזה נכנסת לביו של רבים מאיתנו, כעדות למקצועיות ולשיתוף בידע.
הפודקאסט מהווה כלי מושלם ללומד עצמאי – בכל מקום, בכל זמן, בכל נושא שתרצה לשמוע עליו ולהעמיק בו. בעולם שבו הידע נגיש, היכולת ללמוד דברים חדשים בזמן הנסיעה ברכב, בזמן ההמתנה לרופא, או עם הקפה על המרפסת בערב, היא מתנה גדולה והזדמנות לרכישת מיומנויות רלוונטיות לעולם החדש, גם אם אתה תלמיד כיתה ז' שמתעניין בכלכלה, גיאולוגיה או בודהיזם, אבל אין לך מגמה כזו בבית הספר.
בניוזלטר זה ריכזנו לכם את הקולות החמים ביותר בעולם הפודקאסטים החינוכיים, עם הפניות לפודקאסטים רלוונטים, ואת הצגת בית הספר ואנשי החינוך של השבוע העברנו לפורמט של פודקאסט, כזה שהקלטנו בעצמנו!

אם היה לכם מעניין, עשיתם את זה בעצמכם, יש לכם שאלה או רעיון מעולה לנושא של הניוזלטר הבא שיעסוק בלמידה קצת אחרת – שתפו אותנו!

פודאקסטים או הסכתים בחינוך: הקניית ידע חדש או יישום של נושא לימודי תוך טיפוח שלל מיומנויות | הילי זוורו

לקריאה נוספת בבלוג של הילי, לחצו >>

מלמדים נושא חדש? שוב הולכים להרצות בפני התלמידים על חומר שלימדתם עשרות פעמים? הפעם עצרו וחשבו: איך אני יכולה להעביר את אותו החומר אבל בצורה אחרת?

הקנייה לא חייבת להיות הרצאתית, מורים רבים משתמשים בסרטונים לימודיים שיש ברשת או מכינים סרטונים בעצמם ומצגת על מנת ללמד נושא חדש. באותה מידה אפשר להשתמש בפודקאסטים (הסכתים). פודקאסט הוא שידור קולי העובד על הקנייה סיפורית דרך הערוץ השמיעתי. ההאזנה מחדדת את היכולת לדמיין את הנשמע – מיומנות שימושית גם להבנת הנקרא, ובכך עוזרת לתלמיד לטפח את שתי המיומנויות החשובות הללו.

הסכתים הם דרך מעניינת ללמד גם בכיתה וגם מרחוק. חשבו על זה: אין מצגת להביט בה, ומורה להסתכל עליה: אפשר להאזין לפודקאסטים תוך כדי צביעה, ציור, התעמלות או רגיעה במיטה. אם התלמידים מקבלים משימה לסופ"ש, הם יכולים להקשיב לפודקאסטים תוך כדי נסיעה עם המשפחה, הליכה, ריצה ואפילו לפני השינה.

איך מוודאים שההאזנה של התלמידים יעילה ומלמדת? רצוי לתת שאלות מראש המעודדות האזנה פעילה ומכוונת. האזנה פעילה עובדת על מיומנויות של הבנת הנשמע ביחד עם צבירת ידע חדש. את השאלות להאזנה ניתן לתת מראש בדף עבודה/כתיבה בתוך מארגן גרפי (שרטוט או דיאגרמה שאפשר לכתוב בתוכה). לחלופין, ניתן לתת פעילות של יצירת מפת חשיבה הממפה את המושגים מההסכת.
אם הפעילות מקוונת אפשר להכין מצגת שיתופית, לוח להוספת תובנות או חידון דיגיטלי. את ההסכת ניתן להטמיע בשלל פלטפורמות וכך לקשר אותו לפעילות המתוקשבת.

ומה עושים אחר כך?
לאחר ההאזנה, חוזרים למליאה בכיתה ומקיימים דיון והעמקה בנושא. תגלו שהתלמידים לא רק ישמחו לספר לכם מה הם למדו מההסכת, אלא גם ישמחו לספר לכם על הבדיחות שהיו בפודקאסט, קטעים מצחיקים בראיונות או שירים שהתנגנו תוך כדי השידור ו"נתקעו להם בראש". ככל שתיתנו לתלמידים להתבטא ולדבר יותר על חווית ההאזנה, כך תעודדו אותם להכנס לעולם ההסכתים, להוריד את האפליקציות המתאימות ולהמשיך להאזין בזמנם הפנוי כדרך חיים ממש.

הסכתים כסיכום תהליך למידה
דרך נוספת להמשך התהליך היצירתי היא פעילות של יצירת הסכת מקורי ע"י התלמידים.
בין אם מדובר בהסכת בו הם מציגים נושאים שלמדו עליהם, תובנות מהשיעור, ניתוח מקרים או ריאיונות עם אנשי מקצוע מתחומים שונים, עצם ההפקה מטפחת בקרב התלמידים חשיבה ביקורתית, יצירתיות ושלל מיומנויות שפתיות וארגוניות.

אחד האתרים המומלצים לעריכת פודקאסט הוא Anchor, דרכו ניתן להקליט את המלל ולהוסיף מנגינות, מוזיקת רקע, מעברים, פתיחים ועוד עם צלילים הזמינים באתר – והכל בחינם ללא עלות. האתר זמין גם כאפליקציה לניידים ואין צורך במכשור מיוחד כדי להקליט בו, כך שכל אחד יכול!
האתר מאפשר, אם ירצו, גם להפיץ את ההסכת המקורי שלהם בכל אפליקציות ההסכתים הקיימות, דבר אשר מעצים כשלעצמו ומגביר את תחושת המסוגלות של התלמיד.

לסיכום, הסכתים יכולים לסייע בהקנייה של נושא חדש באופן מסקרן, מעניין ושונה ולטפח לא רק מיומנויות של הבנת הנשמע אלא גם הבנת הנקרא. יצירה של פודקאסטים מקוריים יכולה לעזור לתלמידים להעמיק בנושאים שונים, לפתח מיומנויות שפתיות וארגוניות ולייצר תוצר מקצועי ומיוחד שהם יכולים להפיץ ולהתגאות בו.

אז לפני שאתם עוברים ללמד את הנושא הבא, בדקו האם קיים פודקאסט שיכול לעזור לכם! תוכלו להיעזר באתר האינטרנט "פודקאסטים" בקישור הבא >> ולהיכנס לקטגוריית הילדים. מומלצים במיוחד פודקאסט "היסטוריה לילדים" של יובל מלחי ופודקאסט "אבא למה?" של אורן פרבר, שניהם בשיתוף עם כאן תאגיד השידור.

המשיכו לעקוב ולשתף בדברים שאתם עושים בכיתה גם בבלוג זינוק לחינוך וגם בקבוצת הפייסבוק.

שלכן ושלכם,
הילי זוורו

"אני יובל מלחי, יוצר פודקאסטים מזה 13 שנים. כיום אני יוצר פודקאסטים רבים לילדים. פרק פודקאסט מאפשר לילדים לעשות שימוש בדמיון בזמן שהם לומדים משהו חדש. השימוש בדמיון כמו גם הפעלה של הרגש מאפשרים לילדים לקלוט את החומר ולזכור אותו לזמן רב. ישנם מורים שכותבים שאלות לפרקי הפודקאסט כך שהתלמיד נמצא בהאזנה אקטיבית. אני גם ממליץ לעשות שימוש במנדלות או בהליכה בזמן שילדים שומעים פרק, מאוד קשה לשבת ולהאזין בלי לעשות משהו נוסף. דבר נוסף שניתן לעשות הוא לאפשר לתלמידים להגיש עבודות אודיו שהם יצרו: באחת הסדנאות שלי הילדים עשו פרק על אנה פרנק, הוסיפו נביחות כלבים, צעידות חיילים והפכו אותו למשהו יצירתי הרבה יותר מאשר עבודה כתובה. מקווה שתתמכרו!"

פודקאסט ככלי חינוכי | ניב מורגנשטרן, מנהל תכנית ליווי מנהלים במרכז פואנטה במנהל חינוך ירושלים
ניב

פודקאסטים הם תופעה שחודרת לחיינו עוד ועוד, כאשר היום כמעט על כל נושא בעולם יש פודקאסט. אז איך משתמשים בהם ככלי חינוכי? הנה כמה המלצות:

1. עבדו עם פודקאסטים קיימים. יש פודקאסטים כמעט על כל נושא, היעזרו בהם כמקורות מידע עבור התלמידים שלכם.
2. צרו פודקאסטים לתלמידים שלכם. השתמשו בפודקאסט ככלי עזר ל"כיתה הפוכה" או אפשרות להקניית חומר לימודי בעבודה עצמית.
3. השתמשו בפודקאסטים ככלי למשימות לימודיות. תנו לתלמידות/ים ליצור פודאקסט ככלי להערכה של תהליכי למידה או כחלק מתהליך חקר (טיפ של אלופים: הגבילו את משך הזמן של הפודקאסט, שלא תצטרכו להאזין ל-20 פודקאסטים של שעה).
4. השתמשו בפודקאסטים עבור הפיתוח המקצועי שלכם (למשל: פודקאסט פרסונה על בתי הספר של העתיד).

כדי לצאת מחוץ לקופסה, חשבו האם אתם יכולים ליצור פודקאסט לתלמידים שלכם שמזמין אותם גם להאזין אבל גם לזוז ולעשות פעילות גופנית? האם אתם יכולים ליצור פודקאסט שיזמן דיון ושיחה קבוצתית ולא רק האזנה אישית? פודקאסטים הם כלי נפלא ופשוט לפיתוח מיומנויות בקרב תלמידים: חקר הנושא הנלמד, אמפתיה כלפי המאזינים והמרואיינים, תקשורת ועבודת צוות. זו הזדמנות לגוון בדרכי ההוראה שלנו ולאפשר ערוץ למידה נוסף.

רוצים ללמוד קצת יותר על פודקאסטים ככלי חינוכי? היכנסו להדרכה הקצרה הבאה.
*הכותב הוא יוצר הפודקאסט "פרסונה – האנשים מאחורי החינוך". את פרקי הפודקאסט אתם מוזמנים לחפש בספוטיפיי, אפליקציות הפודקאסטים או בקישור הבא >>

פודקאסטים על סדר היום הכיתתי | גבי ארד להב

"עולם הפודקאסטים נמצא שם עבורנו – עשיר ומלא בתוכן מרתק, שבנוי בדיוק לשיעורים יצירתיים וייחודיים. בהכוונה נכונה נוכל לרתום תלמידים ללמידה מעט אחרת ומשמעותית לא פחות. הקשבה לסיפורים מרתקים על אנשים ומיזמים, האזנה להמלצות מומחים וחשיפה לעולמות תוכן מגוונים."

למאמריה המלאים של גבי ארד להב בנושאי פודקאסטים ככלי חינוכי, לחצו על הקישורים הבאים:

על שילוב פודקאסטים בכיתה: לקריאה לחצו >>

למה מורים צריכים לשמוע פודקאסטים? לקריאת המאמר >>

רוצים לשמוע עוד? כנסו לקבוצת הפייסבוק "פודקאסט על סדר היום" או לקבוצת הווטסאפ המקבילה!

כותרת 7
סמינר למידת יער בחוות דעת | מפגש מישחוק ליסודי בסטודיו של ביתא | רוצים לעבוד בביתא מחנכים? בואו!

הצטרפו אלינו ביום שני הקרוב 26.4 למפגש "הסטודיו של ביתא" עם נטעלי קרפל, אמא ל-3, מחנכת ביסודי, כותבת ויוצרת תוכן בנושאי למידה יצירתית ומישחוק. במפגש נכיר כלים מעולם המשחקים כמו חידונים, סרטונים והגרלות, ונדבר על שילובם בחיי היום יום בכיתה.

רוצים להצטרף? הכנסו לקישור הבא ומלאו את פרטיכם בטופס >>

ביתא מחנכים מחפשים רכז/ת פדגוגי/ת! חושבים שאתם מתאימים לתפקיד? נשמח לשמוע מכם. לכל הפרטים ואופן הגשת קורות החיים, הכנסו למסמך הבא >>

כותרת 3
בית הספר בויאר מדברים על מרחבי למידה - והפעם בצורת פודקאסט!

אם כבר פודקאסטים חינוכיים,  אי אפשר שלא להזכיר את פודקאסט "שומעים חינוך", שהופק בשיתוף הגיע זמן חינוך וקרן טראמפ וביתא מחנכים. לפינת הזרקור על חינוך ירושלמי, הבאנו לכם את אחד הפרקים המצוינים שלנו, בו התארח חגי לביא מבית הספר בויאר כדי לדבר על מרחבי למידה.

הפרק הרביעי של הפודקאסט החינוכי "שומעים חינוך" מוקדש לאופן בו בנייה ותכנון המרחב יכולים לשפר את חווית הלמידה. בפודקאסט התארחו חגי לביא – מורה להיסטוריה ואזרחות, מחנך, רכז שכבה וסגן מנהלת בבית הספר בויאר בירושלים, ועם רמי חביב – מורה לעיצוב ויזמות, מעצב שמתמחה בעיצוב מרחבי למידה.

לכל שאר הפרקים באתר הגיע זמן חינוך, לחצו כאן

פודקאסט על מורות שמתשמשות בפודקאסט ככלי חינוכי - כזה עוד לא היה לנו!

נשות החינוך השבועיות שלנו הן מירי עטר מבית ספר עופרים והדסה שורבה ממכללת אורט גבעת רם, שהשתמשו בכלי של פודקאסטים בצורה נפלאה עם תלמידיהן בפרויקטים מעוררי השראה. לא יכולנו שלא להשמיע לכם את הסיפור שלהן… בפודקאסט!

בפרק חגיגי זה, הדסה ומירי הגיעו במיוחד כדי לשתף אותנו מהי ההשפעה של פודקאסטים על התלמידים ולתת לכם את כל הטיפים כדי שתוכלו לעשות את אותו הדבר בכיתה שלכם.

אם תרצו ליצור פעילות בנושא פודקאסטים בכיתה שלכם, דף הנחיות באדיבות הדסה שורבה נמצא בקישור הבא >>
ליצירת קשר עם הדסה, כתבו למייל Hadasash@gram.ort.org.il

 *הפודקאסט בהפקת ועריכת סיון רז, רכזת הניו-מדיה בביתא מחנכים.

הפינה הדיגיטלית (1)
Audacity - לערוך כמו מקצוענים

אודאסיטי (Audacity) היא תוכנה פופולרית מאוד לעריכת אודיו, בעיקר בשל היותה חינמית ונגישה עם אפשרויות רבות למציאת עדכונים ושיפורים ברשת. חלק גדול מממשק התוכנה גם ניתן לתרגום לעברית. האינטרנט מלא במדריכים להפעלת פונקציות שונות בתוכנה, אבל חשבנו שנכתוב לכם גם אחד משלנו!

רוצים שההקלטה שלכם תישמע נקייה וצלולה? פתחו את הקובץ באודאסיטי ועקבו אחרי השלבים הבאים:

  1. בחרו כמה שניות מההקלטה שבהן יש שקט ואף אחד לא מדבר. לכו ל"אפקטים -> הפחתת רעש" וסמנו לתוכנה שעליה לקבל את פרופיל הרעש.
  2. לאחר מכן, בחרו את כל ההקלטה, חזרו ל"אפקטים -> הפחתת רעש", ובחרו ערך dB. אם יש מעט רעשי רקע: 14-16 יספיק בהחלט, לרעשי רקע רבים נסו 22-24. לחצו "אישור".
  3. בחרו את כל ההקלטה. כנסו ל"אפקטים -> נרמל". כוונו את ערך ה-dB למינוס 1.0, לחצו אישור.
  4. אם צריך, ניתן להפחית רעשים בשנית, כאשר בפעם השנייה התוכנה לא צריכה לקבל את פרופיל הרעש.
  5. במידה ויש הפרשים גדולים בין לחישות וצעקות בהקלטה, נסו את "אפקטים -> דחיסה (Compressor)" ואשרו את הגדרות ברירת המחדל.

1. הקרן לעידוד יוזמות חינוכיות באתגר Zoom Out, הקורא לצוותים חינוכיים להציע פתרונות עבור התלמידים המתקשים לחזור לשגרה. לפרטים >>

2. עמותת קדמה לשוויון בחינוך מציעה מערך שיעור על המדענית מארי קירי, לכבוד היום הבינלאומי לבנות במקצועות טכנולוגיות המידע. למערך >>

3. בשבוע הבא יתקיים ל"ג בעומר. כבכל שנה, חשוב שנהיה מודעים לסכנות הסביבתיות שבקיום מדורה >> רוצים לעשות את זה אחרת? כנסו לסרטון >>

4. יחידת סביבות הענן לחינוך מזמינה אתכם לפעילות חווייתית בנושא זהירות ובטיחות באש! לפרטים נוספים >>

כל מה שצריך לדעת על חינוך חוץ ירושלמי | אסנת בבלי, מובילת תחום הקיימות במנח"י