פתיחת שנה

'איך עוד שנה כאן נפתחת…'
מתרגשים לפתוח שנת פעילות נוספת, שונה ומאתגרת ככל שתהיה: מינהל חינוך ירושלים נערך לכל מה שהיא תביא, ברוח של התחדשות, חדשנות ושינויים טובים.

השבוע בניוזלטר: אז כמה חדשנית השנה הזו הולכת להיות?

אביב קינן בברכות לשנה חדשה  | משרד החינוך ויחידת החדשנות של מנח"י עם מטרות ויעדים חדשים  | בתי הספר בתוכנית "מגדלור" מציגים מודלים חדשניים  | קרן סאייג מתחדשת עם הקמת בית הספר החדש בארנונה | ובפינה הדיגיטלית: אתר המורים החדש של מנח"י

סופשבוע נעים ושבת שלום ממינהל חינוך ירושלים!

למידה חוץ כיתתית
מיכל צור | מנהלת תחום רישות וקהילות, מינהל חינוך ירושלים
איזה כיף לחזור.
גם השנה האחד בספטמבר מביא איתו חוסר וודאות, סימני שאלה רבים וחששות. למרות הכל, חזרנו לבתי הספר. למפגש וללמידה. ועצם החזרה היא מתנה.
 
השבוע, בין עשרות הודעות הוואטסאפים שהועברו בקבוצות השונות על הבדיקות הסרולוגיות, מפגש עם הגננת ואיחולים לשנה החדשה, הועברה אלי תמונה עם כיתוב: "תשפ"ב: תהא שנת פרטים בהמשך."
צחקתי לרגע וחשבתי- עם כל הציניות, זה בעצם איחול בפני עצמו. אם כל שנה אנחנו מאחלים שנה של הצלחה, אושר, סקרנות וגדילה, השנה אנחנו מאחלים להיות מסוגלים להשתנות עם השינוי, לא לכעוס על מי שהזיז את הגבינה שלי, אלא לצעוד כל הזמן קדימה, ולחפש, ולמצוא.
 
טוב לחזור, להתחיל, להמשיך. כל אחד במקומו. גם השנה, תלמידי כיתה א' נרגשים צעדו עם ילקוטים חדשים על גבם, בריח של התחלה. מורים צעירים תפסו את מקומם בקדמת הכיתה, מצפים לאתגר ולסיפוק שעוד נכונו להם. מנהלות אמיצות פתחו בתי ספר חדשים וזקפו את גבן אל מול חדר מורים שנושא אליהם עיניים מלאות תקווה.
ויש למה לקוות, לצפות ולייחל. שנה חדשה מביאה איתה הזדמנויות, התחדשות, תעוזה ותפילה.
 
לפני כחודש שרת החינוך שאשא ביטון פרסמה מסמך עקרונות שמטרתו להכתיב דרך חדשה במערכת החינוך. במקביל מינהל חינוך ירושלים הוציא את תפיסת הפיתוח הפדגוגי של מנח"י, שניהם מובאים כאן לפניכם, ולצידם – הצצה לבתי הספר הירושלמים המגדלורים שלנו, שהמודלים החינוכיים והפרקטיקות הפדגוגיות שלהם מבוססים על שפה של חדשנות שהם דוברים כבר מזמן.
בניוזלטר זה, שפותח עונה חדשה של ניוזלטרים לשנה זו, אנו מזמינים אתכם להתחיל שנה חדשה עם הסתכלות קדימה, בהזמנה להתחדשות ולחדשנות, להתחלה ולתנועה.

אז, כמה חדשנית השנה שלכם הולכת להיות?
 
שתהיה שנה ממש טובה. של בריאות, ושגרה.
מיכל

רוצים לומר לנו משהו? כאן מגיבים לנו:

פותחים שנה | אביב קינן, ראש מנח"י
אביב קינן

השנה הזו חגיגית לי במיוחד. פתיחת שנה שישית ואחרונה בירושלים.

אין כמו פתיחת שנה בירושלים: מסועפת ומורכבת, מתחדשת ומרגשת. 

איפה בשנה אחת מוסרים 300 כיתות לימוד חדשות, פותחים עשרה בתי ספר חדשים, ועוד 2 מרכזי חדשנות, ועוד ועוד ועוד.

מאחל לכם שנה טובה, שנה של של פריצה, שנה של שוויון הזדמנויות וקרבה אנושית.

מבקש להודות לראש העיר משה ליאון (האחד והיחיד), לחגית משה (החברה והשותפה), לאיציק לארי (המנהיג ביד רמה), לכל עובדי מנהל החינוך המופלאים על פתיחת שנה מאומצת, מושקעת ומחממת לב.

תודה לכם מנהלי ומנהלות בתי הספר וגני הילדים, וכל צוותי החינוך והמנהלה על הגמישות והיצירתיות במציאות מורכבת להמשיך ולהוביל את מערכת החינוך הטובה בישראל.

את רוב שהיה לי להגיד, מעבר לזה, על החינוך הירושלמי והמופלא וקצת על ניהול וחינוך, אמרתי בכתבה המצורפת >>

שנה טובה, 

אביב קינן, ראש מנהל חינוך ירושלים.

כותרת 7

מרכזי החדשנות של מנח"י פותחים שנה חדשה

פתיחת שנה - אינפוגרפיקה

מה זה כל הטוב הזה?! אלו כל בתי הספר, המנהלות, המורים והמפגשים במסגרת תוכניות החדשנות של מינהל חינוך ירושלים. הכנסו כדי לקרוא את פירוט התוכניות המלא >>

כמה חדשנית השנה שלכם הולכת להיות? ממש ככה!
תכננו לכם שנת פעילות עשירה והשראתית. ובנוסף, יש לנו מתנה בשבילכם! 
(וכבר אפשר להרשם למפגש המורים החדשים ממש כאן>>)

אם אתם נהנים לצרוך את התוכן שלנו, תוכלו להיות מתוגמלים על זה! לראשונה – השתלמות שכולה מבוססת בחירה על אירועי ההשראה שלנו!

איך זה עובד?

משתתפים לאורך השנה באירועי הקהילה של ביתא מחנכים: בסיורים ברחבי הארץ, מפגשי העשרה והשראה בסטודיו של ביתא, עבודה עצמאית או צוותית במרחב העבודה שלנו, הרצאות במסגרת מורים על הבר ועוד, מנקבים בכרטיסית הסטודיו וצוברים שעות לגמול במסגרת "השתלמות חדרי המורים בסטודיו של ביתא".

כל הפרטים, בקרוב…

כבר סקרנים? מוזמנים לכתוב למיכל למידע נוסף: michal@btm.org.il

ועוד על מה שקורה במנח"י >>
  • נותרו מקומות אחרונים בהשתלמות למורי על-יסודי בנושא "משבר האקלים"! לפרטים והרשמה >>
  • נוער ירושלמי – רוצים להשפיע על משבר האקלים? להרשמה לתכנית חדשה / לתיאום הגעה של בני נוער לביה"ס שיספרו על התכנית כתבו מייל לדנה: dana_kai@jerusalem.muni.il
  • סיירת ההליכה הירושלמית לכיתות ה'-ו' יוצאת לדרך! לפרטים >>
  • קבוצת נערים – יזמים צעירים ירושלמים נפגשו השבוע עם ראש העיר כדי להציג לו את המיזם Smart Green שזכה במקום ראשון בתחרות אקוטק הארצי. צפו בתמונות >>
  • סיכום זירות קיץ של החטיבה לקידום נוער וצעירים. צפו בשפע הפעילויות שהתקיימו בלילות על מנת לתת מענה לחוסר המסגרות והשיעמום של הנוער. צפו בסרטון >>
משרד החינוך ומינהל חינוך ירושלים עם הכלים לשנה חדשנית יותר:

משרד החינוך בראשות שרת החינוך יפעת שאשא ביטון, יצא עם מסמך "אבני דרך" לקראת שנת הלימודים תשפ"ב. המסמך כולל מטרות ויעדים חדשים לשנת הלימודים הקרובה. המטרות והיעדים החדשים עוצבו ברוח למידה משמעותית ורלוונטית למאה ה-21, והם מתייחסים לאתגרים שאפיינו את מערכת החינוך בתקופת הקורונה וממשיכים להיות רלוונטיים בתקופה של מציאות דינמית ומשתנה שבה אנו חיים.

קראו עוד במסמך המלא >>

במקביל, תהליך השינוי הפדגוגי שמובל על ידי יחידות החדשנות בשנים האחרונות ממשיך, וכחלק מתהליך ההחלטה האמיצה מנח"י הציב כמטרה ראשונה במעלה להוביל לשינוי עמוק בתהליכי הלמידה, ההוראה וההערכה בבתי הספר בירושלים, באופן שיהפוך את החוויה החינוכית לרלוונטית ומותאמת לעולם של ימינו וייתן לתלמידים חוויה חינוכית מעוררת ומפתחת. 
התפיסה הפדגוגית אותה רוצה מנח"י להטמיע נקראת: למידה מבוזרתלנוחיותכם, נכתבה תפיסת השינוי בצורה בהירה, עם הסברים מפורטים, הדגמות ופרקטיקות, והכלים מוצגים כאן בכדי לסייע לבתי הספר לעלות שלב.

המסמכים המלאים מופיעים בתיקיה שיתופית לשימושכם.

לטעימות מתפיסת השינוי מוזמנים להציץ כאן: 
כותרת 3
זרקור על מגדלור | בתי ספר ירושלמיים מציגים מודלים ייחודיים

משרד החינוך הגדיר מטרות חדשות לשנה הבאה, אבל בתי הספר הירושלמיים כבר עושים את זה מזמן. 

במשך שנתיים בתי הספר בתכנית "מגדלור" ישבו ופיתחו מודלים פדגוגיים ייחודיים על מנת להתאים את בתי הספר למציאות המשתנה בה אנו חיים.

צפו איך אורט פלך מקדמים למידה עצמאית סביב נושאים באמצעות "מעורב ירושלמי" תכנית אינטרדיסציפלינרית ייחודית שפיתחו. איך באורט בית הערבה מכינים את התלמידים ליום שאחרי בית הספר, באמצעות מעטפת רחבה שכוללת תוכניות אישיות וכיתתיות, פגישות ייעודיות, שיעורי חינוך והתנסויות מעשיות. כיצד בבית ספר אלבאסמה משלבים את קהילת השכונה בתוך בית הספר כדי לסייע לתלמידי חינוך המיוחד להשתלב בקהילה. בכרייה ב' התאימו את מערכת בית הספר כך שהלמידה תהיה דיפרנציאלית ומותאמת לכל תלמיד ותלמיד. מנשה אלישר מקדמים למידה מבוססת פרויקטים, למידה חוויתית ומטמיעים את שפת הימה"ג (מיומנויות, ידע, הרגלים וגישה) כדי להפוך את בית הספר למקום יותר שמח. צפו ביפה נוף, בית ספר משלב המפתח קהילה יוזמת של תלמידים שמטרתה לפתח אצל התלמידים מסוגלות ותחושת ערך. איך צביה יצירתית יצרו מרחב בחירה רב תחומי של אומנות ויצירה כדי לטפח בנות שהן גם מאד מחוברות לעצמן וגם משפיעות החוצה על התרבות והחברה. בבית ספר אמית טכנולוגי מלמדים את התלמידים להיות "ווינרים" ולהגשים את החלומות שלהם באמצעות שיטה של מנהיגות מעצבת. בבית ספר סילוואן יצרו סביבות למידה חדשניות המאפשרות למידה עצמאית ושפה ערכית וחברתית משותפת למורים ולתלמידים. 

האם אחד מבתי הספר סיקרן אתכם ואתם מעוניינים לשמוע וללמוד עוד? כתבו לנו, ונחבר ביניכם לבין בית הספר! tal@btm.org.il

אשת
קרן סאייג | מנהלת בית ספר ממ"ד ארנונה

שמי קרן סאייג, נשואה, אמא לחמישה ילדים מקסימים בהם בן חייל בגולני ובת מורה חיילת. בעברי הרחוק מדריכת טיולים ומזה 20 שנה עוסקת בחינוך. בכל שנותיי בבית הספר הרא"ל בשכונת רמות, מילאתי תפקידים מגוונים: חינוך כיתה, תפקידי ריכוז שונים, ובשמונה השנים האחרונות הייתי גם סגנית מנהל. השנה עשיתי שינוי והחלטתי להקים ולנהל בית ספר חדש בשכונת ארנונה. בית הספר הוא בית ספר צומח והשנה נפתחו בו שתי כיתות א'.

בשנתיים האחרונות עברנו שינויים רבים עקב מגפת הקורונה. בתוך הטירוף של עבודת הסגנית בתקופה כל כך מאתגרת עצרתי מידי פעם לחשוב והתחלתי לחשב מסלול מחדש. ביררתי עם עצמי ועם הקרובים לי נקודות שונות שהובילו אותי בסופו של דבר לפתוח את ספר המכרזים. הרעיון של הקמת בית ספר חדש קסם לי ועורר בי התרגשות עצומה, הרגשתי שיועד לי מקום מיוחד בו אוכל להגשים את חלומותיי.

בממ"ד ארנונה פגשתי קבוצת נשים קסומה וחדורת אמונה, משפחות שרואות בחינוך ערך עליון ופעלו ללא לאות להקמת בית חינוך חדש בשכונה שלהם. זאת, מתוך ההכרה בצורך המשמעותי של שכונת ארנונה, כשכונה מתפתחת, בהקמת בית חינוך עבור ילדי השכונה. בית החינוך הינו הלב הפועם של הקהילה, לב של שכונה מתחדשת עם משפחות צעירות החיות בהרמוניה נפלאה לצד משפחות וותיקות. 

בית החינוך יפעל למיצוי הפוטנציאל הטמון בכל ילד על ידי גילוי החוזקות שבו והעצמתו מהמקומות בהם הוא מרגיש מצליח ובטוח. בנוסף יתקיימו פעילויות רבות לחיזוק החוסן של הילדים. בין הפעילויות המתוכננות: שיח רגשי בו נפתח את הבוקר, "ילד השבוע", מפגשים קבועים עם המנהלת "תה ועוגיות" ועוד. 

אנו מאמינים בלמידה מתוך עמ"ל – עשייה מקדמת למידה. מרחבי בית החינוך יאפשרו למידה בקבוצות קטנות, למידה המאפשרת חקר, התנסות במיומנויות שונות החשובות להתפתחותו המיטבית של הילד. במערכת השעות ישולבו שעות חלו"ם – חוקרים, לומדים ומשתפים. בשעות אלו תהיה למידה במרחבים סביב נושאים שונים אשר בסופו של תהליך התלמידים יצרו תוצר קבוצתי.

בבית החינוך נשלב פעילויות של למידה "דרך הרגליים" בסביבת השכונה. בשכונתנו מצויים בית אליעזר בן יהודה, בית ש"י עגנון, תל ארכיאולוגי, אמת מים קדומה, רחובות הנושאים שמות דרכם אפשר ללמוד על דמויות שונות ותקופות שונות בהיסטוריה של העם היהודי. היציאה משערי בית החינוך מאפשרת עושר של למידה, פותחת את הלב, תורמת מאוד לגיבוש הקבוצה ומעודדת מאוד יצירתיות. יחד עם מלווי מנח"י מטעם תוכנית למידה חוץ כיתתית ומדריכי "יד בן צבי" אנו עמלים על בניית תוכנית מותאמת לקהילת בית החינוך.

הצטרפתי למסע יחד עם קהילת הורים נפלאה, הצטרפה אלינו היועצת המקסימה נעמה קרמר והמחנכת המסורה נוי טמיר. מאחלת לכולנו שנצליח לאסוף הצלחות לאורכו של המסע ומהמשברים נצמח גבוה יותר. 

שנה טובה ובריאה.

הפינה הדיגיטלית (1)
בואו להיות אריות בכיתה! 
 
 הכירו את אריה, האריה הירושלמי שלכם, שינחה אתכם בדרך להיות אריות פדגוגיים בכיתה.
היכנסו לאתר המורים החדש של מנח"י, שם מחכים לכם רעיונות ופרקטיקות ללמידה היברידית ולמידה חוץ כיתתית.
לא סגורים איך לשלב את הטכנולוגיה בכיתה? תוכלו להצטרף לתוכניות ייחודיות לשילוב התקשוב בתהליכי למידה מגוונים.
כותרת 6
הבית הפתוח וחוש"ן גאות להזמינכםן לאירוע בנושא זהות מינית ומגדרית בגילאי בית הספר. הצטרפו למפגש על מנת לשמוע על עולמםן של בני ובנות הנוער ועל הנקודות בהם אנו כאנשי ונשות חינוך יכולות להשפיע לטובה. האירוע יתקיים ב13/9/21 באופן מקוון החל משעה 21:00. לפרטים נוספים >>

רוצים לומר לנו משהו? כאן מגיבים לנו: