פעם כשדיברו על חינוך, חשבו על בית ספר. היום כבר יודעים שחינוך נמצא בכל מקום והחינוך הבלתי פורמלי הוא דוגמה מצויינת לכך: מרחב עבור התלמידים שלנו להתנסות במיומנויות של עצמאות, מנהיגות, עבודה בצוות, פתרון בעיות וחופש הבחירה. כל מה שאנחנו חולמים שיקרה בכיתה קורה שם, ולא בכדי בתקופת הקורונה שני העולמות הללו התחברו.

אז איך מכניסים את החינוך הבלתי פורמלי לכיתה?

השבוע בניוזלטר:

ד"ר מיה ויזל עם טעימה מספרה החדש 'מהתנועה לכיתה' | הכירו את תוכנית 24/7 של מנח"י | חודש ינואר בסטודיו של ביתא | הקוד הפתוח של אמית טכנולוגי ממלכתי | אשת השבוע שלנו היא הדסה שורבה | ובפינה הדיגיטלית: ממשיכים לשדרג את הזום!

סופשבוע נעים, שבת שלום ושנה אזרחית טובה מביתא מחנכים!

#חדשנות_שצומחת_מהשטח

סימני שאלה בחינוך והתשובות של החינוך הבלתי פורמלי | ד"ר מיה ויזל, האקרית חינוכית

זו תקופה של סימני שאלה.
בארץ, כמו בכל העולם, עולים סימני שאלה רבים לגבי הכיוונים העתידיים של מערכות החינוך הפורמליות, סימני שאלה הנוגעים לתמונת העתיד של בתי ספר כמו גם של ההשכלה הגבוהה ומערכות למידה אחרות. סימני השאלה הללו קשורים לתהליכי הוראה ולמידה, קשורים לסוגיות של סדירויות והערכה, של תוכניות לימודים ומיומנויות ושל הגדרות תפקיד. ובקיצור- עידן של הרבה יותר שאלות מאשר תשובות.
סימני שאלה שיש בהם גם הזדמנות גדולה.

לחלק מן השאלות אין צורך לגבש ולהמציא מענה חדש. התשובות נמצאות בפרקטיקות מוכרות של הפדגוגיה הבלתי פורמלית, כאלו שניתן למצוא בעיקר בתנועות הנוער.
את רוב העקרונות האלה ניתן לאמץ בלי לערוך שינויים מרחיקי לכת וללא השקעת תקציבי ענק. הנה כמה תובנות שעלו במחקר בשם ״קשר כפול- מהתנועה לכיתה״ אשר נוהל על ידי הצוות הדידקטי ויצא לאור בהוצאת מועצת תנועות הנוער. במסגרת המחקר רואיינו מורות ומורים, מנהלות ומנהלי בתי ספר אשר נכנסו אל המערכת הפורמלית אחרי ניסיון מקצועי משמעותי בתנועות הנוער ומשמשים כ״נשאים״ (מילה שלילית בהקשר חיובי) של הפדגוגיה הבלתי פורמלית אל בתי הספר.

המורים אשר לקחו חלק במחקר הציגו מסלולי עשייה מגוונים באשר לאופנים בהם הפכו את ההוראה שלהם לבלתי-פורמלית באופייה, כל מורה והנטייה האישית שלו או שלה. כך למשל חלק מהמורים עשו שימוש נרחב במשחקים בהוראה שלהם, בעוד חלקם נטו לקשר את תכני הלימוד לעידוד מעורבות חברתית. בין האפשרויות שאינן דורשות שינוי משמעותי ניתן לציין את העברת האחריות ללומדים, לתת להם לבחור מה לומדים, כיצד לומדים או כיצד תהיה בנויה ההערכה. עוד ניתן לקשור את תוכנית הלימודים לאקטואליה ולסביבה הקרובה של התלמידים, לשלב משחקים מסוגים שונים ובעיקר לגוון, לנסות ולהתגמש.
בממד של הקשר האישי והדיאלוג, מורים ומורות יכולים להבנות סדירויות המאפשרות יחס אישי. לדוגמה – עבודה עצמאית של הכיתה ושיחות אישיות במקביל, או מציאת פלטפורמות לשיח רציף ופרטני. המלצה נוספת שעלתה באופן בולט במחקר הייתה לעסוק בתהליך, בהתרחשויות חברתיות בקבוצה ולא רק בתוכן הלימודי. המלצה זו כוללת התייחסות גם מצד מורים ומורות מקצועיים לנושאים חברתיים ורגשיים מתוך הבנה שמערכות יחסים הן מפתח ללמידה.

ישנם עוד תחומים רבים בהם אפשר לאמץ ולשלב פרקטיקות של חינוך בלתי פורמלי במערכות פורמליות. זה קורה בבתי ספר רבים אשר חרטו על דגלם את דגל הבלתי פורמליות ומתרחש בבתי ספר אחרים אשר גיבשו את דרכם הייחודית המבוססת על חלק מן המאפיינים הללו.

עלינו, נשות ואנשי החינוך להמשיך להעלות סימני שאלה ולהמשיך ולחפש את המענה הנכון. יש לנו את הזכות וההזדמנות לפעול בשדה חינוכי בתקופה שנדרשים בה סימני שאלה, גיבוש תשובות רלוונטיות אשר יובילו אותנו ל…סימני שאלה חדשים.

להורדת הספר לחצו >>

תכנית 24/7 הופכת את זירת התעסוקה להזדמנות חינוכית עבור בני נוער

פרויקט 24/7 הוא פרויקט המבקש להפוך את זירת התעסוקה להזדמנות חינוכית עבור נערים ונערות, באמצעות יצירת מרחב חינוכי בו זירות התעסוקה הן חלק ממערכת השעות של הנער/ה וייצור אפשרויות תעסוקה מוטות בהתאם לתמונת עתיד של הנער/ה, בה המעסיק הוא חלק אינטגראלי מקואליציית המחנכים.

מיזם מחנכים 24/7 קם מתוך צורך לתת מענה רחב בזירות מגוונות עבור בני הנוער –

הרעיון הוא להסיר את חומות ההפרדה המלאכותיות בין הפורמלי, הבלתי פורמלי והקהילה, וליצור רצף מענים חינוכיים מסביב לשעון.

המענה השלם מצליח לטעת בבני הנוער את תחושת האמונה העצמית והביטחון ביכולת להצליח בשוק העבודה, מה שיוצר אצלם את המוטיבציה לקחת את גורלם בידיהם ותחושת שייכות עמוקים עם ביה"ס והקהילה. התהליך הזה מוביל להתמדה בכל רצף המסגרות בהן הם לוקחים חלק. למעלה מ200 חניכים השתתפו עד כה בפעילויות של 24/7. הנערות והנערים מגיעים לכל הפעילויות לאורך כל השנה כולל לילות וחופשות, ובתהליך מהיר מאד מתגלים הכישרונות והיכולות יוצאות הדופן שלהם.

קורסים: קורסים במגוון תחומים- תכנות, שיווק דיגיטלי, בניית אתרים, גינון ואקולוגיה, שירות שיווק ומכירה, קולינריה….
הקורסים בנויים משלוש קומות: קומה א' – תהליך אישי וקבוצתי. קומה ב' – תוכן מקצועי שכולל גם התנהלות כלכלית בריאה. קומה ג' – הכנה והשמה לתעסוקה.

תעסוקה בקהילה: בפרויקט זה מועסקים כ-40 נערים בתוך הקהילה בשלושה מרכזים עיקריים: מרכז למידה בו נערים מפעילים קבוצות של ילדים, פרויקט של טיפוח פינות ירוקות בשכונה, והעסקה בסטודיו בן זכאי בתחומי שיווק דיגיטלי ועיצוב גרפי.

אירועי שיא תעסוקתיים: בפרויקט זה הנערים יוצאים מהשכונות לעבודה או התנדבות בפרויקטים שונים: טיפוח מטע עצי הזית של עין כרם, עבודה בחוות הר החיות, עבודה במסיק בקיבוץ מעברות, עבודה במטעי קיבוץ צובא.
הנערים עוברים חוויה משמעותית במפגש עם עבודה מאומצת בטבע, ועם אנשים ומקומות מעוררי השראה.

כותרת 7
הסטודיו של ביתא פותח שנה אזרחית חדשה!

הסטודיו של ביתא פותח שנה אזרחית חדשה, עם 4 סדנאות מרתקות למורים במהלך חודש ינואר!

מתבאסים שפספסתם את המפגש עם יהלי אדמתי
לחצו על הקישור לצפייה בהרצאה >>

רוצים להירשם? עקבו אחר האתר ועמוד הפייסבוק שלנו לקבלת העדכונים על הרשמה למפגש של ליאור צורף, וכתבו לmichal@btm.org.il על מנת לבדוק את האפשרות להצטרף להשתלמויות הסגורות!

כותרת 3
מענה רגשי - חברתי | הקוד הפתוח של בית הספר אמי"ת טכנולוגי

במסגרת פרויקט קוד פתוח, בתי ספר ירושלמים משתפים בפרקטיקות מנצחות לתמיכה בצוות המורים. והפעם: הקוד הפתוח של בית הספר אמי"ת טכנולוגי ירושלים.

מה היה האתגר או הצורך המרכזי של בית הספר?
חוסר פניות ללמידה בעקבות תחושת הניתוק, הבדידות ושחיקת החוסן הנפשי אצל התלמידים והצוות החינוכי.

מהו הפתרון או המודל של בית הספר להתמודדות עם האתגר?
הפתרונות של בית הספר מתמקדים בהעברת המוקד מהלמידה אל משימות המחזקות את תחושת השייכות של התלמידים והמורים לקהילה הבית ספרית.

איך הם עשו את זה?
צפו בסרטון וגלו את הקוד הפתוח המלא.

הדסה שורבה | מחנכת כיתה ט' בחט"ב אורט גבעת רם

"שמי הדסה, אני מחנכת כיתה ט' בחטיבת הביניים אורט גבעת רם בירושלים והרכזת הפדגוגית של החטיבה.

את דרכי התחלתי בתחום הספורט בתור מורה לחנ"ג ומאמנת כושר.
הקמתי נבחרות של כדורעף, התעמלות קרקע ואתלטיקה בבתי ספר ללא תנאים וללא ציוד. השתתפנו בתחרויות והגענו לשלבים מכובדים מאד.

לאחר כמה שנים עשיתי הסבה מהוראת חנ"ג לספרות ולשון. עשיתי תואר שני ביעוץ חינוכי,
ונהניתי להרחיב את גבולות ההוראה של עצמי. אני מאמינה שגם התלמידים נהנים מהגיוון שקיים בי.
בחטיבה המקסימה בה אני מלמדת יש מקום ואפשרות להגשים שאיפות ומטרות, ובעיקר יש מקום לחדשנות. 
אחד הנושאים הגדולים שהחטיבה שלנו שמה עליו דגש הוא קשר אישי עם התלמידים, דבר החסר כל כך בימים אלו! האנרגיות, השמחה, הרעש, הלמידה – הוחלפו במסך.

היה חשוב לי מאד לגייס את התלמידים לדברים שונים על מנת שימשיכו להיות אקטיביים ולו במעט גם מהבית. לתת להם אחריות וקשר.

לכן עלה בי הרצון ליצור איתם את "פרלמנט הזום" ואת יומן הקורונה."

רוצים לשמוע עוד על יומן הקורונה? לחצו על התמונה וצפו בסרטון!

הפינה הדיגיטלית (1)
חדרי תרגול בזום - הדרכה מלאה

מערכת החינוך נמצאת בסגר נוסף, ואנחנו שוב שואלים את עצמנו איך נוכל לשכלל את מיומנויות ה-zoom שלנו, ולהפיק את המיטב מהכלי שנכנס בסערה לחיינו בשנה האחרונה.

והפעם – מרכז השירות והמידע הארצי של משרד החינוך מדברים על חדרי תרגול (Breakout Rooms) בהדרכה שעושה לנו סדר בכל מה שצריך לדעת לקראת שימוש נכון ומעשיר בפונקציה.

1. תוכנית ConcepTEAM למורים המעוניינים להשתמש בטכנולוגיה על מנת להשפיע לטובה על עולם החינוך פותחת הרשמהלפרטים נוספים על התוכנית לחצו >>

2. נפתחה ההרשמה להשתלמות מרכז פסג"ה ירושלים בנושא מודל פדגוגי סוגיא ללמידה אקטיבית. להרשמה לחצו >>

3. ווב אקדמיקס מחפשים מפתח/ת למידה בעל/ת כישורי כתיבת תוכן.