הרבה נאמר על האתגרים שהביאה איתה הקורונה, ובשנה האחרונה נעשו מאמצים רבים כדי להתייחס אליהם כהזדמנות. אז מה הרוויחה מערכת החינוך מהתקופה הזו, מה מהחידושים היינו רוצים שישאר ולאיזה עתיד אנחנו הולכים?

השבוע בניוזלטר:

ד"ר איריס פינטו על מגמות חיוביות בקורונה | לאן העולם הולך? שיח פתוח עם יהלי אדמתי | עשרה בתי ספר ירושלמים מתכוננים ליום שאחרי | נבחרת סקולבס משנה את הדרך שלכם לבית הספר | למידה אפקטיבית בקורונה בחט"ב תורה ומדע | הכירו את טל גבע מאורט מינקוף | ובפינה הדיגיטלית – משדרגים לכם את הZOOM

סופשבוע נעים ושבת שלום מביתא מחנכים! 

#חדשנות_שצומחת_מהשטח

מגמות חיוביות - לחיות לצד הקורונה | ד"ר איריס פינטו

מגיפת הקורונה חידדה את העובדה שנדרש שינוי קיצוני מהיר באופן החשיבה האנושי, כדי להתאים למציאות החדשה. ייתכן שמציאות זו נכפתה על העולם, אך היא מהווה מאיץ לפריצות דרך חינוכיות ובתנאי שלא נסתפק בהישרדות גרידא. רגע זה של פגיעות יוצר הזדמנות ליצירת מערכת חינוך חדשה – מערכת "אנטי שבירה". מערכת שאינה ניתנת לשבירה, אוהבת זעזועים ושינויים שייחודה הוא ביכולתה להתמודד בהצלחה מרובה עם אי וודאות, לחץ ואקראיות הצומחת ומשגשגת כתוצאה מהשיבושים סביב.

הכירו מגמות אשר החלו לבצבץ ברמה זו או אחרת של עוצמה בתקופת הקורונה, והן בעלות פוטנציאל רב לתרום לשפר את החינוך והלמידה בטווח הבינוני והארוך, במידה ונשכיל להטמיען:

1. צמצום התנהגויות ריכוזיות וסטנדרטיזציה החוסמות אנטי שבירות – לסמן מטרות "על" בלא לחייב כיצד זה ייראה בשטח, לקדם אוטונומיה בכל הרמות ולעודד פיתוח מענים שונים ברמת בית הספר באמצעות שיח שיתופי ורחב. פיתוח מגוון פתרונות במקום חיפוש נואש אחר פתרון אחד יעיל. כולל פתרונות טכנולוגיים חלופיים ופיתוח ויישום מודלים שונים של למידה מעורבת, מנגנונים שיש להמשיך ולפתח אותם.

2. בית הספר הופך למוקד קהילתי – העצמת הקשרים בין בית-ספר לקהילה ותקשורת משופרת בין הורים וצוותי בית הספר תורמים להעלאת ההערכה ההדדית ביניהם. הורים רבים הפכו למעורבים בתהליכי ההוראה והלמידה, ומערכות בית הספר גילו במהירות שעליהן לספק להם תמיכה והדרכה על מנת שיוכלו לסייע ולתמוך הן בלמידה של ילדיהם והן בבריאותם הפיסית והנפשית.

לאן העולם הולך, וכיצד נוכל להתכונן טוב יותר לעתיד? | יהלי אדמתי

יהלי אדמתי היא חוקרת עתידים ויועצת בנושאי אסטרטגיה והיערכות לעתיד. מומחית בהכנה לתהליכי שינוי בדגש על היערכות לסביבה משתנה. יהלי פתחה את מפגש הפתיחה של תוכנית "Beta Lab". השתתפתם במפגש ואתם רוצים עוד? צפיתם עכשיו בהקלטה ורותקתם? יהלי תשמח לפגוש אתכם ולענות על כל השאלות שמעסיקות אתכם לקראת העתיד. רוצים להצטרף? הרשמו כאן לפרטים נוספים:

כותרת 7
פתחנו את תוכנית Beta Lab! | גיוס שותפים חדשים למיזם סקולבס

השקת תוכנית 'ביתא לאב – Beta Lab':

בשנה האחרונה, המושג 'בית הספר של העתיד' קיבל משמעות חדשה, וכולנו נאלצנו להסתגל במהירות למציאות המשתנה.

עשרה בתי ספר ירושלמים, ממזרח ומערב, בחינוך העל היסודי והחינוך המיוחד, החליטו שלפעם הבאה הם מגיעים מוכנים, והצטרפו למפגש הראשון של תוכנית 'Beta lab':

 תוכנית שבמסגרתה יחוו תהליך למידה משמעותי אשר בוחן את בית הספר כארגון מסתגל למציאות החדשה, השפעות הקורונה, סדירויות ארגוניות ועוד.

במפגש הראשון בחנו את התקופה בה אנו נמצאים ומאפייניה (רמז: תקופה של שינויים מהירים) ואיך מגמות שונות נראות בעתיד, שאלנו כיצד ניתן לנצל את התקופה כדי ליצור בית ספר כארגון גמיש הרלוונטי למה שקורה מסביבו, לאור המטרות שמציב לעצמו. 

בתי הספר חולקו לקפסולות למידה, בהן חלקו יחד תובנות ומחשבות במקביל להשתתפות בהרצאות וסדנאות מרתקות על מגמות עתידיות וארגון אנטי שביר.

היה שיח מרגש ומלמד, ואנחנו כבר סקרנים לקראת ההמשך!

שותפים חדשים במיזם 'סקולבס':

במסגרת המיזם, שמטרתו לשפר את חווית הנסיעה של תלמידי החינוך המיוחד בהסעות, גייסנו שותפים חדשים לדרך: בנות שירות לאומי ותלמידי תיכון במסגרת קרפול מעורבות חברתית.

בנות השירות שהצטרפו למיזם הן שותפות טבעיות, המלוות את התלמידים גם בבית הספר וגם בדרך אליו. במסגרת המיזם בנות השירות יעבירו תוכן ופעילות חברתית על ההסעה ובכך יהפכו את הנסיעה לחוויה.

הכשרה נוספת שהתקיימה השבוע היתה לבני הנוער בכיתות י׳-י״א שישמשו כמדריכי סקולבס ויעבירו תוכן בצורה חווייתית לתלמידי החינוך המיוחד על ההסעות. המתנדבים מצטרפים במסגרת המעורבות החברתית שלהם, ושמחו על ההזדמנות לקפוץ על ההסעה ולהרוויח התנדבות בדרך לבית הספר.

שמחים לצאת לדרך, ונסיעה טובה!

כותרת 3

במסגרת פרויקט קוד פתוח, בתי ספר ירושלמים משתפים בפרקטיקות מנצחות ללמידה מרחוק:
והפעם: בית הספר חט"ב תורה ומדע

מה היה האתגר או הצורך המרכזי שלכם?

שימור וטיפוח תחושת שייכות וקרבה, נראות של כל תלמיד ותלמיד, מניעת פערים לימודיים, התייחסות אישית לצרכי התלמידים.

פיתוח מיומנויות חברתיות, רגשיות ולימודיות תוך הצבת יעדים אישיים ומימושם.

מה הפתרון או המודל שלכם להתמודדות עם האתגר:

"חוליות" – קבוצות קבועות והטרוגניות של שלושה עד ארבעה תלמידים אשר מלמדים אחד את השני בחדרי זום שהינם מקום למפגש חברתי ולימודי, בזמן קבוע במערכת ("זמן חוליות") תוך התמקדות בתחומי דעת נבחרים כאשר ערך הערבות ההדדית עומד במרכז. 

המורה בתפקיד מרשת ומנחה את התלמידים בחדרי הזום בדגש על פיתוח וטיפוח של מיומנויות אישיות. התכנית מלווה באימון אישי דיגיטלי לכל תלמיד.

מה הם השלבים / הצעדים שמרכיבים את הפתרון? 

 1. מיפוי צרכים חברתיים ולימודיים ובניית קבוצות בהתאם.
 2. בחירה בתחומי דעת שמהווים אתגר לימודי לחלק מהתלמידים.
 3. מורה- מנחה להובלת התכנית.
 4. זמנים קבועים במערכת השעות השבועית- "זמן חוליות".
 5. בחירה בכלי דיגיטלי לאימון אישי. אנחנו בחרנו ב google forms ככלי בו התלמיד מציב בכל פרק זמן מוגדר יעד אישי, נשאל שאלות מנחות ועובר תהליך רפלקטיבי למימוש היעד שלו.
 6. הדרכת התלמידים במימוש יעדיהם על ידי המורה-מנחה.

מה המתכון דורש – מהם המרכיבים ההכרחיים, המשאבים הנדרשים, השותפים לדרך?

שיתוף פעולה וקשר מתמיד בין המורה מוביל התכנית, מחנך, מחנכים מקצועיים של תחומי הדעת הנבחרים, ואמונה בתהליך.

המלצות למי שמשתמש ב"קוד" שלכם – מה הטיפ הכי חשוב כדי לשכפל את ההצלחה?

אורך רוח ולזכור שהתוצאה שווה מאוד את ההשקעה!

מה הרווחתם מהפתרון?

 1. אף תלמיד לא נשאר מאחור, תחושה חזקה של התלמיד שרואים אותו ומתייחסים לצרכיו.
 2. המשך והעמקת הקשר האישי בין מורה לתלמיד. 
 3. שימור קשרים חברתיים ויצירת קשרים חדשים.
 4. מניעה של פערים לימודים ותסכול לימודי שנובע מכך.
 5. קבוצות תמיכה והשתייכות חברתית ולימודית- תחושה של יחד.

רוצים לשמוע יותר ולהתייעץ לגבי המודל? אולי להעשות משהו דומה אצלכם?
לחצו כאן 

טל גבע, מחנכת כיתה ט' | חט"ב אורט מינקוף

לפני כ-10 שנים במסגרת לימודי באקדמיה למוסיקה נכנסתי לראשונה בחיי לכיתה כמורה. החוויה הייתה מרגשת, מעצימה ומספקת. המפגש האינטימי עם התלמידים הצעירים היה כל כך משמעותי. עיניהם הבורקות, המאושרות מהצלחה והנאה נשארו איתי מאז. הרגשתי שזה המקום שלי. אורט מינקוף שהפך להיות ביתי השני, אם לא הראשון, בשנים האחרונות. מבחינתי, הכוח של מינקוף טמון בחברים היקרים בצוות המורים ובאמון המלא שתמי כספי המנהלת המופלאה נותנת בי. התנאים הנדירים הללו והחופש ללמוד ולהתנסות אפשרו לי להתפתח כמחנכת וכמורה. 

ימי הקורונה הציבו בפנינו אתגרים רבים. הריחוק הפיסי מהתלמידים ומהצוות הוא קשה ומאתגר. הלמידה המקוונת הייתה חדשה לנו והרגשנו שידינו כבולות. היום, נר ראשון של חנוכה, לאחר 5 חודשים של למידה מרחוק אני חושבת שאפשר לראות בתקופה הזו גם ניצוצות של אור. מתוך אמונה אמיתית בעבודתנו ובקשר חזק ורציף עם התלמידים, למדנו בעצמנו לעבוד עם הטכנולוגיה המתקדמת ואנו מלווים את התלמידים באופן צמוד בהתמודדות עם אתגרי התקופה. אין ספק כי העולם מתקדם לשימוש אינטנסיבי יותר בכלים טכנולוגיים וכי מי שיכיר אותם וידע לעבוד איתם יזכה ביתרונות רבים.

בשנים האחרונות, ביחד עם קבוצת חברים יקרים ומוכשרים אנו מפתחים תוכנית פדגוגית חדשה במטרה לקדם את התלמידים ללמידה עצמית וחברתית. אנו חושבים ומאמינים כי בתקופה הנוכחית, כשהידע קיים ומופץ לכל, תפקידו של המורה הוא ללוות את התלמיד ולהנחות אותו בתהליכי הלמידה וזאת ע"י פיתוח מיומנויות אישיות, חברתיות ולימודיות. עם הרבה מאוד חשיבה משותפת, התנסויות מגוונות ותהליכי הערכה וביקורת עצמית גיבשנו תוכנית למידה בינתחומית. במסגרת התוכנית מורה אחד מלמד מספר רב של מקצועות בכיתה, וכך נוצר קשר איכותי יותר עם התלמידים. במהלך כל הלמידה ניתן דגש למיומנויות השונות ולהתנסויות בדרכי למידה מגוונות הכוללות גם למידה חברתית.

הקורונה לימדה אותנו להיות גמישים, לפתוח את הראש, לנסות ולא לוותר. כיום אנו מצליחים ליצור למידה חברתית ושיתופית דרך המסך. המיומנויות הטכנולוגיות תפסו מקום מרכזי בעשייה והן מקדמות אותנו ואת התלמידים. תחושת הסיפוק בקרב התלמידים והמורים, מעצם השימוש בכלים הללו ומעצם יצירת תוצרים משותפים היא עצומה.

בסופו של יום אין תחליף לקשר האישי ולמפגש הפיסי אך במסגרת ההגבלות אני מרגישה שמצאנו את הדרכים לגעת בתלמידים. אנחנו מצליחים במידה רבה לעבוד לפי התכנים והמטרות שגיבשנו ובכך מייצרים לתלמידים עניין והזדמנות לעבודה משותפת, לשיח פתוח והגעה לתוצרים ומאפשרים להם להתקדם ולהתפתח, כל אחד בדרכו.

 ואיך מגיעים מהאקדמיה למוזיקה לחינוך? בסיום הלימודים הצטרפתי לתוכנית חותם. תוכנית זו מכשירה אקדמאים להוראה ומטרתה לספק לכל ילד וילדה בישראל גישה לחינוך מצוין אשר יאפשר להם לבחור את עתידם ללא תלות ברקע ממנו הם באים. בסיום הכשרת הבזק הגעתי עם כמה חברים נוספים לאורט מינקוף.

הפינה הדיגיטלית (1)
טיפ לשימוש בזום - הצגה במסך מפוצל

הלמידה המקוונת בתקופת הקורונה כבר הפכה את כולנו למומחי זום!

והיום – טיפ שימושי: למדו איך להציג את חלון הזום על המסך שלכם במקביל לחלון נוסף. תוכלו בקלות רבה לנהל פגישה או שיעור, ובמקביל לרשום הערות, להציץ במערך או בתוכנית הלימודים, או לראות את האתר עליו עובדים התלמידים.